Владимир Димитров: Сдавам поста с чиста съвест, съветвам приемника ми от ГЕРБ да не пипа администрацията, достатъчна е смяната на политическия кабинет
Владимир Димитров
Губернаторът на Пиринско не приема, че след приказките за свиване на разходите партията на Б. Борисов оставя двама зам. областни управители, според него единият е излишен лукс
- Г-н Димитров, с какво се занимава един областен управител, докато очаква всеки ден да го сменят?
- Има си много текущи неща, вярно е, че през лятото повечето общински съвети не работят и от тази гледна точка работата е по-малко, но пък има други неща - земеразделянето и жалбите в тази връзка от граждани, проблемът с репресираните, за които има над 4500 преписки, половината от които вече сме обработили. Намаля потокът на задачи от София, което е нормално в период на смяна на властта. Миналата година през август също не бях в отпуска и мога да направя сравнение, че количеството работа си е почти същото,
АНГАЖИРАНИ СМЕ ДОСТАТЪЧНО, НЕ СИ УБИВАМЕ ПРОСТО ВРЕМЕТО В ОЧАКВАНЕ НА РОКАДАТА.
- Има ли отпускане сред служителите в очакване на новия управленски екип?
- Имало е такъв момент непосредствено след изборите, докато бях в командировка в Испания, но след като се върнах, събрах всички още в първия работен ден и им обясних, че това е недопустимо и че трябва да работят в същия ритъм, защото това е атестат преди всичко за самите тях, не толкова за мен. Политическият кабинет си отива, но оценката на служителите ще бъде върху свършеното и несвършеното, мисля, че ме разбраха.
- Има ли вече опити за кадруване вътре в администрацията от служители, близки до ГЕРБ, това явление обикновено избуява след избори?
- Не съм забелязал такива признаци, но със сигурност има притеснение сред хората, защото неизвестността обикновено поражда безпокойство, защото управляващите постоянно говорят за свиване на разходите, на административния апарат и това се отразява на хората. Всеки допуска, че може да попадне в числото на съкратените.
- Нужни ли са съкращения в областна администрация в Благоевград?
- Личното ми мнение е, че съставът е оптимален, ние сме 40 души по щат и всички са достатъчно натоварени, дори се налага да ползваме допълнително 15 души по линия на програмите.
- Докъде е здравословно да се правят кадрови промени в областната администрация?
- Само на ниво политически кабинет - областен управител и заместниците, другите трябва да ги оставят да си вършат работата.
- Колко трябва да са заместниците?
- На този въпрос ще отговоря с критика към новите управляващи, които бяха много правоверни и обясняваха, че бил раздут щатът на политическите кабинети. Подкрепям ги в тази констатация, но един заместник на областния управител е предостатъчен, а те се готвят да оставят двама, което значи, че и ГЕРБ се съобразяват с някакви политически пристрастия.
- Както при тройната коалиция ?
- Няма да го коментирам, защото бе очевидно, че се задоволяваха политически претенции. А сега, след като има само една управляваща партия, защо трябва да оставят двама заместници? Единият е в повече и е лукс.
ОЧЕВИДНО Е, ЧЕ ПАК СЕ ЦЕЛИ ДА СЕ НАМЕРИ РАБОТА НА НЯКОГО.
- Вие не уволнихте никого?
- Да, четирима напуснаха по собствено желание за целия мандат, не съветвам и приемника ми да прилага друг подход. Не бива да се посяга на хляба на хората само от политически подбуди.
- Какво друго ще посъветвате приемника си?
- Ако ми поиска мнение, бих го посъветвал какво да подобри в работата на администрацията, защото и ние не сме били перфектни.
- Преди изборите многократно обявявахте, че ще изкарате още един мандат като областен управител, сега разочарован ли сте?
- Не съм разочарован от това, че няма да съм пак областен управител, или че не станах депутат, а заради това, че не бе оценена по достойнство работата, която се свърши през тези четири години. Мисля, че оценката, която Сергей Станишев даде за загубата, е точна: Ние бяхме наказани заради това, което не свършихме, а не заради свършеното. Очевидно очакванията на хората са били много по-големи, от това което са получили и което бе обяснено, че е направено. Тръгвам си спокоен, че съм направил всичко по силите си и това, което по закон е позволено на областния управител. Ако бях получил възможност да продължа по-нататък /като част от управлението/ щях да работя за промяна на статута на областния управител в посока към увеличаване на правомощията му.
- Каква е оценката за взаимоотношенията Ви с кметовете на 14-те общини за тези 4 години?
- Работих коректно, спокойно и колегиално с всички кметове с изкючение на якорудския Нуредин Кафелов.
- Къде БСП изпусна влака и понесе тази голяма загуба на изборите?
- Рано е да се прави крайна оценка, имаше грешки в управлението, в направените и ненаправените неща, в някои тежки компромиси. Като изстинат емоциите след около месец, ще може да се направи по-обективна оценка.
- Една от първите оценки за загубата бе, че ДПС е дръпнало надолу и БСП, каза го Жан Виденов?
- Не е точно, има със сигурност негативи от ДПС, които се привнесоха върху тройната коалиция и по-конкретно върху БСП, но това не е единственото, нито е коректно само по този начин да се обяснява загубата.
- Повлия ли негативно на резултата на БСП в Пиринско начинът, по който бяха направени депутатските листи, в последния момент имаше драстични размествания?
- Може би в някаква минимална степен, но не бе това основното - първо, имаше закъснение в номинациите и след това тези пренареждания повлияха. Ако бе направено всичко по-навреме и листите бяха обявени още преди вота за Европарламента, нещата щяха да са малко по-добре, но не генерално.
- За втори път имате малшанс и не влизате за малко в парламента?
- Никога не ми е било самоцел да вляза в парламента, не съм се родил депутат. Наложи се да вляза в ролята на кандидат за депутат на базата на това, че Благоевград от дълги години нямаше народен представител и общинската организация концентрира това очакване върху мен. Така се стекоха нещата, не съм незаменим, не съм най-добрият, това, че не успяхме за втори път, не е добре не само за БСП, а и за целия Благоевград.
НЕ Е ДОБРЕ, ЧЕ ОБЛАСТНИЯТ ЦЕНТЪР НА ПИРИНСКО Е САМО С ЕДИН НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ - АТАНАС КАМБИТОВ ОТ ГЕРБ.
А иначе БСП в Благоевград няма представител в парламента от 1997 г. Както знаете, през 2001 г. Костадин Паскалев влезе и впоследствие се отказа, Александър Арабаджиев, въпреки че произхожда от Благоевград, не го приемаха за местен, тъй като повече от 18 години живееше в София и се бе откъснал от местните хора. 2005 г. също не можа да се получи, въпреки че Любен Корнезов тогава си прехвърли партийното членство в Благоевград, но това не бе достатъчно, защото депутатът трябва да си живее в избирателния район и петък, събота и неделя като си е в града, хората да могат да го видят, да го пипнат, да разгорварят с него, да му поставят въпроси, задачи и пр. Надявам се, че сега Атанас Камбитов ще положи необходимите усилия Благоевград да бъде в достатъчна степен уважаван и подпомаган от централната власт. Но пак казвам, винаги е по-добре двама от един, трима от двама и т.н.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.