Занаятчиите в Пиринско се стопиха, фризьорите заминаха за Гърция, сладкарите правят торти в Австралия, дървопреработвателите коват мебели в Испания

22 януари 2010 00:22   5 коментара   43628 прочита
Невена Хаджиева
Невена Хаджиева


Невена Хаджиева

Директорът на РЗК - Благоевград Невена Хаджиева

Занаятчии в Благоевградска област започнаха сериозно да се топят. От общо 300-те майстори с регистрация в Регионалната занаятчийска камара /РЗК/ значителна част вече или са напуснали страната, или върху вратите на доскорошните им дюкянчета стоят табелки с изписани телефонни номера и указанието, ако някой се нуждае от услугите им, да им звънне.

Част от фризьорите ни вече започнаха работа в Гърция, санданските сладкари Милен и Мирослава Братванови от началото на кризата упражняват занаята си в Мелбърн, дървопреработвателите ни заминаха да правят мебели в Испания, обясни изпълнителният директор на РЗК - Благоевград Невена Хаджиева.

Занаятчийските камари бяха създадени във всички области на страната през 2001 г., когато се прие Законът за занаятите, разказа Хаджиева. Идеята им е проста - да се направи връзка с популярния български еснафлък. Прост е и замисълът по организацията на камарите. Всеки кандидат-майстор трябва да мине 5-годишно обучение и изпит, след който получава майсторска тапия, която е своеобразно доказателство за професионализъм. Свидетелството го прави член на занаятчийската камара. Задължен е да плаща по 3 лв. членски внос месечно. Далаверата му е, че от този момент майсторът може да захвърли фискалния апарат и да мине на патентен данък, както и да си наеме чирак за 5 г. Нерегистрираните в камарата занаятчии също имат право да работят в България, но с регистрация по Търговския закон, който ги задължава да плащат данъци за дейността си.

Според Закона за занаятите за такива се смятат 127 дейности. В нито една камара обаче няма майстори на всичките занаяти. В Пиринско от всички занаятчии най-големи са групите на фризьорките, козметичките и маникюристките. Имаме майстори от разделите стъкларство и керамика, производство на храни и напитки, обработка на дървени материали, кожи, ковано желязо, иконопис и стенопис. През последните години сериозно набъбва групата на майсторите, специализиращи медиен дизайн и саниране на сгради. Нямаме нито един тапицер, бъчвар, колар, месар, майстор по обществено хранене и кетъринг.

5 коментара
22 Януари 2010 10:55 | Васил Шумаров
Оценка:
5
 (
11
 гласа)

Затова пък стрийптизьорският занаят процъфтява!
Майстори от тази модерна професия имаме в изобилие и за у нас, и за износ. Сега девет от всеки десет младежи мечтаят да станат стрийптизьори. Защото пред тях е светлият пример на победителите от четири "Сървайвъра", които грабнаха по четвърт милион. Един от тях е петричанин!


22 Януари 2010 11:45 | Милен
Оценка:
3
 (
9
 гласа)

Много поздрави на всички от слънчева Австралия!


22 Януари 2010 12:14 | Милен
Оценка:
5
 (
15
 гласа)

Вестник Струма както винаги, за да си запълни страниците публикува измислици!!! Милен и Мирослава наистина са от две години в Австралия, но не се занимават със сладкарство. А за снимката ни , която сте публикували във печатното си издание спокойно можем да ви съдим.


22 Януари 2010 17:19 | Лошо
Оценка:
-17
 (
35
 гласа)

боже, невена Хаджиева сега е шеф на РЗК? Егати тъпотата и нахалството и дебелоочието и ниския морал. Тая цел живот си кара правейки се на каймака на обществото. Занаятчийка!!!!!! С тия две леви ръце ? ОТВАРТ!


25 Януари 2010 15:45 | обл. блг.
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

аз съм дърводелец и сега наистина работя в мебелна фирма в Испания.живея като нормален човек.и нямам никакво намерение дасе връщам в мизерна България.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар