За поста, който заемам, е нужен човек с организаторски качества, а не задължително спортист
Интервю с управителя на “Спортни имоти” В. Миков
Управителят на общинско звено за бюджетни дейности “Спортни имоти” Валери Миков бе атакуван относно състоянието на поверената му база. По стечение на обстоятелствата оплакванията дойдоха седмица преди финалния турнир за волейболната купа на България при мъжете, който се проведе в зала “Скаптопара” и предизвика небивал интерес към спортно събитие за първи път, откакто бе открито спортното съоръжение през 2007 г. Сред недоволните специалисти беше хандбалната треньорка Софка Арабаджиева, но основната атака дойде от майстора на спорта Бойко Филипов, който е бивш баскетболист на “Пирин” /Бл/, а в момента наставник в школата на БК “Пирин Благоевград”.
- Г-н Миков, какви са отзивите на ръководно ниво след турнира за купата на България по волейбол /мъже/, който за първи път се проведе в Благоевград?
- Първо, искам да уточня, че турнирът беше организиран по инициатива на кметството в община Благоевград съвместно с Българската федерация по волейбол, помогна и ЮЗУ “Н. Рилски”. Качеството на проявата в организационно отношение по-добре да коментират хората от ръководството на волейболната федерация и кметът Атанас Камбитов. Ние от “Спортни имоти” сме просто изпълнители на постигнатата договореност. Оттам нататък наше задължение е да си вършим добре работата.
- Съжалихте ли, че не пуснахте билети за мачовете, залата беше пълна, както никога досега за спортно събитие?
- Наистина имаше много хора, на дербито между ЦСКА и “Левски” в единия от полуфиналите феновете седяха и на стълбите между секторите. Целта обаче беше да дадем тласък за популяризирането на волейбола в Благоевград и затова решихме входът да е свободен. Радвам се, че гражданите усетиха тръпката на този спорт, който в момента е безспорният номер 1 сред отборните у нас.
- Това ще помогне ли за по-бързото развитие на волейбола в Благоевград?
- Дай боже да помогне. То и сега има трениращи деца, общинското ръководство е настроено положително, условията са подходящи - какво пречи? Залата беше пълна, без да играе местен отбор. Гостуващите агитки не бяха повече от 200 човека общо, а капацитетът е за 1200.
- И досега базата на “Спортни имоти” не беше в цветущо състояние, но защо тъкмо върху Вашата глава се изсипа треньорското недоволство, и то при положение че са налице положителни промени в залите?
- Недоволство има от един треньор - Бойко Филипов, друг е въпросът доколко има основания да реагира по този начин. От Софка Арабаджиева приемам всякакви критики, каквото и да ми каже, няма да й се разсърдя, защото тя е човек с доказани треньорски и педагогически качества, а нейните успехи са красноречиви. С нея и останалите треньори работим и се разбираме отлично. Бойко Филипов е изолиран случай. Закачката с него започна, защото поискахме да стои до възпитаниците си през цялата тренировка, а не да напуска залата, както на няколко пъти установихме, че прави. Не е нормално да идваш на тренировка след децата и да си тръгваш преди тях. Личният пример е едно от най-важните неща за треньора. Той се държи така, сякаш зала “Скаптопара” е построена за него и в нея трябва да се играе само баскетбол. Няма такова нещо. В общината има и други спортни клубове, които също имат право да ползват съоръжението. Къде да играят футболистите при 40 сантиметра сняг? Пуснахме ги в залата. Не са създали никакви проблеми. Дори благодаря на треньорите им за създадената организация.
- Няма ли поражения, ударите с футболна топка са по-тежки?
- Повредена беше една колона от гипсокартон с размери 40 на 180 сантиметра, но не от децата. Имахме сключен договор с МФВС по програмата “Спорт за всички” за възрастни над 18 години. Трябваше да се усвоят 150 часа, за които в касата на общината влязоха 9000 лева, а отстраняването на нанесената щета ни излезе без пари, защото за някои неща залата е още в гаранция.
- Някои хора Ви атакуват, че нямате нищо общо със спорта, а заемате подобен пост. Имате ли подходяща реплика?
- Какъв трябва да бъде човек, за да е управител на “Спортни имоти” - баскетболист, футболист, волейболист, какъв? Винаги ще се намери някой да каже - този не е от нашите, примерно - не е лекоатлет. На това място трябва да стои организатор, особено сега, когато сме с по-малко персонал. Един и същи персонал чисти залите, сменя крушки, пази местата за гости в залата, дори беше на стадион “Христо Ботев” да рине сняг, за да не се изложим преди юношеските мачове с Испания. От 1991 до 1997 г. бях заместник-управител на мина “Пирин” в Брежани. Отговарях за 3000 работници, а наред с това и за футболния отбор на “Пирински миньор”, който по онова време беше във “В” група, но преди това е играл и в “Б” група.
