За три месеца с д-р Караиванов за първи път в Югозапада поставихме изкуствени стави на трима пациенти, възвърнахме свободата им
Проф. Т. Соколов
- Проф. Соколов, защо предпочетохте санданската болница, имали сте предложения от болници в Пловдив, София, Стара Загора, Пазарджик?
- Сандански надделя при избора ми сред другите градове, първо, защото жителите на града са най-добрите, слънчеви, отзивчиви и мили хора. Много често съм идвал в Сандански преди това, имам приятели тук. Сандански е един уникален град с благоприятен климат и отлична база за работа. Болницата е обновена и модернизирана, това е благодарение на общинското ръководство, което заделя средства и инвестира в здравето на хората. Много малко са болниците в страната, които могат да се гордеят с такава база, каквато е в болница "Свети Врач".
След като получих предложение от управителя на болницата в Сандански д-р Илия Тонев, посетих болницата и след кратко време реших да продължа да оперирам тук. В края на миналата година излязох в пенсия. Имам сили да продължа да оперирам и да давам на хората надежда, че има и друг начин да са пълноценни, а не инвалидизирани заради нерешителност от тяхна страна.
- Вие дарявате със здраве хората, но те все пак се интересуват от цените на операциите, какво заплаща пациентът, какво - Здравната каса?
- Цените на тазобедрените стави са различни - от 1400 до 3500 лв. и нагоре. Една част от цената се заплаща от пациента, друга - от Здравната каса. Най-масово употребявани са тези на цена от 2400 лв. Пациентът плаща цялата сума в касата на болницата. Издава му се касова бележка и документ, с който той удостоверява в Здравната каса каква е цената. Една част от сумата се връща от Здравната каса, 1080 лв. се изплащат по клинична пътека. Останалата сума се доплаща от пациента. Цената на коленните стави е по-висока. Те варират от 3500 до 5000 лева и нагоре. Здравната каса изплаща 2500 лв., останалата част се плаща от пациента. Лечението и престоят в болницата се поемат от Здравната каса.
- Откога оперирате и поставяте изкуствени стави?
- Тези операции с поставяне на изкуствени стави се правиха в Института по ортопедия и травматология в София още преди 40 години. От началото се поставяха вносни, във времето се разработиха и български тазобедрени протези. С натрупване на световен опит се измени както дизайнът, така и материалите, от които се изготвят. В момента има изключителна яснота върху дизайна на тези протези, върху материалите, с които се изготвят, атрактивните техники. Постепенно с натрупване на тези знания се натрупа и опит, който позволи да се излезе от София и да се започне с ендопротезирането и в други болници в страната. Хората сами избират каква става да им бъде поставена. Първата болница извън института, където направихме такава операция, бе в Етрополе. В Благоевградския край не се прави ендопротезиране. Сега единствено в санданската болница вече се поставят изкуствени коленни и тазобедрени стави.
- Решението и изборът за поставяне на изкуствената става на кого е - на лекаря или на пациента?
- Това, което искам да кажа, е, че решението за операцията принадлежи на самия болен. Това ние подробно обясняваме в беседите с пациентите. Те сами преценяват дали да се подложат на тази операция, или да продължат да живеят с помощни средства до края на живота си. Болният сам решава, че иска да възвърне по-голяма свобода в живота си. Когато вземе решение за операция, болният подписва документ за съгласие и в рамките до един месец ние можем да насрочим операцията.
- За тазобедрените стави е известно, че основната причина за износване е възрастта и наднорменото тегло, а при коленните стави вследствие на какво се причинява износване?
- Тазобедрените стави се износват преди всичко от наднормено тегло, декроза, метаболитни заболявяния, туморни образувания и други.
Нарушаването на колянната става може да бъде вследствие на различни болести и нейното бъдеще, нейната еволюция по-нататък е различна.
- Във Вашата практика има ли случай на неуспешни операции?
- Може да бъде вследствие на много причини. Най-неприятното е да се получи инфекция. В ортопедичната хирургия заплахата от инфектиране на раните е в около 2 процента от случаите. Тогава може да се наложи повече от една операция, при които е възможно да завърши с поставяне на протеза. В анализиране на всички онези неуспехи зад тях се вижда, че след 10-ата година кривата е най-висока. Това са механически усложнения, които се дължат на взаимодействието между неживата и жива тъкан. Понякога живата тъкан на пациента се държи враждебно. Тя започва да се ограничава от тази нежива тъкан, която е подложена на постоянни натоварвания, усилия, както при ходовата част на автомобилите се достига до нейното отслабване, нейното износване. Това налага и повторна операция. Въпреки че протезата е най-доброто в момента средство за заместване на разрушените стави, то не е средство, което разрешава окончателно проблема на хората. След десет години от поставяне на изкуствената става е възможно да се появят и механически отклонения. Но такива може да няма дори и след 25-30 години.
- В каква възрастова граница се срещат най-често болни с износени стави - коленни и тазобедрени?
- В третата възраст. Тогава се появяват последствията от най-различни заболявания, които водят до разрушаване на ставите. Но има заболявания при по-младите хора, като например асептична декроза, някои метаболитни заболявания, някои възпалителни, като Бехтереф например, които характеризират разрушаването на ставите. Също така и при съдови образувания, при които се налага, изрязвайки тумора, да се премахне и ставата. И тогава се налага и на по-млади хора да се поставят изкуствени импланти или стави. За младите хора са разработени по-специални видове протези. Едни от тях са безциментни, с механично закрепване.
- Вашите съвети към екипа на болницата и посланията към тях?
- В Сандански съм да споделя опита си с екипа и да им бъда полезен доколкото мога. За мен това е най-голямото удовлетворение. И един ден да кажа, че след като се почувствам достатъчно уморен и гледайки отстрани, да знам, че някой някъде работи и е благодарен на мен, че работи точно това.
Просто му е време да се радва на пенсионните си годинки....
кординати на проф. Соколов
http://zdravesportikrasota. obekti. sofia. point. bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84+%D0%B4+%D1%80+%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80+%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2+%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2/78149
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.