За да пееш като щурец, трябва да се трудиш като мравка

26 февруари 2011 00:18   12 коментара   25186 прочита


Чародеецът на пиринската македонска песен Иван Дяков

Със стотици народни песни в репертоара си, Иван Стоянов Дяков от Благоевград е сред най-популярните изпълнители и пазители на изворния фолклор и авторското народно песнопение в Пиринския край. Роден е през месец март в Хаджидимово. След завършване на Строителния техникум в Благоевград работи в град Гоце Делчев и Хаджидимово. През годините е домакин и самодеец в родното читалище "Яне Сандански", където е солист на фолклорна мъжка група "Комитите", с ръководител Димитър Милушев - дългогодишен ръководител и секретар на читалището. Съпругата му Лиляна Димитрова е филолог и работи в Регионална библиотека - Благоевград. Децата им Радослав и Ивана са ученици.

- Иване, откъде произлиза фамилното ти име Дяков?

- Дяков е прякорно име. В рода ни е имало прадядо, който бил голям певец и според хората пеел като дякон. Наричали са го Дякона, от което се е получило и Дякови.

- Излиза, че в рода ти е имало и други певци.

- Така е, при мен има и наследственост. Ако не имоти, поне песни съм получил като наследство. В списъка на родовите певци освен незнайния прадядо, който пеел като дякон, специално място заема и мама Веселина. Без нея преди години съборът “Пирин пее” не е минавал. Участвала е като самодейка в група за изворен фолклор към читалището в Хаджидимово. Не е щадяла гласа си и по време на работа по нивите, а и у дома - като седне на разбой или хване каквато и да е къщна работа. Много песни бе приютил и в ума си, и в сърцето си и тате Стоян. Имаше нюх, имаше глас. Често с мама и тате пеехме и ние, дечурлигата.

- Помниш ли кога за първи път си запял?

- Е, точно не, но може би набързо, след като съм и проплакал. Някъде към осмата си година вече пеех прилично. Позапали ме и чичо ми Кирил. По това време той беше единственият в нашата махала, който имаше грамофон и пускаше плочи с македонски народни песни, изпълнени от известните певци Васка Илиева, Никола Бадев, Есма Реджепова, Александър Сариевски. При нас ги нямаше, защото бяха забранени от властите и слушането на македонски песни се приемаше като вражеска проява срещу народната демокрация. Хората обаче си слушаха - къде явно, къде тайно, че знае се - забраненото повече се търси. Харесвах изпълненията и на големите наши певци Руска Стоименова, Илия Аргиров, Емил Ристосков, Димитър Коларов, Костадин Гугов и много други.

- Кога разбра, че вече пееш?

- Бях в първи клас в Хаджидимово. Там за първи път излязох на сцена. Като първокласник получих и първата си награда. Връчи ми я лично директорът на училището. Това беше една автоматична писалка, от тези, които се пълнеха с мастило. Другарчетата ми завидяха, защото тогава такива писалки бяха рядкост. Отличието бе за песента “Донке, ле, либехме се”, която знаех от мама.

- Показал си дарби, защо не отиде в някое музикално училище, а отиде в Строителния техникум в Благоевград?

- Нещата наистина тръгнаха към музиката. В Хаджидимово дойдоха от Северняшкия ансамбъл да търсят даровити деца. Прослушаха няколко и аз бях сред тях. Харесаха моето изпълнение и бях одобрен. Тогава нямаше телефони и с тате чакахме телеграма. Нямаше и вместо за София спряхме в Благоевград, където вече бях приет в Строителния. А то телеграма е имало, но пощаджията е решил, че може и друг ден да ни я донесе...

- И така се размина със северняците.

- Да, и може би за добро, че така останах верен на македонската народна песен. Но и в техникума се занимавах с музика. Със съученици си направихме и тарамбука. Вероятно по това време гласът ми е хващал вярно петолинието, защото учителят по музика ме вдигна веднъж, изпита ме и много се впечатли. Писа ми шестица и повече не повтори да ме изпитва. В казармата също се занимавах с музика.

- На какви инструменти можеш да свириш?

- Като дете използвах пищялка. Имах мерак за голям акордеон, но поради финансови проблеми ми купиха малък. В по-късни години като участник в оркестър “Неврокоп” свирих на барабани и тъпан.

- Как започна да се занимаваш професионално с музика?

- Това стана след казармата. С колеги основахме оркестър. Нарекохме го Оркестър за сватби и кръщенки. Ръководител беше Димитър Милушев. Аз бях тъпанджия. Впоследстие започнах изяви и като певец. И така тръгнахме по села и паланки. После пътят ми се кръстоса с известния кларнетист Петър Воденов от Илинден. Тръгнахме по целия регион, а и къде ли не с нашия оркестър “Неврокоп”. Към 1990 година се отвориха границите и ходихме да свирим и пеем из Македония. Беше време, когато се роди и “Пирин фест”. Опитах шанса си с песента “Стар мерак”. Тя сега е хит, но чаках три години да я включат в програмата на фестивала, който после стана “Пирин фолк”. Причината беше, че в песента имаше “ке”, което е трябвало да стане “ще”. Но песента нямаше да е същата, затова аз настоявах да си бъде с “ке”.

- Ти лично как приемаш промяната на думи в песента?

- За мен това не е правилно. Така се секат корените и дървото съхне. Ако в песента е “цръно”, не бива да става “черно”, или “цръвено” да става “червено”. Македонската песен не бива да използва буквите “я” и “ъ”, че се губи мекостта на мелодията. В първите години на моето творчество и аз се подведох няколко пъти, но вече се старая да бъда максимално точен в интерпретирането на македонската песен.

- И какво се случи със стария мерак “Стар мерак”?

- Взех трета награда и песента стана хит, докато тези, които бяха на първо и второ място, се позабравиха. Тук ще изкажа благодарност на фолклориста проф. Тодор Иванов Живков, който бе в журито и бе заявил, че ако няма отличие за “Стар мерак”, няма да подпише протокола. Журналистката Цвети Радева от Националното радио също бе подкрепила горещо мнението на професора за песента, за което й благодаря.

- Каква бе съдбата на оркестъра?

- Е, дойде време и за раздяла. Ама много сме ходили, много сме свирили и пели, и навсякъде взе да се говори, че това е оркестърът на Дяката. Бяха сладки години, макар и с кръчмарски привкус. Имаше случаи, когато булката беше в напреднала бременност, понеже нямахме нито една свободна събота и неделя, но те искаха да свири нашият оркестър на сватбата им, и затова чакаха понякога месеци.

- Кога приключи с кръчмарското пеене?

- През 1996 година. Вече живеех в Благоевград и записах и издадох първия си албум. Записах 14 песни в студио “Пайнер” и той се казва “Стар мерак”. Аз нямам музикално образование и може би в това ми е късметът. Веднъж споделих с музиковеда проф. Илия Манолов, че щеше да е по-добре, ако бях учил музика, а той ми вика: “Иване, наистина е добре да се учи музика, но може и да е за твое добро. Мнозина от тези, които са обработвали гласа си, са по-неуспели, защото са загубили и чувството към народното пеене. Ти си добър, защото пееш с глас, какъвто Бог ти е дал. Свой глас, свой стил”.

- Колко песни си пял?

- Може би над 1000.

- Имаш и свои песни?

- Да. Разбрах, че един певец се припознава не само с добро пеене, но и със свои творения.

- Работил си и с оркестър “Щуро маке”.

- Доста. С него съм направил много песни и албуми. Здравко Георгиев е неповторим музикант.

- Свои или чужди текстове ползваш в личните си песни?

- И мои, и на Даниела Атанасова, на големия Димитър Янев, на Мария Маринова и много други. Имам песен по текст и на дядо Петко Славейков от 1862 година, която е актуална и днес.

- Идват избори, пееш ли за някоя партия?

- Пея за всеки, който уважава и цени моето творчество. Когато пея пред хиляди хора на площади, стадиони, зали и виждам усмихнатите им лица, за мен това е най-голямата радост. Моята партия е народът.

- Имаш ли връзка с твоите почитатели?

- Да, живеем в 21-и век. Чрез моя сайт www.ivandyakov.com много хора се обаждат и споделят впечатленията си от моето творчество, както и предлагат песни, които искат да включа в моите албуми, за което им благодаря.

- Какво прави Иван Дяков, когато няма ангажименти?

- Мисли за песни, живее.

- Съпругата ти пее ли?

- Има глас. Била е конферансие на много концерти, сватби и други тържества, но нейният свят са книгите.

- Пял ли с в други държави?

- Да. В Русия, Македония, САЩ, и то два пъти. Пял съм в Чикаго на фестивала “Балкански искри”, на който фестивал дотогава беше участник от България само Иво Папазов /Ибряма/. Специална благодарност на българката Йорданка Соколова за гостоприемството и топлата грижа на всички българи.

- Да не пропуснем “Македония фолк” в Благовград. Имаш ли участия в него?

- Да, във всичките му издания. Имам награда на публиката за песента “Не се карай, стара ле мале”, награда за принос към фестивала, награда за популяризиране на македонската песен и т.н.

- Приемаш ли за нормално да се пее на плейбек?

