Заседяването пред компютъра у дома води до сериозни последици при бременност и раждане

27 януари 2011 00:20   1 коментар   20815 прочита


Шефът на отделението по акушерство и гинекология към МБАЛ "Д-р Николай Василиев" д-р Христо Караканов

Д-р Христо Караканов е на 53 г. Роден е в София, но повече от три десетилетия живее в Кюстендил. Завършил е гимназия в града под Хисарлъка и Медицинска академия в София.

Започва работа в кюстендилската болница през 1983 г., а по-късно става завеждащ отделение "Акушерство и гинекология".

- Д-р Караканов, колко са родените бебета за миналата година, какво сочи статистиката?

- Имаме 387 раждания за изминалата 2010 г. 3 са ражданията на близнаци. Родените деца са 390. Секцио са 67, което прави около 17%. Имаме 3 починали деца. Едното е загинало още преди започване на раждането, а другите 2 - по време на самото раждане. Детската ни смъртност е малко над 6%. Това са сухите цифри. Ако трябва да направим сравнение с 2009 г., ражданията са по-малко. Толкова жени са били бременни и са родили при нас. При нас идват да раждат жени и от други градове и това са нормални процеси.

- В национален мащаб се заговори, че минава вълната на т.нар. "бейби бум" от предишните няколко години?

- Това понятие го е измислил някой, който е искал да впечатли с нещо. Аз работя от 30 години и когато започнах работа, в нашето отделение се раждаха по 1800 деца на година. Откакто съм започнал работа, тази тенденция на намаляване на раждаемостта продължава и до ден-днешен. Това са 30 години. Никой не се е замислил защо. Явно никой не иска да се захваща с този проблем и да го решава, защото са необходими комплекс от мерки на държавно ниво, за да се стигне до ситуация да се създадат условия на младите хора да създават семейство тук, в България, да осигурят добро отглеждане на децата си, да им дадат добро образование, да знаят, че децата им могат да останат тук, в България, тук да работят. Това си го говорим на всеки Бабинден, но досега не съм видял нищо да се прави в тази посока, дори обратното - постоянно има ограничителни мерки. Щом започват и на бременните да се орязват социални привилегии, щом работещите във вредна среда загубиха възможността да бъдат трудоустроени, защото ги е страх, че ще си загубят работата...

- Имаме ли много млади майки?

- Те не са повече, отколкото са други години. И в момента имаме момиче на 15 години. Дете ражда дете. Имали сме майки и на 13 години, и на 14. Това са изключения, които ги е имало и предишни години, и не може да се каже, че се увеличават или намаляват.

- Кое е най-голямото бебе, родено при Вас?

- Последния случай е на дете, родено 4 кг и 300 г, но 39 деца пък са родени недоносени. Това е 10% от броя и е в границата на процента, който сме имали и миналите години. Не всяка бременност завършва с раждане в срока, посочен предварително от нас, поради някои обстоятелства, дори и простудни заболявания, които зачестяват този период.

- Имаме ли ин витро бебета?

- Да, точната цифра не мога да я кажа. Иначе имаме поне 4-5 дечица, майките са забременели чрез ин витро оплождане и са предпочели да родят при нас, а не да се върнат в клиниките в София.

- Стои ли и в Кюстендил проблемът с нежеланите бебета?

- Нежеланите бебета намаляват синхронно с общата раждаемост. Абортите се запазват както предишните години. Винаги сме се стремили да водим борба с прекъсването на бременността. В някои случаи обаче бременността се прекъсва поради причини, които биха засегнали здравето на жената или по време на самото раждане застрашава живота на майката. Има ситуации от чисто социално-битов характер. Например млади хора са мислили, че могат да живеят заедно, стига се до забременяване, а след това разбират, че не могат да живеят заедно. Случват се и тези неща в живота. Остава онова перо, срещу което трудно се борим само ние - на жените, които, било поради невежество, било поради предразсъдъци, не са взели мерки за предпазване от забременяване, щом като предварително са знаели, че не желаят тази бременност. Доста от тях носят последствията си, защото абортите носят своите рискове.