Треньори бяха известни имена като Георги Лулейски и Петър Цветков. Сред футболистите ни бе Стойне Илиев-Професора, когото продадохме по мое време на “Пирин” /Бл/. Иначе като ученик съм тренирал радиозасичане, то е нещо като ориентирането и не е толкова популярно. Имам класирания в челната десетка в републикански мащаб. В момента играя футбол на любителско ниво - всяка сряда с приятели от 10 години насам. Доскоро ходехме и на турнири. Освен това карам ски, плувам.
- Уталожиха ли се конфронтациите в залата по спортна гимнастика, която от началото на годината делят два клуба?
- Когато една зала се ползва само от един клуб - всичко е наред. Появи ли се втори - започват проблемите. Почти всеки ден разговаряме с треньорите и представители на двата клуба и намираме общ език. Има напрежение все още, дори сега изчистихме помещение за съблекалня. В нея със средства и труд от представители на новия клуб бяха поставени закачалки и пейки за децата. Нормално е гимнастиците да не се събличат в самата зала и да прескачат дрехи и обувки.
- В залата по борба също има нов клуб, но искри не се забелязват.
- Не, няма. Силовите спортове като че по-лесно намират общ език помежду си. Може би така ги възпитава дисциплината, която тренират.
- Изминалата зима беше доста студена, подочу се, че парното някъде е работило, другаде несъвсем?
- Когато говорим за отопление, трябва да разделим базата на две части - комплекс “Пирин”, по-известен като Спортния интернат, и зала “Скаптопара”. В комплекс “Пирин” няма претенции към отоплението. Може би защото предната година е било доста хладно в залите, въпреки че времето не беше толкова сурово. Единствено в баскетболната зала температурите бяха по-ниски, но и оттам ни казаха, че миналата зима е било още по-зле. За нас обаче това не е успокояващо. Проблемът ще бъде решен едва когато поставим нова дограма и достигнем подходящите за тренировка 16 градуса. Странното е, че отчетът ни за тежките месеци показва 33-34 литра нафта разход на час, а миналата година са изписвани 60 литра.
В зала “Скаптопара” от началото на ноември парното работи. Котлетата, които са в съблекалните, не са спирани цяла зима, изключихме ги чак сега. Имали сме аварии и повреди, отстранявали сме ги, но това е нормално за работещ механизъм. Друг е въпросът какво може да се направи при температури минус 15 градуса и по-ниски навън. В зала “Скаптопара” сме увеличили разхода на електроенергия с 40 процента, като махнем 5-те процента скок на цените. Там ток се харчи само за осветление и отопление. През миналата година там светеха само 6 лампи, а ние възстановихме 52 от 57 възможни.
Наблюдаваме ги постоянно и странното е, че единия месец светят една група лампи, а на следващия изгасват няколко от тях и светват други. Лошото е, че не можем да се качим и да проверим какво става. Разговарях с надзора и изпълнителите на строежа на залата и установих, че най-правилното решение е едно скеле, което да стига до 15 метра и да позволява на обучен човек да работи нормално и да обслужва всички зали. Важно е да се знае, че лампите са разделени на кръгове. Една част от тях - между 9 и 14, светят за тренировки, без да делим клубовете на нови и стари.
Преди самото състезание включваме всички осветителни тела. Общината дава 1200 лева месечно за поддръжка на тези обекти относно електроенергията, а през зимните сумата отива на 1600-1700 лева. Треньорите трябва да са наясно с този факт. Има такива, които идват с по 3 деца под претекст, че водят индивидуални занимания. Дори сме свидетели и на заявени часове, за които никой не се явява. Това е срамота, защото парите са от нас, данъкоплатците.
- Как се справяте с некоректните ползватели и какви са регламентираните наказателни методи?
- Предупреждаваме ги, а след третото предупреждение следва отнемане на часове. Нашата задача обаче е да създаваме условия на децата да тренират, а не да ги гоним от залите. Това е основният ни принцип.
Човека които трябва да оглави сп. имоти трабва да бъде СПОРТИСТ ДОКАЗАН ВЪВ ВРЕМЕТО, ДА БЪДЕ ОТ ДЖУМАЯТА Е НЕ ТОЗИ ТЪП И ПРОСТ СЕЛЯНИН.
НЕМОЖЕ ЧОВЕК НЕ СТЪПВАЛ НА СПОРТНАТА ПЛОЩАДЩА ДА ПРАВИ ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА СЪСТЕЗАНИЯ.
ТОВА НЕ СЕ УЧИ В УЧИЛИЩЕ !!!
НАЧАЛНИКА НА СП. ИМОТИ, НЕМОЖЕ ДА БЪДЕШ заместник-управител на мина “Пирин” в Брежани
Иначе като ученик съм тренирал радиозасичане, то е нещо като ориентирането и не е толкова популярно.
КАКЪВ СПОРТ, КАКЪВ СПОРТИСТ, КАКВИ 5 лева .....
Малчева и Гишова в комплект със Спасова и Занкова
НЕ Е 577ПРОСТ, НАЧЕТЕН Е И ОБРАЗОВАНИЕТО МУ Е КАЧЕСТВЕНО, А НЕ ИЗМИСЛЕНО.
""НИЙ ВСИЧКИ СМЕ ЧАДА НА МАЙКАТА ЗЕМЯ"
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.