Завеждащият хирургия в Областния онкологичен диспансер д-р Вл. Таковски: Държавата ни закрива, икономисва пари за сметка здравето на хората
д-р Вл. Таковски
На отчет в онкологичния диспансер през 2008 г. се водят 6260 пациенти, сред тях има и деца, само за тази година имаме 1300 заболели
- Д-р Таковски, какво мислите за новата тенденция да се преобразуват диспансерите и накъде според Вас върви здравеопазването?
- Знаете, че здравната реформата не върви, защото всеки идва и реформира на парче, без да се съобрази с изградената схема. Нашият е със статут на междуобластен онкологичен диспансер със стационар, тук се лекуват пациенти с онкологични заболявания от Благоевградска, Кюстендилска и Пернишка област. Само за 2008 година през диспансера са преминали 3971 лежащо болни, в сравнение с предната година броят на пациентите се е увеличил със 700. Общата заболеваемост през последните 5 години е нараснала с 397 души на 100 000 население.
В края на 2008 г. в онкологичния диспансер се водят на отчет 6260 души, сред тях 5 деца под 18-годишна възраст. Новооткрити с онкологични заболявания за 2008 г. са 1400 пациенти, а новооткрити до този момент за 2009 г. са 1300 души.
В новата здравна карта обаче онкологичен диспансер не съществува като лечебно заведение. А медицинската статистика сочи, че онкологичничните заболявания са често срещани и социалнозначими заболявания. Заболеваемостта показва непрекъсната тенденция за увеличение, новите случаи нарастват. В резултат на ранно диагностициране, профилактични прегледи и адекватно лечение с проследяване се наблюдава тенденция за по-дълга преживяемост на пациентите. През диагностично-консултативния блок - гинекологичен кабинет, хирургичен, вътрешни болести, кабинет по болка и радиологичен, за една година са преминали 16 100 пациенти. Нашата болница е водеща, една от най-добрите в региона. През последната седмица дори имаме няколко случая с пациенти, които не са лекувани адекватно, и нашият екип ги спаси.
- Кое е най-често срещаното онкологично заболяване?
- Допреди години преобладаващи бяха карциномът на белия дроб при мъжете и карцином на гърдата при жените, сега зачестява ракът на дебелото черво и при двата пола. Статистиката за 2008 г. сочи: 47 на 100 000 души са болните с рак на белия дроб, 73 на 100 000 жени - с рак на гърдата, 82 на 100 000 души - с рак на кожата, причината е, че нашата област е земеделски район, с рак на дебелото черво и стомаха са 27 болни на 100 000 души, с рак на маточната шийка - 25 на 100 000 души, на простатата - 28 на 100 000 население.
- Какво очаквате да се случи с болниците и пациентите им от Благоевград?
- Непрекъснато от страна на Министерство на здравеопазването се говори за реформа, правят се изявление, че ще останат да работят само добре работещите болници - финансово стабилни и кадрово укрепени. Всъщност на практика не се получава такова нещо. Държавата се разделя на шест региона с високотехнологични болници: Североизточен център - Варна, Северен - Плевен, Югоизточен - Бургас, Югозападен - София, Южен - Пловдив, Северозападен - Враца. Нашият регион Югозападна България попада към София. Това всъщност са градовете с университетски болници, който и сега са пренатоварени с прием на пациенти. След като се съкратят местните болници, целят поток ще се насочи към София с оправданието, че до столицата се стига до 60 минути. Не ми е ясно с какво ще се подобри дейността на тези високотехнологични болници, всъщност държавата ще икономиса пари за сметка здравето на хората.
- Знаете ли според какви критерии ще закриват диспансерите и как ще стане преструктурирането?
- По-рано бяха измислили критерии за броя легла, сега ние имаме 81 легла за болни. По-какъв показател беше определено изискването за 100 легла никой не може да ни обясни. По новите критерии за здравеопазване болните с планови операции ще се насочват за София. Тук ще се оперират само спешните случаи. По новия тип здравна карта със запазени функции ще останат Спешен център и Спешно-приемно отделение към областната болница. В региона ще има малки болници с три отделения - вътрешно, детско и нервно. Тогава за планова операция болните ще чакат повече от половин година, по 7-8 месеца, през това време заболяването ще се задълбочава, вместо да се лекува своевременно. Не мога да разбера защо здравеопазването в нашата страна, което бе една стройно изградена система, трябва да се сравнява с Дания и Холандия. Защо всяка страна, която членува в Европейския съюз, трябва да има еднакво здравеопазване. Трябва да се има предвид начинът на живот и специфичните заболявания на населението. Защо трябва да се развали лечебно заведение с над 95% оперативна дейност, което е структурирано и работи добре.
Екипът, който започна работа тук преди 7 години, през септември 2002 г., се запази, укрепени сме добре с медицински кадри. В диспансера работят 22-ма лекари и 50 медицински сестри и лаборанти, болните се обслужват в 4 отделения: лъчетерапия, химиотерапия, хирургия, гинекология.
- Какъв е тогава проблемът?
Хаджигаееев, събуди се, слез на земята!! Престани да лобираш за шуро-баджанашки назначения, а лобирай за запазване на това лечебно заведение!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.