- Излезе една статистика, според която българските жени раждат все по-късно, и в Кюстендил ли е така?

- Има такава тенденция, особено при жените, които са продължавали своето образование, а това е отнело време в посока на утвърждаване и семейството е изместено на по-заден план в планирането. Това е нормално и няма последици върху общия процес на забременяване, износване на бременността и раждането. Тази тенденция на изместване на раждането от 21-22 г., на 26-28-30 г. няма последствия. Другото са отклонения, до които се е стигнало по различни причини.

- Има ли информация дали съвременните жени по-често имат проблеми със забременяването или със самата бременност?

- Според мен има значителен процент на повишаване на заболеваемостта сред бременните и на отклоненията при самото раждане. Това е свързано, от една страна, с израстването на бъдещата майка. Тя израства в среда с повече вредност от годините назад. След това се наблюдава и един друг момент - училището и ежедневието на това момиче. Ако преди това в училище се е наблягало на физическото възпитание, сега изглежда това се неглижира. Ежедневието у дома също е свързано с даване на предимство на компютъра например. Това води до промени в самата структура на съвременната жена. От друга страна, в периода на бременността при някои има вредна среда на работа. Жени работят във фабрики, в които има отрови. Стремим се чрез наши мерки да ги вадим от там, но невинаги успяваме. Затова понякога се появяват отклонения в процесите на раждането - по-бавни раждания например, защото мускулатурата не е добре развита. Има промени в таза на жената, което има значение за механизмите на раждане. Дори, ако щете, и психическата нагласа на жената вече е различна. Жените се възползват от съвременните постижения. Казват си така: Защо когато в днешно време има механизми аз да родя, без да усетя нищо, трябва да раждам както е раждала майка ми и да се мъча няколко часа? Има и такъв елемент.

- Проблемът с неосигурените болни е сериозен, как стоят нещата с неосигурените родилки?

- Щом като се е стигнало дотам да има 2 милиона работещи, които да поемат ангажиментите на всички останали в страната, от една страна, а от друга - работещият не ще да се осигурява или не може. По отношение на родилките от миналата година влезе разпореждане, с което родила жена, дори да не е осигурена, разходите по нейното раждане се поемат от социалното министерство.

- Какво е състоянието на отделението към днешна дата?

- В отделението в момента работим 5-има акушер-гинеколози на пълен щат, както и половин длъжност на половин работен ден. Кюстендилската болница се гордее и с факта, че акушер-гинекологът д-р Стефан Константинов стана министър на здравеопазването. Акушерките са 16. Имаме и 10 санитарки. Екипът е достатъчен за обема работа, когато всичко върви в планов порядък, без извънредни отклонения. Но персоналът застарява. Хората започват по-лесно да се изморяват от тежката работа. Така понякога се появяват ситуации, при които имаме леки кризи, свързани с недостиг на персонал. Справяме се със собствени сили и вътрешни размествания. Работата ни е специфична, не можеш да вземеш някой наготово и да го доведеш да работи, та дори и санитарката. Минава се през продължителен етап на обучение, различен за различните категории. Колкото по-тясно е специализирана работата, толкова е по-дълъг този срок. Един току-що завършил лекар не започва да работи веднага. Той е като новородено, когато завърши, има значителен период от време, в който се обучава в две посоки - и да работи, и да трупа капацитет от нови знания, които преди това е усвоил като студент. След специализация предстоят същите процеси. Динамиката в медицината е доста интензивна. При нас има и такъв момент - не сме добре финансово подсигурени и това действа дестимулиращо на кандидатите за работа. Бих казала, че повечето от тях се стремят да излязат да работят веднага в чужбина, ако е възможно.

- Отделението дава ли възможност за уют, спокойствие и самостоятелност на родилките?

- Отделението предлага перфектни условия за нашите родилки. Апаратурно сме подсигурени с почти всичко необходимо за съвременните условия на практикуване. Никой не може да има и най-малката забележка по отношение на този елемент от нашата работа.

1 коментар
27 Януари 2011 15:25 | Киро Глигоров
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Верно ли?? Ми то е естествено бе докторе. Колкото и да висиш на компютъра-няма да забременееш!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар