За 8 месеца 590 бебета проплакаха в ръцете на акушерките ни
Зам. директорът по лечебната дейност в МБАЛ - Благоевград д-р Огнян Митев: Съвместно с колегите хирурзи утвърдихме лапароскопията като метод за лечение и диагностика на гинекологични заболявания
- Д-р Митев, как се отразиха трагичните инциденти на работата в отделението?
- Изключително тежко, нашата работа е свързана с човешки съдби, нещастните инциденти се случиха в рамките на два поредни месеца, те бяха непредвидими и настъпиха внезапно. Това повлия зле и на потока пациенти и на нас като екип. Самите ние сме пациенти и лекари едновременно, имаме семейства и близки, който също се лекуват в тази болница. За съжаление има моменти, в които медицината е безсилна, развиват се усложнения, които са опасни.
Безспорно хората се уплашиха, но искам да обясня, че в която и болница да бяха родилките, непредвидимото състояние в акушерството - амниотична емболия, се лекува по един и същи начин, за съжаление в 99% смъртта настъпва. Амниотичната емболия продължава да е нерешен диагностичен и терапевтичен проблем, представлява навлизане на околоплодни води в кръвообращението, което се отнася с венозната кръв в белите дробове. Настъпват усложнения с нарушение на сърдечния ритъм и развитие на кардиогенен шок, смъртта настъпва от остра сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност.
В момента работим за завръщане на доверието на пациентите със засилена гинекологична дейност с въвеждане и утвърждаване в медицинската ни практика на лечебния метод - лапароскопията.
- Как прилагате този метод?
- От една година извършваме лапароскопски операции, т. нар. “безкръвни”, които са еднодневни, без разрез и силна коремна болка. Няколко колеги завършихме курс по лапароскопия и съвместно с началника на операционния блок хирурга д-р Димитър Димитров извършваме такива операции. Това е нов метод, който прилагаме в болницата за лечение и диагностика. Вече имаме необходимия опит, извършени са над 10 лапароскопски гинекологични операции за половин година. Преди месец оперирахме по безкръвен път 16-годишно момиче с киста на яйчника. Предимство на гинекологичните лапароскопски операции е, че през малки разрези се влиза в коремната кухина, отстраняват се патологични промени на женски полови органи, най-често кисти, резекция на яйчник при заболяване Щайнльовентал синдром, диагностицира се и стерилитет /безплодие/. Чрез лапароскопията виждаме как изглеждат половите органи, ясно се разпознават изменения на матката, някои вродени заболявания. Можем да добием и предства дали яйчникът функционира нормално и да установим дали маточните тръби са проходими. Получаваме достоверна информация за всякакви изменения в таза и корема. Ендоскопският метод дава възможност за директен оглед на вътрешните полови органи, без да се отваря коремната стена.
- Д-р Митев, отделението разполага ли с необходимата апаратура за лапароскопски операции?
- Да, преди половин година бе закупен нов апарат, който дава възможност за извършване на тези качествени операции. Самият лапароскоп представлява прибор, съчетаващ оптика и осветително тяло. Прониква се в корема през малък отвор в областта на пъпа. През втори, най-често и трети отвор в коремната кухина се вкарват различни инструменти, с които органите могат да бъдат разрязвани, освобождавани от сраствания, зашивани. Ще ви дам пример, ето наскоро при 33-годишна жена извършихме хистеректомия - премахване на матката по безкръвен метод.
В много редки случаи се налага една операция, която е започнала лапароскопска, да премине в “отворена”, най-често поради настъпили усложнения /тежки възпалителни изменения/, както и при някои диагнози.
При лапарскопската операция болничният престой е до 2-3 дни.
Когато за пациентката се налага избор между лапарскопски и отворен достъп, основен аргумент за крайното решение е нейното здравословно състояние и преценката на лекуващия лекар.
- Д-р Митев, през изминалите 3 месеца усилено се коментират новите медицински стандарти, които влизат от сила от следващата година, отговаря ли вашето отделение на тези критерии?
- Да, отделението ни отговаря на критериите за второ ниво болница. Разполагаме с кадри. Лекарският състав е с необходимата квалификация, сега в акушеро-гинекологично отделение работят 8 лекари с придобита специалност, обучават се и 2 специализантки. Оптимизация на работния процес обаче трябва да има, тъй като в момента използваемостта на леглата е 60%, това налага с 25% да се съкрати легловият фонд - от 47 леглата падат на 35. Приемът на пациентки няма да бъде променян. Отделението разполага с 3 сектора: гинекология, родилен и патологична бременност.
Редно е да уточня, че при нас постъпват по спешност тежки случай с усложнения от целия Пирински регион, както и от Рилското корито. Денонощно дежурят по 2-ма гинеколози, трети е на разположение. В отделението работят 20 акушерки. Смело мога да твърдя, че наличният персонал е с утвърден опит.
- Колко бебета са родени от началото на годината в областната болница?
- За изминалите 8 месеца в болницата са родени 590 бебета, от тях 268 са момичета и 310 момчета, както и 6 двойки близнаци. 900 деца се раждат годишно в отделението. Радостното е, че сред новородените са и бебетата на наши колеги.
Смятам, че персоналът на акушеро-гинекологично отделение ще защити името си и ще покажем, че до този момент няма допусната лекарска грешка. Ще докажем, че тук работят професионалисти, градили опита си с много труд.
Навярно така се достига второ ниво на компетентност.
НАГЛОСТ, СРАМ, ДЕБЕЛООЧИЕ
ДОСТОЙНИ СТЕ ЗА КОСМИЧЕСКО НИВО
От както си отиде доктор Динов, се появи нов ехограф в отделението . И сега си е там и си работи и бременните се преглеждат редовно и всекидневно.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.