За интеграцията на малчуганите с увреждания пречат техните родители и на съучениците им
Преподавателят в ЮЗУ "Н. Рилски" - Благоевград доц. д-р П. Терзийска: Едните не признават, че детето им има проблеми, вторите го смятат за заразноболно
Доц. д-р по специална педагогика Пелагия Терзийска от Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград вече 10 години се занимава с проблемите на децата с увреждания или децата със специални образователни потребности. Резултат от научноизследователската дейност в тази област са книгите "Интегрирано обучение на деца със специални образователни потребности", "Интеграция на деца със специални образователни потребности в масовото училище", "Работа с деца със специални образователни потребности", "Съвременни измерения на специалното образование" и редица статии.
- Доц. Терзийска, как се породи интересът Ви към интегрираното обучение?
- Интересът ми не е случаен, защото открих и за себе си, че у нас проблемът с интегрираното обучение е много неразработена ниша. В развитите западни страни се говори и на практика се реализират идеите на интегрираното или включващото образование. А у нас малко плахичко, най-напред по проекти, и едва от 2004 г. интегрираното обучение стана държавна политика и децата със специални образователни потребности се включиха в масовите училища и детски градини.
Книгата ми "Интеграция на деца със специални образователни потребности в масовото училище" (2006) е плод на съвместен проект с немски колеги, в който участвах от българска страна. Обект на изследването бяха община Рила, от наша страна, и град Котбус - от немска. Партньорите ни от Германия избраха град Рила, защото училището там прие идеята като своя кауза, близо е до нашия университет и не на последно място - защото там имаше дом за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, в който немалка част от настанените там, които се интегрираха в училището, имаха специални образователни потребности. Немските колеги харесаха направеното в Рила, написаната от мен книга по проблема и финансираха издаването й в България и в Германия.
Аз работих с учителите в Рила. Бяхме и в Германия, почерпихме от техния опит и знания, защото там имат традиции в осъществяването на интегрирано обучение. Бях много впечатлена как интегрират ученици с увреждания в професионалната дейност, в конкретния производителен труд. Много неща можем да научим от тях в тази посока.
Плод на цялостната ми дейност, на работата с немските колеги и участието ми като преподавател във фондация "Европартньори 2007" е книгата "Работа с деца със специални образователни потребности". Посвещавам я с дълбок поклон на всички учители, които работят с такива дечица в своите класове, невероятни специалисти са, но нямат подготовката за работа с тях. Всъщност книгата е по тяхна заявка. Смятам, че нещата се получиха добре, отзивите са добри. Учителка от Варна ми писа по електронната поща, че това й е настолната книга, защото има в класа си две деца с умствена изостаналост и едно дете с аутизъм, и често си прави справка в нея как да постъпи в една или в друга ситуация. И това ме радва.
- Въвеждането на интегрираното обучение, както всяко ново нещо, предполага известна съпротива. Как родителите и обществото като цяло приемат децата със специални образователни потребности?
- Изследвала съм и пиша по проблема как родителите и обществото като цяло приемат децата със специални образователни потребности. По един проект имах възможността в областите Благоевград, Кюстендил, Перник, Монтана и Враца да проведа обучение на масови учители, в чиито класове има интегрирани деца със специални потребности. Учителите споделиха, че някои родители не само приемат децата с увреждания като болни, но и като заразно болни. Казват, че не желаят децата им да учат в един клас с такива деца, защото ще ги заразят или защото са мръсни, или защото са без родители. Което е невярно. Освен това хората с увреждания не са болни, това при тях е състояние.
Споделеното от колегите учители и собствените ми наблюдения показват, че родителите на децата в норма "преглъщат" в класа на техните деца да има деца с увреждания. Протести няма, но негласно или помежду си говорят: "Какво ще се случи сега? Госпожата на нашите деца на кого да обръща повече внимание - на силните ученици или работа повече с децата с увреждания"?
Няма място за притеснения, казвам винаги и на учителите в масовото училище, и на родителите на децата със и без увреждания. В училищата се назначават ресурсни учители, специални педагози, които работят индивидуално или групово с децата със специални потребности, консултират масовите учители как да работят в часа с тези деца и съответно да подпомагат родителите. Тези деца са част от нашето общество и ние ги приемаме такива, каквито са. Да, детето със специални потребности е по-различно, по-особено, но то има и свои възможности. Вероятно някои от тях няма да могат да тичат добре по физическо възпитание по ред причини, но в същото време такова дете може да пее прекрасно, да съчинява стихове, да рисува - мога поименно да изброявам такива деца.
