Бизнесмени навиват роженския игумен Йоан да стане кметски наместник на Мелник
Йоан
Мотивите на местни ресторантьори и хотелиери: В най-малкия български град има 76 църкви, дядото е добър стопанин и има административен опит от президентството и НС
Игуменът на Роженския манастир епископ Йоан да стане кметски наместник на Мелник поискаха група бизнесмени и хотелиери в най-малкия български град. Тази есен Мелник загуби право сам да си избира кмет, защото местните жители се преброиха на 235 при минимално изискване от 350 души, и на поста все още е избраният през 2007 г. за управник Христо Ташев.
Преди две седмици епископ Йоан бил поканен от тях в Мелник, за да чуе аргументите им. Според местния бизнес градът се нуждае от духовно лице като управник, защото в него има 76 църкви и е със славата на най-духовния български град. В района епископът е познат още като добър стопанин, след като за 10 години като игумен успя да превърне Роженския манастир в една от най-уредените и красиви български обители. Освен това Йоан има и административен опит, защото преди да се подстриже за монах, е бил съветник по въпросите на вероизповеданието в Народното събрание и президентството.
Пред “Струма” епископ Йоан потвърди предложението на мелнишките бизнесмени, но отказа повече подробности. Близки до владиката са на мнение, че най-вероятно той ще откаже на ресторантьорите да ходатайстват за него пред общинския кмет Андон Тотев за наместническото място в Мелник заради обета, който дал преди години - до края на дните си да служи само и единствено на Господа. През 2005 г. Йоан бе изгонен от Роженския манастир след безпрецедентната намеса на държавата в спора между двата български синода, а от 2 години чака патриарх Максим да го разпредели в същия или друг манастир, но въпреки неустановеното си положение той не е загубил бодрия си дух и надеждата все някога въпросът с назначаването му да влезе в дневния ред на заседание на Светия синод.
Епископ Йоан не е единственият български духовник, получил предложение за административен държавен пост. На тези избори във Видинско местен свещеник бе избран за кмет, а на много места попове се включиха в кандидат-съветнически листи. Заради масовостта на явлението тази есен Св. синод взе решение да наказва със забележка или отлъчване от църквата всички духовни лица, които решат да се занимават с политика. Въпросното решение бе прието с недоумение от голяма част от духовенството, защото християнството въобще не третира въпроса докъде трябва да се простират ангажиментите на един поп или монах.
В мюсюлманската религия дори е въпрос на престиж един имам да разшири влиянието си по всякакъв начин, дори ползвайки за целта политиката, поради което в Якоруда местният имам преди месец за трети път бе избран за общински съветник. По време на местните избори Йоан бе често забелязван да гравитира около кандидатите за кметове и съветници от ГЕРБ, на снимки той бе дори до победителя Ат. Камбитов в Благоевград заедно с другия политически ренегат от града, сега директор на “Рибарство и аквакултури” Емил Филипов.
не се гаврете с религията изчадия дяволски. Тоя "брат Джон" не беше ли по добре
въоръжен и от Съветската армия, пък и с кон обикаляше по чуждите имоти.
Що мъка видяха хората от с. Рожен докато го изгонят. Тоя "божи" слуга нека каже
колко пушки и пистолета му се водят.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.