- Така е по-лесно, но не е нормално. Добрия певец ще го познаеш, ако го оставиш да пее без съпровод и без микрофон.

- Щастлив човек ли си?

- Така мисля. Изживявам мечтата на живота си. Исках да стана народен певец и станах.

- Колко албума имаш вече?

- Девет. Тези дни записах песните и за десетия, в който албум съм включил както песни от Пиринския край, така и авторски песни на македонска основа. Нека всички мои почитатели очакват в скоро време да ги изненадам приятно.

- Пее ли някое от децата?

- Малката ми дъщеря Ивана има няколко професионални записа. Много хора от различни краища на България се обаждат, за да изразят възхищението си от нейните изпълнения. Затова в новия ми албум ще има и дуетна песен с нея.

- Като Баба Мравка ли се чувстваш, или като Щурец?

- Мисля, че и двете заедно. Работя като Баба Мравка и се опитвам да съм като Щурец в пеенето.


Още за: Ив. Дяков   музика   пеене   Още от: Отблизо

Принтирай статия
12 коментара
26 Февруари 2011 00:26 | Makedonka Ilieva
Оценка:
5
 (
19
 гласа)

Да си жив и здрав и дълги години да ни радваш с красотата на гласа си и с песните си!


26 Февруари 2011 06:46 | Заровски
Оценка:
4
 (
20
 гласа)

Поздравявам те Иване, по точно изказване и определение за македонската песен не може и да има. Много изпълнители на македонската песен има какво да научат от тебе. Всеки добър певец си подбира песните които му прилегат на гласа, ти си точно такъв, за разлика от Н. Чакардъкова която е една мелачка на македонски песни. Няма да забравя изпълненията ти на игранката в македонската црква св. Петка Параскева - Чикаго. Надявам се отново да те видя и слушам ако бог е решил надявам се! Поздравявам твоята фамилия и специално тебе. Бъди жив и здрав и дълги години да веселиш любителите на македонската песен, защото тя е мехлем за душата.


26 Февруари 2011 08:07 | маке
Оценка:
0
 (
14
 гласа)

Голем


26 Февруари 2011 09:11 | милко
Оценка:
9
 (
11
 гласа)

Защо нищо не споменаваш за кочанските ти приятели? Трябва да признаеш, че те много ти дадоха и би следвало много да си им признателен.


26 Февруари 2011 09:20 | Почитател
Оценка:
3
 (
19
 гласа)

Иван Дяков е моят любим изпълнител. С удоволствие слушаме всичките му песни - не само аз, но и цялото ми семейство. Харесва ми неговата естественост и непринуденост - няма поза и маниерничене, присъщи за някои посредствени певци и певици.
Пожелавам му да продължава все така професионално да работи, да постигне още по-големи успехи и да изпее още много хубави и мелодични македонски народни песни!


26 Февруари 2011 10:22 | запознат
Оценка:
-5
 (
23
 гласа)

Абе, Иване, що забрави да благодариш на АСАН ШЕХОВ или вече за теб не е АСЕН. А иначе от теб по голямо дърво на сцена не е имало, няма и няма да има. Гледай поне на село да се върнеш, пак домакин на читалището да станеш, че при тоя ти неагажираност може и да се про. беш за пари, какъвто си дашен.


26 Февруари 2011 17:04 | маке
Оценка:
-3
 (
11
 гласа)

Дяка, не в македонската музика, ами в македонския език няма
ъ.


28 Февруари 2011 08:26 | МАЙМУНКА
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

ТИ СИНОВЕ ДРУГИ НЯМАШ ЛИ ЦЪРВЯСАЛА ГЛАВО ЖОСТОВСКА ТЪПОТИЬО


28 Февруари 2011 12:23 | Ехо
Оценка:
-2
 (
8
 гласа)

И взима по 5000лв. да пее, а се осигорява на минималната заплата 240лв. и Взима даже децки.
Иначе спор няма, че е голям певец, може би най-таченият изпълнител на македонската музика.


01 Март 2011 07:45 | 13
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

Към ехо и маймунката-Злобата която сипите срещу Дяков няма дя спре неговота развитие Дяков са е доказал, като певец народът го обича да бъде жив и здрав и все така да ни радва с неговите изпълнения Гоцеделчевският район се гордее с него.


02 Март 2011 21:19 | почитател от абланици
Оценка:
0
 (
6
 гласа)

Поздрави на великият певец Дяката и цялото му семейство. Бъдете живи и здрави и още дълги години радвай почитателите си!


12 Март 2019 15:38 | Роза Накева
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

много ми харесват песните на Иван Дяков жив и здрав да е да ни радва в България и в чужбина! Със много здраве Ванка!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар