22-ма агенти на ДС в ДАНС от Югозапада
Съобщение на Комисията по досиетата
22-ма агенти на ДС от Югозападна България публикува вчера Комисията по досиетата в поредния списък, разкриващ принадлежност към тези структури сред служителите на Държавната агенция за национална сигурност /ДАНС/. Проверката е обхванала 1440 председатели, зам. председатели и държавни служители в агенцията.
В Благоевградска област сред първите публикувани имена е това на бившия шеф на РПУ - Петрич Валери Бохоров, който бе пенсиониран тази пролет точно заради сътрудничеството му в ДС. Той е вербуван от о.р. Александър Арабаджиев на 15.06.1984 г., донасял е под псевдонима “агент Крум” и след 1987 г. е продължил сътрудничеството си като разузнавач.
Гл. експерт в ДАНС Аспарух Аспарухов от Сандански е вербуван от кап. Светослав Киров през 1987 г., бил е сътрудник на ДС под името “агент Пламен” и до момента не е снет от отчет. Валентин Николов от Симитли е бил щатен на ДС до 1988 г., когато е преназначен за ст. разузнавач. 52-годишната гоцеделчевка Дарина Трендафилова, колегата й от Петрич Димитър Янчев, Иван Чорбаджиев от Белица, Иван Янкуловски и Красимир Кърджалийски от Гоце Делчев, Марио Бучков от Якоруда и Никола Канелов от с. Огнянов са имали еднаква кариера в ДС - щатни сътрудници до 1986-1988 г., когато са преназначени за разузнавачи. Същия път са извървели още Николай Парапунов от Разлог и благоевградчанинът Христо Рачев.
С досиета в ДС от Кюстендилска област са били само 3-ма висши служители на агенцията, призвана да опазва сигурността на страната ни. Емил Петров от Дупница е работил на щат срещу заплащане до 1986 г., когато е преназначен за разузнавач. Йордан Стойчин от кюстендилското с. Раненци е бил щатен до 1979 г., а под псевдонима “агент Григоров” кюстендилецът Стефан Кадийски е бил вербуван за ДС през октомври 1987 г.
Значително повече от кюстендилци са щатните ДС служители от Пернишка област. Асен Тодоров от с. Мещица се е водел служител на ДС в МВР - Перник до 1987 г., когато продължава с кариера на разузнавач. През 1990 г. кап. Илчо Танков вербува Румен Йорданов за секретен сътрудник на ДС и му дава името “агент Русо”. Пламен Асенов от Перник /щатен на ДС до 1989 г., после разузнавач/, Любомир Мартинов от Радомир /на щат до 1984 г./, Лъчезар Методиев от Перник /щатен до 1989 г./, Зоя Ангелова от Радомир /на щат в ДС до 1986 г./ са другите имена в списъка.
Пламен Владимиров от гр. Трън пък е станал сътрудник на сигурността в дните около старта на демократичните промени в България и е бил съдържател на явочна квартира под псевдоним “Рила”, пише още Комисията по досиетата.
Ако някой е спасил живота на хора , като е подавал информация ,този е доносник..В Историята на България много достойни българи като :Левски ,.Гоце Делчев и много др., са предадени от българи !
Добър човек е този и няма да го считат за доносник,ако винаги отговаря “ нито съм чул нито видял какво е станало “ , Късмет е ,за крадците и престъпниците в България да няма доносници !
ей празни тикви, правете разлика между офицер от МВР и доносник.
до потърпевш. дали не си замесен в престъпления?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.