- Какви други проблеми отчитате при изследването на интегрираното обучение в училищата и детските градини?
- Когато средата не е подготвена за приемането на детето със специални образователни потребности - говоря и като архитектура, и като толерантност от заобикалящите, и като подготовка на учителите и на цялата общност в училището и в детската градина - то за това дете е по-добре да се потърси друга среда, в която ще се чувства комфортно. Не на всяка цена да бъде интегрирано точно в най-близкото до дома на детето училище или детска градина. Ако точно там то няма условията да се развива, по-добре е да го преместим другаде, където ще се чувства комфортно, прието.
Друг проблем е, че някои родители на деца с увреждания не желаят да признаят за състоянието им въпреки настояванията на учителя. Съветвам учителите да подхождат деликатно, отдалече, като предразполагат родителя. Добрите професионалисти в масовото училище веднага разбират, ако има някакъв проблем. След това по някакви свои си пътища успяват да се осведомят дали детето е родено с някакъв проблем. Но родителите казват: "Не, моето дете не е със специални потребности, то няма да бъде определено като такова, няма да мине през комисията за комплексно педагогическо оценяване". Други родители казват: "Да, имаме проблем, ще отидем в комисията". Но когато чуят репликата: "Ще ни трябва документ и от психиатър", това ги стряска и не се връщат. Така детето не се идентифицира като дете със специални потребности. Родителите бъркат, защото ако се определи като такова, с него ще работи освен учителя на класа, и ресурсен учител, а при необходимост - и още един специален педагог. Например, ако детето е със слухови увреждания, с него ще работи освен учителя (учителите) на масовия клас и ресурсният учител, а и слухово-речеви рехабилитатор - специален педагог, подготвен да работи с деца със слухови нарушения, с него ще работи и логопед. Детето има право на това. Когато обаче родителят не желае да приеме проблема, не желае да бъде идентифицирано детето му като дете с увреждане, губи и самото дете, губи и учителят, защото се натоварва допълнително, губи и семейството, губи цялото общество.
- Интегрираното обучение се въведе без специална предварителна подготовка на учителите от масовите училища. Как се справят те?
- Първоначално, когато още плахо тръгваше интегрираното обучение, можеше да се назначи един ресурсен учител за 5 деца със специални потребности. Сега обаче с една наредба всеки ресурсен учител се назначава за 10 деца. Така че за какво говорим? По света има модел на интегрирано обучение "едно към едно" - един ресурсен учител работи с едно дете с увреждане.
В нормативните документи се препоръчва в една паралелка да има до две деца със специални потребности, но се случва на места да има и по четири. На тази учителка - най-добрата да е, най-енергичната да е, съгласете се, при 25 човека в клас и 4 деца с увреждания, ще й бъде безкрайно трудно. Тя вероятно е перфектен преподавател, но не е подготвена как да работи с тези четири деца. И за да бъде адекватна, да се чувства наистина на мястото си и да се справя, трябва да бъде подготвена да работи с тези ученици, като се включи в различни квалификационни форми.
- Открай време в СУ "Кл. Охридски" се обучават и студенти с увреждания, предимно по хуманитарните специалности. Обучават ли се такива студенти и в ЮЗУ?
- В нашия университет се обучават около 50 студенти с увреждания. С огромно вълнение говоря за студента в четвърти курс по философия от Благоевград Йордан Трендафилов, който е с пълна слепота, но е перфектен в работата с компютър. Гордея се с него. Той стана приятел на целия наш факултет, голям приятел е със студентите по специална педагогика. От време на време идва на мои лекции, иска да стане учител по философия. Миналата година дойде и се консултира при мен по един такъв въпрос. В Седмо СОУ е интегриран ученик със зрителни затруднения. Там ресурсен учител е моя дипломантка, която направи много добра дипломна работа за децата със зрителни затруднения. Завърши магистърската програма, получи добра теоретична подготовка, а на брайловата азбука се научи сама, за да бъде полезна на интегрирания ученик. След защитата на дипломната работа аз започнах въодушевено да й разказвам и за Дани Трендафилов. Тогава на нея й хрумна да помолим Дани да помогне в подготовката по компютър на нейния ученик със зрително увреждане. Дани прие и цяла нощ преди срещата с детето не е спал. Посред нощ на скайпа ми писа: "Доц. Терзийска, утре ми предстои среща. Дали детето ще ме одобри? Как ще ме приеме? Ще се справя ли?". Казах му: "Дани, няма как детето да не те заобича, няма как да не му помогнеш. Иди, срещни се, прецени!". Двете момчета - студентът и ученикът - се срещнаха, харесаха се и работиха заедно на компютъра. После Дани ми призна: "Срещата с това дете ме обогати!".
- Но ЮЗУ си остава недостъпен за младежи в инвалидна количка.
- Засега нямаме още студент в инвалидна количка, но аз съм сигурна, че още с първия студент, който ще дойде, средата ще бъде променена, ще му бъде осигурен достъп. Както за студентите със зрителни затруднения в библиотеката бе направено специално място и се справят.
- Съвременните технологии дават възможност за дистанционно обучение. То не е ли по-добрият вариант за обучение на студенти с увреждания?
- За каква интеграция говорим, когато детето или студентът ще се обучават дистанционно? Интеграция означава съвместно, заедно с другите на банката, на чина, на столчето в детската градина. Ние тогава не го интегрираме, то си стои пред монитора и се обучава дистанционно. Дистанционното обучение според мен също е сегрегация. Разбира се, то е форма, която дава възможност да получиш по-голямо образование, но това че ставаш по-образован, по-знаещ, не е достатъчно за твоята успешна ингеграция. Липсва средата от връстници - младежката среда за студента и детската среда за ученика.
- Това означава ли, че сте за закриване на специалните училища?
- Убедена съм, че специални училища трябва да има. Винаги е имало, има и ще има деца и ученици с увреждания, за които поради една или друга причина е по-добре да се обучават в специално училище. И след това вече, при определени условия и ако самите те са подготвени, да се включат в общата образователна среда.
Смятам, че ще бъде огромна грешка да се закрият специалните училища в България - това ще го твърдя сигурно години наред. Онези училища, които функционират добре, в които има създадени добри условия и работят добри специалисти, трябва да продължат своята дейност. Смея да твърдя, че Помощното училище в Благоевград създава перфектни условия за обучение на деца с умствена изостаналост, които не могат да се интегрират. В него в момента са интегрирани деца с множество увреждания - деца, които посещават Дневния център. Смятам, че това е много добре, така е и по света. Класът вече не е от 12 до 15 ученици, както за децата с умствена изостаналост, а от по 5. Това означава, че учителят има повече време - и да преподаде, и да преповтори знанията. Детето възприема според възможностите си, но важното е, че е там, в класа, трупа социален опит, учи се да общува с възрастни и с връстници и се намира в по-различна среда. До неотдавна тези деца си стояха вкъщи, скрити от обществото, така че това е наистина много добре: децата са настанени в Дневен център и в същото време се обучават в училище, а родителите им ходят на работа. Те са интегрирани в специалното училище.
- Колко студенти специални педагози се обучават в ЮЗУ?
- В момента се обучават по 20 студенти специална педагогика в трети и в четвърти курс. Студентите от първи и втори курс от направление "Педагогика" учат заедно, а специализирането става от трети курс. По решение на факултетния съвет в бъдещия трети курс на специалност "Специална педагогика" ще се обучават 25 студенти. Освен това факултетът ни предлага задочни квалификационни курсове за работа с деца със специални потребности с различна продължителност - едногодишна следдипломна квалификация от два семестъра, курсове от един семестър и неколкодневни курсове. Хубавото е, че завършеният при нас курс на учителите ще им се признае като пореден клас-квалификация. А това за тях е много значимо. Така че очакваме вече заявки.
- Какви качества трябва да притежават вашите студенти?
- Трябва голямо сърце, отговорност и обич към хората, за да учиш специална педагогика. Трябва да се отдаваш. Да можеш правилно да определиш възможностите на всяко дете и да направиш всичко възможно, за да ги развиваш.
Ако отидете сега в Помощното училище, ще видите как ни посрещат учениците. Те обичат и се радват много на студентите. Освен това ще ви направи впечатление, че учителите не влизат в учителската стая, те са с децата, гушкат ги, говорят си с тях. Дали са в час, или в междучасие - те са непрекъснато заедно. Стимулират ги, че могат, че се справят, измислят различни игри, за да им е по-интересно, защото детето учи най-добре, играейки. Това го виждам не само в Помощното училище, но и в работата на ресурсните учители.
