Депото в Дупнишко трябва да заработи до края на 2014 г.
Регионалното депо за отпадъци в община Дупница трябва да е готово, т.е.- изградено и въведено в експлоатация до 31.12.2014 година, за да се върне част от инвестицията по Оперативна програма "Околна среда". Вариантите за място на депото са два- в землището на село Джерман и близко до него, в землището на село Крайни дол, каза Антон Михайлов от фирмата изработила прединвестиционното проучване.
"Не спестявайте въпроси, цялата информация ще получите, сега е момента да изговорим нещата, за да имаме после безпрепятствена работа. Санкциите са смразяващи, всяка загубена минута носи разходи за стотици хиляди левове на всяка от общините", с тези думи откри работна среща в Кюстендил кметът Петър Паунов.
Шестте общини - Кюстендил, Дупница, Бобов дол, Сапарева баня, Невестино и Трекляно ще инвестират и собствени средства. "Такса смет със сигурност ще бъде значително увеличена, но на хората трябва да се обясни, че това ще е нищо в сравнение с глобите, които би плащала общината ако няма депо", коментира зам.- кметът на община Кюстендил Росица Плачкова. Тя зададе и конкретни въпроси, които засягат общинския бюджет на експертите. Плачкова съжали, че на срещата във Възрожденското училище присъстват малко общински съветници. В залата имаше представители само на "Коалиция-Кюстендил" и двамата съветника на ЗНС.
На срещата присъстваха кметовете на Кюстендил, Сапарева баня и Трекляно- Петър Паунов, Сашо Иванов и Радко Петрунов, и зам.- кметовете на Дупница и Невестино- Красимир Георгиев и Йордан Глогов. Общините трябва да подпишат Споразумение за изграждането на депото, по изискване на РИОСВ- Перник, за да "влязат в ролята на възложител". В Кюстендил бе и началникът на инспекцията Пламен Ангелов.
42 550 000 лв. ще струва проекта за регионално депо в село Джерман. С около 1, 5 млн. лв. по - скъпо би струвало депо в землището на Крайни дол. Предвижда се претоварна станция в село Радловци, тъй като община Кюстендил ще бъде на над 50 км от депото. Там ще се извозват и отпадъците от общините Невестино и Трекляно. В зависимост от това, дали на станцията ще има сепарираща инсталация или само компостиране на част от боклука, тя може да струва от 5,6 до 8, 1 млн.лв.
Във всяко населено място, с над 2 000 души ще се постави допълнителен контейнер за отпадъци, които могат да се рециклират.
"В общия контейнер все още се изхвърлят отпадъци, които стават за рециклиране. За тях населението няма да плаща, може само да се печели. Във времето, това може да доведе и до намаляване на такса смет, но няма да е сега, когато се строи депото. Сегашните сметища са отвратителни, такива няма в нормалните държави", коментира Мариян Герганов от МОСВ. Зам.- кметът на Кюстендил Росица Плачкова допълни, че в града ще има 5 контейнера, като имаме предвид трите цветни контейнера за хартия, пластмаса и стъкло.
След въпрос на зам.- кметът на Сапарева баня Васил Маргин, стана ясно, че таксата за депониране на 1 тон отпадъци в депото ще бъде около 30 лв. за всички общини, като всяка от тях ще трябва да си калкулира в бюджета и транспортните разходи. Годишно в община Сапарева баня се събират до 6 тона отпадъци, а в община Кюстендил около 27 000 тона.
източник: dariknews.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.