Земеделска професионална гимназия приключи проекта "Границите и как да ги преодолеем"

01 март 2011 00:18   4 коментара   19303 прочита
Всички участници в проекта пред училището на Британските въоръжени сили
Всички участници в проекта пред училището на Британските въоръжени сили


Всички участници в проекта пред училището на Британските въоръжени сили

Учители и ученици от ЗПГ в продължение на 8 дни се срещнаха с евродепутата Ребека Хармс, кмета на Даненберг и заместник-началника на щабквартирата на НАТО в Мьонхенгладбах

През тази година приключва работата по проект за многостранно училищно партньорство по секторна програма "Коменски", наречен "Границите и как да ги преодолеем". В продължение на две години ученици и учители от училище "Уиндзор", в щабквартирата на НАТО в Мьонхенгладбах, Германия, гимназия "Фриц-Ройтер" в Даненберг (Германия), Валуасколеж във Венло (Холандия), Сукромна средна отборна школа в Кошице (Словакия) и Земеделска професионална гимназия - Сандански споделят своите разбирания за разнообразни аспекти на понятието граница и търсят начини за преодоляването им.

След срещата в Сандански в края на септември дойде време за последната мобилност по проекта, която се осъществи от 12 до 19 февруари в Германия. През тези дни учениците и учителите имаха възможност да посетят гимназия "Фриц-Ройтер" и училище "Уиндзор". Основните цели на тази среща бяха опознаване на културата на страната и училищната общност, укрепването на сътрудничеството между партньорите и осъзнаването на факта, че границите може и трябва да бъдат преодолени, защото, както е казал Тур Хайердал: "Аз никъде не съм виждал граници, те съществуват само в ума на хората".

Първият ден от мобилността беше посветен на пътуване от България до Даненберг. Учениците се вълнуваха, защото за първи път щяха да летят със самолет. Въпреки притесненията, страховете бързо изчезнаха, а усещането беше неповторимо. В Хановер ни чакаше Улрих Роде, координатор на немския екип, който беше организирал пътуването от летището до малкия живописен град Даненберг. В гимназия "Фриц-Ройтер" българските ученици се запознаха с немските си връстници, в чиито домове щяха да живеят няколко дни.

На следващия ден учителите направиха кратка обиколка на околността и за първи път видяха пълноводната Елба. Районът около Даненберг е известен с опитите на компанията "Кастор" да съхранява там отпадъци от атомни електроцентрали. Поради опасносттта от екологична катастрофа местните жители организират ежегодни протести и саботират извозването на контейнерите. Всеки приема тази задача много лично и емоционално обвързан с акциите. Вечерта се откри новата сграда на ученическата столова. Церемонията беше организирана с немска точност " речите на евродепутата Ребека Хармс, кмета на Даненберг, директора на училището и координатора на немския екип бяха кратки, но запомнящи се. Госпожа Хармс сподели своето мнение, че европейската интеграция трябва да е насочена най-вече към отдалечените, изолирани селски райони в континента, а не към космополитните мегаполиси. Доброто настроение на присъстващите се създаваше от ведрата обстановка, официалните дрехи, чудесното изпълнение на училищния оркестър и, разбира се, вкусната храна, приготвена в новопостроената столова.

Понеделникът, 14 февруари, беше изпълнен с работа и празнуване. Домакините организираха и проведоха работна среща "Бъдеще", на която учениците имаха възможност да обсъдят и конкретизират своята представа за един свят без граници. Разделени на 5 малки екипа, учениците успяха да изминат пътя от понятието граница до конкретните изисквания, които трябва да имат, за да преодолеят онази граница, която им пречи най-много. Младите хора се опознаха бързо и работиха усърдно. Българските ученици се адаптираха добре и участваха активно във всеки етап от работната среща. Бяхме посетени от кмета на Даненберг, който изрази задоволството си, че в училището се работи по международен проект. В късния следобед дойде ред да отбележим Свети Валентин, който съвпадна с рождения ден на координатора на проекта Кристофър Шол.

Вторникът беше посветен на обиколка из района на Даненберг и придвижване от Долна Саксония до Рейндален. Близо до Даненберг е река Елба, която допреди двадесетина години служеше като граница между двете части на Германия. И днес са запазени наблюдателните гранични бункери и кули, от които районът е бил следен. Селцата и градчетата са малки и живописни, къщите се строят в типичния за района архитектурен стил. Господин Улрих Роде изнесе занимателна туристическа беседа, която ни помогна да опознаем по-добре посетените места. Пътуването през Германия бе дълго и може би щяхме да се отегчим от сивия зимен пейзаж, ако автобусът не беше пълен с жизнерадостни тийнейджъри, които използваха всяка минута, за да се опознаят и сприятелят. Вечерта пристигнахме в Обединената щабквартира на НАТО в Мьонхенгладбах и бяхме настанени в офицерското общежитие.

Посещението в Обединената щабквартира беше организирано от Кристофър Шол. Той си беше поставил амбициозната задача за два дни да опознаем, разберем и оценим колкото се може по-голяма част от британската култура.

Едно от основните неща, които ни обясниха, е, че училище "Уиндзор" предлага образование на децата на британските военнослужещи в базата и района. Поради своето уникално местоположение то е посещавано от ученици от други националности, които създават неповторима мултикултурна среда.