Децата със специални потребности усещат, когато ги обичат, и отвръщат с много обич, стават приятели със студентите, които наистина се чувстват добре, ходейки на практика.
Убедена съм, че трябва да продължава процесът на интегриране на децата със специални образователни потребности в масовата общообразователна среда, като в същото време не бива да се затварят и специалните училища. Това показва и добрата европейска практика.
Докога ще ни учат какво да правим такива като контето Терзийска ?
Нашето общество има нужда от много такива хора . Време е да се помисли повече за тези дечица и дасе направи нещо, а това е невъзможно без такива хора като г-жа Терзийска. За да се помислиш и работиш по този проблем е необходимо да бъдеш с много голямо сърце , да бъдеш истински ЧОВЕК.
Тези които не го разбират, не го приемат и не желаят дори да експериментират са хора без сърца и изобщо не са за тая работа.
Пожелавам много успехи в работата на доц. д-р П. Терзийска, да бъде много упорита ,особено когато има работа с хора, които не могат да я разберат
- Интересът ми не е случаен, защото открих и за себе си, че у нас проблемът с интегрираното обучение е много неразработена ниша..."
Жената си е открила ниша, не е открила себе си и собствената си воля да се занимава с това, а просто неразработена ниша, в която като се включи никой няма да разбере колко е некадърна и каквото и да каже и напише все ще е вярно! Много е интереснозащо говори само за един студент от ЮЗУ, а казва че имало 50?! Ами защо.... защото тя само знае да говори, но тук има нужда от реална работа, а не от празни сълзливи приказки като нея! Вече всеки знае, че е ходила в Германия... тя това си повтаря навсякъде :))). Това ни е науката за съжаление!
Горкото дете! А и като знам пък и ресурсните даскали какви са.... ама така е. Важное да взимаме
заплати без резултати.
Тема на дисертация - Развитие на природонаучното учебно съдържание в началното училище през периода от Освобождението на България до 1944 година
Научна степен - доктор по педагогика
Град София
Държава България
Научен ръководител проф. Петър Петров
Рецензенти проф. Стойка Здравкова, проф. Нено Ненов
Дата на защита 1996-02-29
Сами си направете преценката що за "специален" педагог е госпожата! такива пенкилери в ЮЗУ с лопата да ги ринеш... жалко, че има хора, които им вярват, а това мултиплициране на кадри е показателно за нашата страна и развитието на всеки един отрасъл или бранш!
Добре, намерили сте темата на дисертацията й.. Какво доказва това?? За разлика от Вас, които по цял ден злословите против другите, тя се развива с всеки изминал час... Не лежи на стара слава, а непрекъснато търси начини да се усъвършенства. Но вие надали ще го разберете!! [...]
Щом вие сте толкова кадърни и способни.. кажете вие какво сте направили досега в помощ на специалната педагогика и тези деца? Много е лесно да се обиждат други хора.
Има една латинска поговорка "Дай ми фактите и ще ти дам правото" ... Статията сама по себе си защитава моята теза.. Докато вие не изтъквате нищо с безпочвените си обиди. Вместо да пишете подобни коментари, направете вие нещо по този въпрос! Помогнете и вие за интегрирането на тези деца.. Лесно е само да се обижда!
Доц. Терзийска е прекрасен човек и много добър преподавател! Независимо от вашата завист и злоба тя е такава и дано винаги да си остане такава! :)
Това, че някой умее да говори сладникаво пред другите не го прави професионалист!
Терзийска е избрана за доцент не във научния съвет по педагогика към ЮЗУ, а от СПЕЦИАЛИЗИРАНИЯ НАУЧЕН СЪВЕТ ПО ПЕДАГОГИКА - СОФИЯ, в момент, когато единствения представител на ЮЗУ в този съвет беше вашия колега проф. Лазаров.
А ПРОФЕСИОНАЛИЗМЪТ Й Е ДОКАЗАН ОТ ФАКТА, че студенти, завършили специалност Специална педагогика на ЮЗУ работят компетентно и отговорно както в специални училища, така и в ресурсни центрове, включително и ресурсен център - София.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.