Жителите на Логодаш и д-р Атанас Камбитов в обща битка за решаване проблемите на селото
На среща в съставното на Благоевград село Логодаш кандидатът за кмет на общината от ПП ГЕРБ д-р Атанас Камбитов и кандидати за общински съветници скрепиха с жителите неписан договор за подобряване на условията за живот в селото.
"Управлението на нашето село е гнило", оплака се възрастен човек от Логодаш. Пред кандидатите от ПП ГЕРБ хората поставиха най-важните проблеми, сред които са липсата на канализация, инфраструктурата, водният режим, общественият транспорт и пр.
По отношение водоснабдяването д-р Атанас Камбитов веднага даде конкретно разрешение на проблема в две посоки - жителите на Логодаш да създадат сдружение и така сами да стопанисват съществуващата мрежа, или да се прехвърли към "ВиК" и да се поставят водомери.
"За малки населени места законът позволява такива сдружения. Поемаме ангажимента със съдействието на Басейнова дирекция да подсигурим юридическа помощ. Проблемът с водата е сериозен и ще стои в нашето полезрение, за да търсим решение", категоричен беше д-р Камбитов.
Друг неразрешен в Логодаш въпрос е канализацията и пречиствателната станция. "Изградените проекти са символ на немарливостта - направено донякъде, зарито след това и неработещо, а в същото време парите ги няма", изрази възмущението си Камбитов и заяви, че ще настоява за ревизия на десетките подобни проекти, глътнали огромни суми.
Той очерта правилния път за работа - смяна на канализацията, изграждане на водопреносната мрежа и полагане накрая на асфалтова настилка.
Хората повдигнаха и въпроса с такса смет, който ще бъде разрешен с реализацията на друг приоритет в управленската програма - изграждането на депото в Бучино.
"Имам уверението на правителството, на МОСВ, че ще се отпуснат средства от държавния бюджет и така общината ще спести голяма сума пари. Така хем такса смет ще започне да намалява, хем общината ще получава приходи, защото още 4 общини ще депонират отпадъците си на това депо, за което ще заплащат такса", поясни д-р Камбитов.
"Акцентът в нашата управленска програма са селата, защото 15-20 години са били в задния двор. В този мандат ще се отделят средства за селата, защото ако те са благоустроени, ще привлекат външни хора и това ще има икономически ефект за цялото село", заключи Атанас Камбитов.
По отношение на отпадъците - регионалните системи за управление на отпадъците (УО) се правят на база анализ разходи-ползи, в който основна роля играе т. нар. социална поносимост-колко могат да плащат хората за услугата. Съответно, колкото повече пари даде ЕС, толкова по-скъпа и трудно поносима ще е цената на услугата.
Специалистите знаят тези неща, но в кръчмата на Ванчо Млекаро преди избори всичко може да се каже
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.