4-мата “гербери” в ОбС за първи път гласуваха “против” тандема Янев-Тодоров
Екскметът съветник д-р П. Панайотов обвини Ат. Янев в комунизиране на общината и напусна сесията с думите: Възприемах Янев като десен
Остри дебати на сесия в местния парламент на Дупница
Общинските съветници от ГЕРБ - Дупница за първи път бламираха предложенията на кмета Атанас Янев и председателя Явор Тодоров и гласуваха “против” заедно с опозиционерите от “Атака”. Към тях се присъедини с величав гняв срещу кмета и съветникът от СДС, бивш кмет на Дупница, Панчо Панайотов. С четиримата съветници от ГЕРБ, начело с Крум Милев, двамата от “Атака” Методи Стойнев и Милен Попов и Панчо Панайотов опозицията нарасна изненадващо.
Председателят на Общинския съвет Явор Тодоров изтърва нервите си и скочи ядосан с въпрос към ГЕРБ: Обяснете, обяснете веднага защо не искате общината да получи безвъзмездно от държавата 1 290 000 лв.? Искам веднага да кажете, искам отговор от вас! - удари по масата Явор Тодоров.
Крум Милев кротко му обясни: Стига заеми, стига помощи. Не може до безкрай. А и все в последния момент внасяте докладни записки за милиони. Пред журналисти Крум Милев коментира: Дотук програмата на кмета Атанас Янев съвпадаше с тази на ГЕРБ, в момента има разлики. Къде е обещаната нова спортна зала? Защо не направи ремонт поне на старата? Всичко това беше обещано от кмета пред обществеността и медиите, добави Милев.
Престрелките в залата следваха една след друга във всички посоки. Думата бе дадена на д-р Панчо Панайотов, който неочаквано започна унищожителна критика срещу Атанас Янев и председателя по повод предложението им за създаване на общинско предприятие за озеленяване. Ще ви припомня, каза Панайотов, че аз съм десен и ако синьото е символ на дясната идея, то аз съм тъмносин. Центърът на моето внимание са интересите на гражданите. Кметът и администрацията не трябва да се занимават със стопанска дейност. По този повод искам да попитам заместник-кмета, който движи икономическите въпроси в общината, Даниела Ушатова: Що е то общинско предприятие? Как ще се финансира? Кой ще плаща за съществуването му, данъкоплатците ли?
Думата взе за пояснение Атанас Янев: Предоставих дейността на фирма “Флорс” с встъпването си в длъжност, видях как работи, в нея има 40 души. Прекратявам договора, за да не начисляват такива големи печалби. Няма да се дублира дейността на новото предприятие с фирмата по чистота “Шеле”. Антикризисно създавам това предприятие.
Методи Стойнев попита Даниела Ушатова, която държеше папката с документите на новото предприятие, колко пари ще даде общината на предприятието, и получи отговор: Не знам, не ме интересува. Колко досега давахте за озеленяване на частната фирма? Около 400 000 лева на година, отговори Ушатова. Но не знам точно.
Кого да питаме, добави Методи Стойнев.
От микрофона по същото време Първан Дангов обяви, че чрез фирма “Флорс” са обогатени двамата братя консултанти.
Явор Тодоров даде официално думата на Даниела Ушатова, за да отговори на десетките въпроси, които вълнуваха съветниците. Тя заяви: Общинско предприятие е хибрид между търговско дружество и общинска организация. При тези думи Панайотов се втрещи: Ама Вие говорите за хибрид, ама каква е тази аграрна терминология, това ми звучи като ГМО. Вие говорите за БКС, госпожо, дайте приходи, разходи, бюджет.
Ушатова млъкна, а думата взе Георги Пехливански, който нападна Панчо: Виждам, че тук има хора, които като ги присърби някъде, гледат друг да ги чеше. Не ме интересува какъв си, Панчо, тук няма леви, десни и бесни, тук трябва да се работи за интересите на града. Ние от БСП подкрепяме предприятието. Ние искаме сами да си вършим работата, да си имаме кадри.
Панайотов не се сдържа и извика на висок глас: Много червен въздух нахлу в тая зала, отровен съм, не мога да дишам, не се търпи това, напускам. И излезе от залата.
Никой не очакваше, но по време на гласуването общинските съветници от ГЕРБ Крум Милев, Методи Чимев, Емил Панчев и Васил Крантов гласуваха “против” предприятието, при положение че два дни по-рано на заседание на икономическата комисия в кабинета на Явор Тодоров с официален протокол го подкрепиха. Съветниците от ГЕРБ отказаха да подкрепят кмета да подпише запис на заповед за помощ от държавата на стойност 1 900 000 лева, като 35 процента от сумата е съфинансиране от общината по проект “Да посрещнем предизвикателствата на новия свят”.
Нито един общински съветник не беше наясно какво представлява и не беше запознат, нямаше каквато и да било информация освен един бял лист.
Междувременно съветниците отмениха по нареждане на областния управител две свои решения за продажба на ключови обекти - терен зад спортната зала за 252 900 лева и пред новата автогарата за около 500 000 лева. Кметът веднага внесе допълнителна точка в дневния ред, с която парира областния управител и бе гласувана отново продажба на терена зад спортната зала. Веднага тръгнаха коментари в залата, че ябълката на раздора е точно теренът зад спортната зала, към който интерес заяви учредителят на ГЕРБ в Дупница, транспортният бос Ивайло Константинов. Изглежда кметът Атанас Янев е намерил друг купувач, бяха предположенията след сесията. Въпреки червения картон, който извади ГЕРБ, решенията на кмета Атанас Янев за общинско предприятие, както и останалите, бяха приети с болшинство. На пет въпроса на Милен Попов, свързани с неизплатените учителски заплати, кметът Атанас Янев обяви, че е създал график, по силата на който един след друг колективите на всички училища и детски градини ще получат парите си до 5-6 дни. Причината за забавянето се криела в съкращаването на бюджета на общината с 500 000 лева. В отговор Милен Попов заяви, че това е лъжа, тъй като парите на учителите не влизат в тези 500 000 лева, съкращенията засягат други пера.
На емоционалното заседание клетва за вярност към избирателя положи общинската съветничка Маргарита Илинска, която седна на мястото на покойния лидер на БСП Кирил Ангелов.
Георги Пехливански в типичен стил за последните няколко заседания, за разлика от първата година, когато беше яростен критик, произнесе похвално слово под формата на декларация от групата общински съветници от БСП: Поддържаме и днес новия стил на управление, наложен в община Дупница преди три години. Според нас особено във финансова криза той е успешен, неконфронтационен, търси максимален консенсус, противопоставя се на прекомерен и излишен натиск от политически централи на национално ниво, и най-важното - отговаря напълно на клетвата, която е дал всеки съветник. Общинските съветници от БСП и занапред ще даваме своя принос и ще подкрепяме общинското ръководство, заключи Пехливански и даде няколко препоръки: Общината да продължава да разработва проекти, стремеж за разумни икономии в кметската администрация, максимално събиране на местните данъци и такси.
ТА В КОЕ ДУПНИШКО УЧИЛИЩЕ ИМА УЧИЛИЩЕН ПСИХОЛОГ- В КОЙ ВЕК ЖИВЕЕТЕ ХОРА, ОПОМНЕТЕ СЕ!!!!!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.