Избори 2021: Кой откъде ще "краде" гласове? Цветанов - от ГЕРБ, Мая - от БСП, а Слави - от всички
Кой откъде ще "краде" гласове? Цветанов - от ГЕРБ, Мая - от БСП, а Слави - от всички
Патриотичния вот ще се разпилее на три - между ВМРО, "ВОЛЯ и НФСБ" и "Атака", така, както на миналия вот се разцепиха тъмносините
До 16 февруари ЦИК регистрира осем партии и коалиции за участие във вота.
Това по реда на решенията на изборните надзорници са: „Изправи се БГ. Мутри вън! “, „Демократична България - Обединение“, „Патриотична коалиция - ВОЛЯ и НФСБ“, „БСП за България“, "Възраждане", МИР, АБВ, "Партия на Зелените".
Ясно е обаче, че тези партии и коалиции няма да са единствените, които ще участват в изборите на 4 април. Подалите документи са много повече, а и крайният срок изтича на 17 февруари.
Със сигурност в изборите ще участват ГЕРБ, ДПС, „Атака“, КОД на Петър Москов, "Има такъв народ" на Слави Трифонов, вероятно „Българско лято“ на Васил Божков, както и много други.
Всички те ще се сражават за гласовете на българските избиратели и в хода на битката яростно ще се „настъпват“ и ще си „крадат гласове“. Това разбира се, е образно казано, защото гласоподавателите не са крепостни селяни и не са длъжни да пазят вярност към един и същ политически субект.
И все пак, откъде ще дойдат гласовете за новите играчи и за тези, които не са намерили място в действащия парламент?
В сегашния парламент има 5 групи – на ГЕРБ, БСП, ДПС, „Обединени патриоти“ и „Воля“.
Активността на последните избори бе 54, 07%.
Първа политическа сила бе партия ГЕРБ, която спечели 1 147 292 гласа.
Сега със сигурност от тези гласове най-яростно ще откъсват „Републиканците“ на Цветан Цветанов, защото бившият Втори след Борисов в управляващата партия разчита не толкова на периферията, колкото на разочарованите и смятащи, че са недооценени ГЕРБ-ери. ,прогнозира епицентър бг
Цветанов ще откъсне "живо месо" в регионален мащам, където работи с бивши кметове на ГЕРБ, които имат роля в създаване на партията му: в Сандански, Благоевград, Ямбол, Русе. Нищо чудно в последния момент да се получи вълна към бившия Втори, която сега социолозите не мога да уловят.
Но и управляващата партия няма да седи на едно място и ще се опитва да убеждава всички, най-вече негласувалите, колко много е направила за страната. И че само тя има какво да покаже, само тя „прави“, докато другите „само говорят“.
Всъщност тази тактика не е нова - веднъж тя помогна на БСП да спечели вота за Велико народно събрание през 1990 г. И тогава, и по-късно водещ рефрен на социалистите беше, по приписваните на Тодор Живков думи – това, което ние сме построили, вие не можете да боядисате.
От ГЕРБ, разбира се, ще акцентират, че само те имат подготвени кадри, другите – не, с което също повтарят тактиката на червените от началото на 90-те.
Тя обаче едва ли ще спре ерозията на гласове.
Освен Цветанов, от ГЕРБ ще късат и „Демократична България – Обединение“ на Христо Иванов и Атанас Атанасов. Или ще си връщат това, което им беше "взето". Защото традиционната десница не намери място в днешния парламент и получените от нея гласове на практика бяха разпределени пропорционално между партиите, които намериха място в 44-ото Народно събрание.
На миналите избори десницата се яви с три листи – 3, 14% получи коалицията между Реформаторския блок и „Глас народен“, 2, 98% движение „Да, България“, а 2, 54% „Нова република – ДСБ, Съюз за Пловдив, Българска демократична общност“.
Борисов ще има в София проблем с "Да, България", които с кметовете си владеят центъра на столицата.
Според прогнозите на Георги Марков, на предстоящите избори ГЕРБ може да се свият до 700 000 гласа, което би било драматичен спад.
БСП е мобилизирана и е решила да бъде първа политическа сила. На миналите избори за червените гласуваха 955 490 души. Но днес към техните гласове са се прицелили „Изправи се БГ. Мутри вън! “, където най-разпознаваемото лице е на Мая Манолова – бивш кадър на социалистическата партия. Социалната им платформа е привлекателна за избирателя, особено – за левия избирател. Манолова може би ще коригира грешката си от местните избори в София, където призоваваше за „граждански“ гласове, загърбвайки социалистите. И много от тях не излязоха да гласуват на втория тур в столицата. Въпрос на умение от страна на БСП е да не допуснат "проникването" на "Отровното трио" в структурите на партията.
На левия вот разчитат и от „Възраждане за Отечеството“ на Николай Малинов, председателя на движение „Русофили“. Възрожденците – русофили обаче ще дърпат към своята черга и „патриотичен“ вот.
За гласовете на „патриотите“, които на миналите избори бяха 318 513, сега ще се борят няколко формации – ВМРО, „ВОЛЯ и НФСБ“, „Атака“, а също и "възрожденците". Обикновено патриотичният елемент е в границите на 8-10%. На тези избори той ще е подложен на силно разфокусиране. На този терен партиите ще играят една срещу друга и взаимно ще си "крадат" гласове.
Слави Трифонов и неговата формация „Има такъв народ“ най-вероятно ще „дърпат“ отвсякъде. Но непропорционално. По всяка вероятност най-много от гласовете на протеста в страната ще отидат при шоумена-политик, поне така показват предварителните социологически проучвания. И най-много в урните на "Има такъв народ" ще паднат гласовете на разочарованите от ГЕРБ. А кой може да бъде по-разочарован от ГЕРБ от бивш ГЕРБ-ер?
На протестния вот ще разчита и партията на беглеца от правосъдието Васил Божков - „Българско лято“, ако бъде регистрирана.
Така че настъпването на мазолите ще бъде пълно.
Защото едва ли всички формации – нови и стари, ще взимат само гласове за сметка на негласуващите. Опитните изборджии знаят, че по-голямата част от негласуващите не гласуват по чисто географски причини – отдавна не са в Родината. И дори и регистрирайки се в новата си родина, не са се отписали от старата и така продължават да фигурират в избирателните списъци, които се съставят по постоянен адрес.
Простата сметка към този момент сочи, че това раздробяване на вота ще доведе до силно фрагментиран парламент, в който под мантрата на "нови партии" фактически ще се появат отново стари играчи.
Неграмотна медия.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.