Гергана Муртова, кандидат за общински съветник: Благоевград има потенциала да открие стотици нови работни места
Гергана Муртова - завършила "Социална и когнитивна психология" в университета "Якобс" в Бремен, Германия и магистърска програма за ръководни кадри в Американския университет в България. Общински съветник мандат 2011-2015 г., където е най-младият общински съветник. В момента работи като ръководител "Нови проекти" в американската BPO компания C3i Healthcare Connections, която обслужва най-големите фармацевтични компании в света. Омъжена, с едно дете. Кандидат за общински съветник от коалиция „ЗАЕДНО ЗА БЛАГОЕВГРАД.
1. Г-жо Муртова, имате един мандат като общински съветник зад гърба си, в момента сте кандидат за втори мандат от листата на коалиция „ЗАЕДНО ЗА БЛАГОЕВГРАД“. Благодарение на опита Ви до момента сте запозната с голяма част от проблемите на община Благоевград. Кои са те?
Който и благоевградчанин да попитате за основните проблеми на града, неминуемо един от отговорите ще бъде безработицата и липсата на професионална перспектива пред младите хора. Истина е, че освен осигуряването на заетост, пред нас стоят и още много задачи за разрешаване, но това е основната. Трябва да се започне от там – да привлечем инвестиции, да открием нови работни места и да използваме прекрасния капитал, с който разполагаме като университетски град – хилядите интелигенти и образовани млади хора.
Напоследък все по-активно се говори за развитието на Благоевград като център на BPO и IT индустрията, която е една от най-силно развитите индустрии в България в последните няколко години. Предполагам, че повечето от Вашите читатели знаят, че BPO идва от Business Process Outsourcing, или просто аутсорсинг, както се е възприело на българския пазар. Факт е, че България е сред най-горещите дестинации за този вид индустрия в света, нареждайки се на седемнайсето място в световен мащаб и изпреварвайки страни като Русия, Германия, Румъния, Унгария и други. BPO индустрията започва да се развива мащабно в България преди около 10 години. Към момента тази индустрия дава работа на над 20 000 човека в страната ни и генерира над 200 милиона евро приходи на година. За следващите 3 години се очаква българският аутсорсинг пазар да се увеличи с до 100%.
2. Да, но как този ръст в развитието на BPO индустрията може да стигне и до Благоевград?
Аутсорсинг компаниите у нас се развиват главоломно като мащаби и имат огромни нужди от място и служители. Именно затова започват да търсят дом, различен от София. Към момента тази индустрия е силно концентрирана в столицата, където наемите на площи са значително по-високи от провинцията, а служителите – изключително трудни за задържане поради огромното търсене на квалифицирана работна ръка. Именно затова провинциалните градове все по-усилено започват да привличат BPO фирми. Такива примери са Пловдив, Бургас и Варна. А защо не в близко бъдеще и Благоевград?! Още повече, че съвсем скоро, с откриването на ЛОТ 2 на АМ „Струма“ пътуването от столицата до Благоевград ще отнема по-малко време, отколкото от някои от софийските квартали до центъра.
Преди по-малко от месец Софика Груп - една от водещите BPO компании в България, с близо 1000 служители, посети града ни, за да се срещне с кмета Камбитов и да обсъдят потенцила на града ни като локация за отварянето на нов офис на компанията именно в Благоевград. Г-н Стефан Бумов, Генерален Директор на Софика Груп и Председател на Българската аутсорсинг асоциация, заяви силен интерес към проучване на пазара на труда в Благоевград. Аз лично работя в тази индустрия, затова реших да помогна в този процес. В момента подготвяме информация и статистики за различни параметри включващи: ниво на безработица в града и региона; ниво на младежка безработица; средна заплата за града и региона; брой на хора на възраст между 18-40 години; брой студенти в града; брой завършващи езикови гимнации и т.н. В най-скоро време ще окомплектоваме и предоставим на г-н Бумов тази информация, с което разговорите ще могат да започнат. Освен това, с д-р Атанас Камбитов имаме намерение до края на годината да организираме кръгла маса със заинтересовани компании и заедно да разискваме Благоевград като алтернативата на София за BPO локация бизнес.
3. Споменахте, че Вие самата работите в тази индустрия. Какви са Вашите впечатления, разполага ли Благоевград с необходимия ресурс за развитие в подобен аспект?
Огромен плюс за Благоевград е, че BPO индустрията разчита основно на учащи студенти и хора, току-що завършили университет, владеещи един или повече чужди езици. Именно затова градът ни е една изключително благоприятна среда за осъществяване на дейност за такъв тип фирми. Благоевград е студентски град, изобилства от млади хора, които имат добро образование и търсят професионална реализация. Освен Американският Университет и Югозападният университет, и гимназиите в града ни (езиковата, математическата, гимназия по Икономика) са потенциал за осигуряване на точния профил на нужните кадри. Освен това, както вече казах, Благоевград е благоприятен и интересен за инвеститори от този сектор и поради изключителната си близост до София. Като цяло, аз очаквам до няколко години градът ни има реалния шанс да се превърне в Силиконовата долина на България. За да се случи това обаче, трябва местната власт - в лицето на Общинска администрация и Общински съвет, бизнеса и всички ние като граждани да проявим воля това да се случи.
4. Кандидат сте за общински съветник в Благоевград, а от известно време работите в София. Защо пренебрегнахте родния си град?
Това е голямата ми болка. До скоро, в продължение на осем години, работих в Американския университет в България. Последната година от работата си в АУБ заемах поста Директор "Развитие", отговаряйки за три ключови отдела - "Фондонабиране", "Връзки с възпитаниците" и "Център за европейски програми". Наистина там научих и постигнах много. Но моето верую е такова – всеки човек трябва постоянно да търси, да иска и да може повече. Много ми се ще по този начин да мислят всички млади хора, защото само така могат да постигнат много – както за себе си, така и за нашата България.
Всеки, който дойде в Бизнес Парк-а в София (Младост) ще се увери в това, в което аз съм сигурна, а именно че Благоевград може да бъде един от най-добрите градове в България за осъществяване на BPO бизнеса. Защо смятам така? Защото, за мое съжаление, всяка втора кола в Бизнес парка е с регистрация „Е”, а по-голямата часто от нас („Е” регистрациите) работим именно за BPO и IT компании. И аз питам „Защо да ставаме емигранти в собствената си държава?!”. Нека всички тези можещи хора да останат да работят, да създават семейства, да живеят в Благоевград.
*Предизборна публикация
Купуването и продаването на гласове е престъпление
Щом е дащна, дайте я насам, опвам я!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.