Александър Краваров: Туризмът и културата правят Банско уникално място
Политиката, за развитие на туризма и културата на Коалиция „Заедно за Община Банско“, която подкрепя моята кандидатура за бъдещ кмет на Общината, вярва в комплексния подход при реализацията на инициативи в тези два сектора. Това е така защото те – наред с инвестициите в спортната инфраструктура – формират облика на Банско като курорт и носят повече от половината от БВП на района.
В този смисъл подходът към развитието на туристическия продукт не може да бъде едностранчив и да е насочен само към експлоатация на природните дадености на района и климатичните особености. Ние се убедихме в последните години, че гостите на Община Банско търсят интегрален туристически продукт – зимни спортове, спа, алтернативни форми на културен и спортен туризъм, както и организиран и лесен достъп до плажовете на Гърция. Това разбиране за туризма ни води към няколко констатации, които ние залагаме като ключови за реализацията на нашата управленска програма.
На първо място ние пряко, директно и неотклонно заставаме зад идеята за цялостно съдействие за реализация на втора кабинкова въжена линия.
Това вече не е регионален, национален, а е международен проблем, който ще отпуши общите нива на достъп до наличните писти в района.
Заедно с това обаче смятаме, че е необходим цялостен нов работен проект за разширяване на наличните ски-зони в Банско и Добринище. Така ски-зоната ще може да се развие и да обхване максимално количество територии, за да гарантира нарасналия интерес към района, като световен курорт. Ние разбираме туризма като общо институционално усилие, което включва общината, частните инвеститори и местните инициативни групи в областта на хотелиерството и ски спорта и си даваме сметка за конкурентните интереси, които циркулират в тази среда. Развитието на подобен проект ще гарантира не само удовлетворяване на всички конкуриращи се интереси вътре в регионалната общност, но и ще осигури нарастващи възможности за заетостта на местното население.
Ние смятаме, че е необходимо отваряне и пускане в експлоатация на наличната, но неизползвана писта „Църна могила“.
Тя е изградена още през 1986 г. и досега не е използвана. Нищо не пречи, тя да бъде включена в наличната ски-зона без съществени инвестиции, но с много голям потенциал за катализиране на процеса на разширяване на зоната.
За да гарантираме целогодишно развитие на местния туристически продукт, предвиждаме специални усилия за развитие на спа-туризма и балнеологията в Добринище, където условията предлагат възможности, за които тепърва ще се говори. Паралелно на това смятаме, че развитието на нови формати за летен и алтернативен туризъм с акцент върху планинското колоездене, спортното ориентиране, алпинизма, лова и риболова. Така ще успеем да създадем възможности за разширяване на портфейла от туристически услуги и удължаване на сезона в рамките на една година.
Имаме намерения да положим и специални усилия за развитие на нови форми на селски туризъм, за да включим и селата от Общината в процеса на формиране на приходи от локалните туристически възможности. Това е сфера, която все още не е разработена напълно и тепърва трябва да предприемаме стъпки за удовлетворяване на потребностите на местните хора от нашите села в тази посока.
Разбира се, подобно мащабно усилие не може да се развие без специална и нарочна рекламна и маркетингова кампания насочена към външните пазари и в частност към руския пазар. Освен това, считаме че е необходимо привличането на водещи световни туроператори, които от години оперират на черноморските ни курорти, но в Банско са напълно непознати.
Представете си вълната от туристи, които тези гиганти могат да генерират само в рамките на един сезон!
В контекста на туризма, ние виждаме специална необходимост за развитие на културният продукт, с който Банско беше толкова популярно в миналото. Това ще се случи чрез няколко стъпки:
Изграждане на летен кино театър в градския парк
Паралелно с това - възстановяване на мероприятията, свързани с популяризирането и опазването на банските традиции; възстановяване на фестивала „Между три планини“, възстановяване на работата на Културния център за работа с деца и юноши и възстановяването на школите за народни занаяти, бански бит и култура и банския диалект.
На нов етап предвиждаме и развитието на археологическите разкопки в Банско, Добринище и Филипово, както и подпомагане на изграждането на нови параклиси и ремонт на черкви.
Всичко казано дотук представлява израз на нашия комплексен подход към развитието на туризма и културата като крайъгълни камъни на местната икономика. В нея са заети мнозинството от жителите на Общината – пряко или косвено, те имат интерес и разбират какво трябва да се случи, за да си върнем онова Банско, което познаваме от близките години.
Ние знаем, че можем.
И знаем, че ще го постигнем ЗАЕДНО!
За Община Банско!
С бюлетина №4 за следващите 4 години!
*Предизборна публикация
Купуването и продаването на гласове е престъпление
ДА ВЪРНЕМ БАНСКО НА БАНСКАЛИИ...
СЕДИ СИ ДОЛО НА ПОЧИВАЧКАТА С КРАВИТЕ И НЕ ИНТРИГАНТСТВАИТЕ С ВЛ. КУШЛЕВ
ВИДОВ ДЕН Е БЛИЗКО
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.