Това, което особено впечатли българската група, беше както богатата материална база, така и организацията на учене. Всяка учебна стая разполага с интерактивна дъска, така че учителят може да използва съвременни средства за преподаване, коридорите са украсени с художествени фотографии и рисунки, направени от учениците като матуритетни и курсови задания. В учебния час учениците обръщат внимание на изпълнението на различни практически задачи, които им помагат да приложат получените знания и да развият своите умения. Всичко е богато онагледено и представено ясно и достъпно. Например в час по история ги карат да пишат с пера, за да опознаят средновековния начин на живот. По химия сами приготвят боя и боядисват малки плочки.

Особено интересен беше разговорът с учителя по гражданско образование. В неговия кабинет всеки ученик е мотивиран да развие своя потенциал и да се подготви за живота " да знае как да си намери приятели, как да се защити от проявите на насилие, какви са неговите права и задължения, как да си избере професия. Директорът на училище "Уиндзор" Браян Дейвис прояви голям интерес към работата по проекта и сподели своя опит като ръководител. Той показа споразумението, което сключва всеки родител и ученик, от една страна, и училището, от друга. В този кратък документ ясно са посочени правата, отговорностите и задълженията на всеки. По този начин отношенията са ясни и позитивни от самото начало.

Нашето посещение в училище "Уиндзор" съвпадна с края на срока и седмицата на събирането на пари с благотворителна цел за децата на загиналите военнослужещи. Впечатляващо е, че завършващите ученици бяха основните организатори и изпълнители на проявите. В рамките на два дни те организираха две интересни и зрелищни представления: "Състезание по ядене на отвратителни храни" и " Моето семейство".

Особено място заема посещението в сградата на Обединената щабквартира на НАТО, Големия дом, както я наричат. Наш водач беше полковник Дънкан Бединг, заместник-началник на щабквартирата. Той ни предупреди за мерките за сигурност в Големия дом и ни разказа историята на базата от нейното основаване след края на Втората световна война до предстоящото закриване през 2013. След това полковник Бединг беше така любезен да ни разведе из базата и да ни разкаже за живота в нея.

Културната програма включваше кино- и музикална вечер. Учителите и учениците се наслаждаваха на изпълнение на шотландска гайда, джазбенд и квартет китари. През деня имаше посещение в Мьонхенгладбах и Дюселдорф. В зимния следобед река Рейн ни посрещна с хладен вятър и лениво течащи кафеникави води.

В последния ден от посещението имаше изненада за учениците - покана да посетим Валуасколеж във Венло, Холандия. Холандските ученици и учители бяха подготвили кратка обиколка на града, училището и посещение в часове. Преди да се разделим, имаше прощален обяд в училищния ресторант. Храната беше приготвена и сервирана от ученици, които се обучават за готвачи и сервитьори.

Седмицата в Германия измина бързо, впечатленията се трупаха едно след друго. Съвместната работа, разговорите и обсъжданията поглъщаха нашето внимание. Позитивната атмосфера ни зареждаше с енергия и сили. Познанствата прерастваха в приятелства. Неусетно преодолявахме географски, езикови и културни граници. Сега сме отново у дома, нетърпеливи да споделим преживяното и да приложим наученото.

Участници в проекта:

"Границите и как да ги преододлеем"
Емил Терзийски - директор
Мария Петкова - учител по английски език
Илияна Москова - учител по история
Елица Митрева - ученичка в ЗПГ
Атанас Бойков - ученик в ЗПГ
Антон Камбуров - ученик в ЗПГ
Димитър Мутафчиев - ученик в ЗПГ

25.02.2011, Сандански

P.S. Дейността се финансира по линия на Програмата за учене през целия живот. За съдържанието носят отговорност единствено авторите. Европейската комисия и Националната агенция не поемат отговорност за начина, по който предоставената информация може да бъде използвана.


Още за: ученици   проект   Сандански   Още от: Отблизо

Принтирай статия
4 коментара
01 Март 2011 06:48 | Аля
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Прекрасно написана статия! Удоволствие е да четеш такива неща! Браво за автора! Много ми хареса, че се подписва предварителен договор между родители, ученицииръководството на училището, за да има за в бъдеще ясни ипозитивни отношения. Всеки трябва да си знае правата и отговорностите и съответно да ги спазва.


01 Март 2011 11:56 | ннн
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Хубава новина, радвам се когато има такива. По отношение на написаното направиха ми впечатление две неща, които трябва и при нас да се въведат - споразумението между родители и училище с ясни и точни задължения и отговорности и занятията по гражданско образование, у нас само се споменава това и е допълнение към историята, но на практика нищо не се прави.
Друго, което впечатлява, участват 4 деца и 3 ръководители, хайде директора е навсякъде, навярно историчката е разработила проекта, а учителката по английски е била преводач, но защо не са включени повече деца?


02 Март 2011 00:33 | колега
Оценка:
1
 (
7
 гласа)

Мустакатия плешивец се слага навсякъде.. (( ((МнОгО му допадат изявите в "Струма" ))))


03 Март 2011 14:29 | Антон Камбуров
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Бяха едни незабравими 8 дни, в които създадох толкова много приятели, които сега ми липсват !!!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар