Белгийци в Благоевград: Само общинско “ВиК” може да реши проблемите ви с водоснабдяването
Проф. Петков доведе в Благоевград белгийски експерти, които потвърдиха тезата на кандидат-кмета Вл. Елезов, че “ВиК” трябва да е държавно дружество
Цяла плеяда учени и експерти от Брюксел, доведени от проф. Кр. Петков по покана на ГС ЕКИП, споделиха опита си как да пречистваме отпадните води и да намалим загубите на питейната по мрежата
Само децентрализиране на дружествата за водоснабдяване и канализация и преминаване на собствеността им към общините могат да подобрят качеството на питейното водоснабдяване в България. Това обявиха вчера в Благоевград група белгийски учени и експерти, доведени по покана на Гражданско сдружение ЕКИП в областния център на Пиринско от лидера на партия ОБТ-български лейбъристи проф. Кръстьо Петков.
Въпреки доста доброто познаване на проблемите по водоснабдяването в страната ни, гостите не скриха изненадата си, че благоевградското “ВиК” е все още държавно дружество и прогнозираха, че това може да доведе само до задълбочаване на проблемите с водопроводната и канализационна мрежа.
Припомняме, че преминаването на “ВиК” - Благоевград от държавна в общинска собственост е една от точките в програмата на ЕКИП и кандидат-кмета от сдружението Владимир Елезов за управлението на общината през следващите 4 г.
Проф. Жак Вилрокс от Свободния университет в Брюксел и президент на Белгийско-българската асоциация Бест2Б, шефът на компания ХИДРОСКАН Патрик Свартенброкс и директорът на департамент “Околна среда” на брюкселското правителство Ерик Скампр бяха участниците в експертния форум на тема “Нови технологични решения за пречистване на води в общините и регионите”. Освен любопитни цифри за България, сред които са 64% загуба на питейната вода поради технически проблеми със старите ни азбестови водопроводи, белгийците запознаха участниците във форума с европейски проекти за пречистване на отпадните води, подходящи за трансфер в България.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.