Кандидатът за кмет на Банско от БСП Костадин Юнчов предлага изграждане на стокова борса
Около половината обработваема земя в Банско е общинска. В тази връзка трябва да има общинска стратегия за развитие на селското стопанство успоредно с туризма. Това обяви на среща със земеделци кандидатът за кмет на община Банско от БСП Костадин Юнчов.
След проведената дискусия и дадените от присъстващите идеи той пое ангажимент за създаване на браншова организация, изграждане на общинска стокова борса, която да се отдава под наем на местните производители, както и обособяване на общински терени за изграждане на ферми, които да се отдават при преференциални условия, предложи Юнчов.
Да даде рамо на кандидата за кмет на БСП в срещата се включи и депутатът и областен председател на БСП - Благоевград Корнелия Нинова, която отговори на въпроси за бъдещето на земеделието и представи тревожна статистика: Намалява размерът на усвоените средства по европейските програми. Намалява броят на регистрираните земеделски производители, намалява и площта на регистрираната обработваема земя. Всичко това поставя под риск средствата от ЕС, които ще получи страната ни за следващия програмен период".
Кандидатът за кмет на Банско и народният представител се срещнаха и с представители на туристическия бизнес, които се оплакаха от липсата на държавна стратегия за развитие на туризма и обсъдиха конкретните проблеми в Банско. В края на срещата кандидатът за кмет на БСП се ангажира с предложението да бъдат поставени електронни информационни табла, които да дават актуална информация за това къде се намира обектът, колко са свободните места към момента, цени и др.
"Идеята е в тази услуга да бъдат включени всички обекти - от къщите до 5-звездните хотели", обясни Юнчов и допълни, че ще се работи в посока за максимално удължаване летния туристически сезон в Банско. Присъстващите поискаха депутатът Корнелия Нинова да поеме ангажимент за отстояване на интересите им в парламента, както и да чуят вижданията й за бъдещето на туризма.
"Развитието на туризма се нуждае от единна национална и общинска политика. Трябва да има собствена структура - министерство или агенция, които да имат собствен бюджет", отговори Нинова, като даде пример за конкретни мерки, които държавата може да предприеме, и пое ангажимент да постави в парламента проблемите в сферата на туризма.
На банската борса основния индекс ще бъде BANDAX
сега разбрах каква е. аз съм земеделец и това, което каза за земеделието и животновъдството за Банско не отговаря на истината. знаете ли колко субсидии сме получили за 2010 г. благодарим на Министерството на земеделието и на поземлената комисия, която ни оказа пълно съдействие.
Г-жо Нинова, за да не се излагате наистина трябва да научите разликата мужду земеделски производител и земеделски стопанин. Съветвам Ви да прочетете Инструкцията за преброяване на земеделските стопани2010г. Там е описано всичко и то по критерии на ЕС. Земеделския стопанин е лицето което получава субсидии отговаряйки на определени условия и регистрирал се в служба"Земеделие". Всеки е земеделски стопанин който има 0, 5дка обработваема земя и определен брой животни, пчели и др. Ака има само семейна градина по-малка от 0, 5 дка не е земеделски стопанин.
това не е истина. напротив почти цялата обработваема земя в банско е частна. просто общината крадеше от банскалии които в срок не са подали документи, като тия срокове нарочно се бавеха.... итн. после "общината" продаваше тая земя и парите се слагаха в нечии джоб. това е самата истина.
в банско са нужни частни земеделски кооперации. общината създава комисия която да създаде контакт със западни частни кооперации. да разгледа техния модел и да види как би се приложил в банско. след това да се даде старт на един пилотен проект. например земите в забиница. създава се частна земеделска кооперация, където хората участват със земя и капитал, като общината чрез специален фонд им отпуска средства на 1 % лихва. после след като се учреди кооперацията със спец. ръководство като преди това се прави спец. програмa: какво ще се произвежда на тази земя, къде ще се продава, и тнт. то поема ръководните функции на сдружението...
да не говорим че тези сдружения получават и земеделски субсидии от европа.
един малък пример за участие. аз бих участвал със земя например и кооперацията ми плаща аренда. друг участва с земя и капитал. той получава аренда и дивиденд. трети обработва земя и е член на кооперацията. той получава от кооперацията машини под наем който е нисък, кооперацията му гарантира изкупване на продукцията на опр. цена и му доставя тор, и др. продукти на по евтини цени. Целта на кооперацията е да прави минимална печалба сама по себе си, да обучава членовете им, да ги подпомага, да им дава дивидент, и те да имат ик. изгоди от нея като увел. на имущество и кап
когато обикновенния работник печели 1500 лв в банско на месец тогава и големия бизнес печели. най успешният досега кап. модел е соц. пазарна икономика. Пример Австрия, Германия, норвегия, швеция. в банско всеки трябва да печели. на всеки един банскалия трябва да му се даде възможност да изкарва пари.
Бихме изкали да виждаме частни ТКЗС, Цъвтящи сем. бански хотели, пешеходни зони, евтини кредити за банскалии, лека промишленост.....
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.