Взаимстваме баскетболната схема на САЩ - съчетание на учене със спорт
Интервю с члена на управителния съвет на БФБ, ректорът на ЮЗУ “Н. Рилски” проф. д-р Ив. Мирчев
Ректорът на ЮЗУ “Н. Рилски” професор д-р Иван Мирчев стана единственият благоевградчанин в Управителния съвет на Българската федерация по баскетбол. Броени дни след престижния избор той представи идеите си за развитието на популярния спорт в областния център, който дълги години така и не може дори да се доближи до постиженията на последните носители на славната местна традиция - Мики Тошев, Димитър Марчин, Любо Кръстев, Бойко Филипов ...
- Г-н Мирчев, не се случва често човек от Благоевград да става член на yправителния съвет на баскетболната федерация. Това е огромен комплимент лично към Вас, а и към града ни.
- Не е толкова комплимент към мен, а към това, което Югозападният университет прави през последната година за баскетбола. С наличието на многофункционалната спортна зала в ЮЗУ, на зала “Скаптопара”, а и скоро на тази в Американския университет, Благоевград става може би единственият град в България с подобна инфраструктура. Като към това добавим легловата база на ЮЗУ на Бачиново и възстановителния център, който сме проектирали и след 1 ноември ще започнем да строим, ставаме привлекателно място за развитие на баскетбол.
Вероятно във федерацията са отчели тъкмо това, а едва ли са останали безразлични и към баскетболните традиции, които има нашият град. След като няма футбол, поне да има баскетбол и хандбал. Първо се гордея, но в същото време не ми изглежда нормално да съм едва ли не единственият ректор, който се е сетил, че всъщност един университет разполага с много сериозни възможности, за да бъде притегателна сила за развитие на който и да било спорт, при това със създаване на широка основа.
- С какво Вашият избор ще помогне за развитието на българския, а и на благоевградския баскетбол?
- Не ми се иска да давам съвети, все пак съм член на УС на федерацията от няколко дни и не съм от чисто спортните фигури, които влязоха в управата. Там са такива имена като новия президент Георги Глушков, Сашо Везенков, Цветан Антов, Симеон Варчев, Тити Папазов. Имам някакви идеи, но да не избързваме. Това, което чух преди 3 месеца от Георги Глушков, който три пъти посети ЮЗУ, е да се опитаме да вкарваме елементи от баскетболната схема на САЩ. Според американския модел ученето трябва да се съчетава със спортните занимания.
Съществува и така нареченият италиански модел, в който се набляга изключително на спорта и малко се интересуват от интелектуалното развитие на играчите. Даже е по-удобно да не бъдат студенти, за да са на пълно разположение на професионалния си клуб.
Ние ще правим това, което прави Америка, разбира се, с много по-малко средства. А за Благоевград предстоят добри неща, които ще се случват. С тази база можем да домакинстваме на студентски олимпиади, европейски юношески първенства. Според думите на треньора на младежките ни национали Петър Клечков отдавна те не са се радвали на толкова добри условия за подготовка, каквито им предложихме миналия месец в Благоевград. Освен това с БФБ разработваме съвместни проекти по европейски програми.
В момента сме апликирали един проект по трансгранично сътрудничество с Гърция. Очакваме постъпления и средства по него, за да затворим цикъла по нашата спортна инфраструктура. Имаме затревен терен, център за изследване на функционалните възможности на състезателите и можем да прилагаме научни подходи и методи по подготовката на спортистите.
Имаме многофункционална зала, леглова база с възстановителен център и за да затворим цикъла, ни трябва голям брой спортни площадки, които съществуват до спортната зала, където има хандбално игрище, терен за минифутбол, три баскетболни игрища, четири тенис корта. Всичко това да се направи с не много средства. Между половин и един милион лева ще бъдат напълно достатъчни, за да има осветление, съблекални, душове, настилки, които отговарят на съвременните изисквания. Това ще ни позволи да станем домакини на веригата по минибаскетбол, стрийтбол и подобен род състезания. С гърците вероятно ще направим ежегодни съвместни турнири, което е идеята на проекта.
- Каква роля ще изиграе пристигането на националния младежки наставник Петър Клечков за мъжкия отбор на “Академик Благоевград”, който финишира на последното място при дебюта си в “А” група миналия сезон?
- Г-н Клечков до няколко дни най-вероятно ще подпише договор с ЮЗУ, ще бъде преподавател при нас и в същото време треньор. Контрактът е за 1 година. До този момент за мен той е изключително коректен човек. Самото му присъствие като наставник на “Академик Благоевград” и контактите му с Управителния съвет и с хора от федерацията ще бъдат добра възможност, това споделиха и голяма част от членовете на УС на събранието във Варна Благоевград да се превърне в инкубатор на млади състезатели.
В крайна сметка защо трябва някое младо момче да стои на скамейката в “Лукойл Академик”, “Левски” или “Балкан”, при положение че може да му бъде даден шанс да продължи образованието си, не само да тренира при нас, а и да играе в “А” група, подготвяно от треньора, който го ръководи и в националния отбор. В същото време Благоевград да бъде за него трамплин за нещо по-сериозно.
Жалкото в баскетбола към днешна дата е, че младите хора, съжалявам, че го казвам, сякаш имат повече афинитет много бързо и преди още да са станали истински професионалисти, да опитват пробив в Европа за около 1000 евро заплата. Така рискуват след 4-5 години да пропаднат като играчи, а и да нямат друга възможност за реализация извън спорта. Тъкмо това искаме да предотвратим.
Пари на състезателите на този етап Югозападният университет няма да дава. Не е проблем за ЮЗУ, като се има предвид какъв ни е консолидираният бюджет, да направим нещо за година-две, като си купим, така да се каже, 3-4-ма възлови състезатели, с които да нямаме никакъв проблем да отидем във висшата лига. Аз и сега очаквам да сме високо в класирането на “А” група, стига онези играчи от младежкия национален тим, които изявиха желание да се обучават в ЮЗУ, да удържат на думата си.
За да не пържим рибата предварително, официално ще ги представим между 1 и 15 септември, когато в Благоевград ще дойдат и Георги Глушков, Тити Папазов и Петър Клечков. Да не избързваме, защото все пак става въпрос за млади момчета. Видяхте какво стана миналия сезон. Четирима от нашите състезатели се изживяваха като тартори, опитваха се и да кадруват, треньорът изпусна юздите и в крайна сметка се стигна до едно недостойно за ЮЗУ представяне в групата.
- Представяте ли си момента, в който баскетболен Благоевград ще бъде търсен от млади играчи, защото сега е обратното - ние ги каним?
- За тази цел искрено се надяваме да бъдем подпомогнати от останалите баскетболни клубове в Благоевград. Когато говорим за затваряне на цикъла в игрово отношение, същото трябва да стане и в кадрови смисъл. С хора от типа на Крум Савов, Бойко Филипов, нашата Валя Хаджийска, защото ще започнем да правим и женски баскетбол, идеята е да затворим цикъла в отделните възрастови групи. В държавите, които са успели в баскетбола, огромна част от състезателите им - около 80 процента, са на възраст между 6 и 12 години. Останалите са на възраст между 12 и 20 години. Няма да кажа нищо ново - пирамидата трябва да стане широка отдолу.
- Има ли идея да привлечете спонсори? В “А” група може би не, но във висшата лига няма как да минете без тях?
- Засега не искам да мисля нищо за висшата лига. Нека да се представим добре през настоящия сезон, а след година-две ще мислим по евентуалното привличане на спонсори. Също и по въпросите общината ще помага ли, областта ще помага ли, двата университета ще обединят ли усилията си. Но на този етап не ми се иска да поставяме толкова високи цели, които иначе биха отивали на Благоевград. Засега искам представяне в “А” група, което отговаря на имиджа на Югозападния университет. Онова, което се случи миналия сезон за мен като ректор беше, честно казано, срамно, дори унизително. Да си броим и 2-те победи.
- С хандбала какво се случва?
- Там нещата са по-добре, ще продължим в същия дух. Софка Арабаджиева е един опитен треньор. Доколкото ми е известно, там пирамидата е нормално поставена, има подрастващи. А наличието на откритите спортни площадки с осветление ще даде голяма възможност за масовизиране на нещата. Надявам се, че рано или късно кметът, който и да е той, и областният управител ще се включат, защото трябва да върнем онзи вариант, при който имаше ученически баскетбол и хандбал. Да има първо масов спорт и след това нещо, което да води към високото спортно майсторство.
А че има яко източване, и още ще пробват, не се съмнявайте. Тая лоено топка е навсякъде, където има келепир с лъвски пай за него! А нивото на образованието в ЮгозападнАЛия ун-т кучета ог яли, то не носи необлагаеми пари в свети джоб!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.