Винарска изба “Синтика - КОС Сандански” спечели “Златен ритон” от “Винария 2010 - Пловдив”

09 април 2010 00:20   4 коментара   157997 прочита
Иван Гиздавков /вляво/ и Петър Петров /вдясно/, двама от тримата собственици, и технологът на
Иван Гиздавков /вляво/ и Петър Петров /вдясно/, двама от тримата собственици, и технологът на "Синтика" Валерия Стоева


Иван Гиздавков /вляво/ и Петър Петров /вдясно/, двама от тримата собственици, и технологът на "Синтика" Валерия Стоева

Иван Гиздавков: От 9 проби получихме 9 отличия, всеки опитал от нашите вина иска още, 97% от отзивите на клиентите ни в Норвегия и Англия са много добри

- Г-н Гиздавков, втора година сте на "Винария" и с най-голямото признание "Златен ритон". Как се постига такъв резултат за толкова кратко време?

- Да, за втора година участваме във "Винария Пловдив" и вече спечелихме най-голямото отличие "Златен ритон". Досега са раздадени само 4 "Златни ритона". Радостното е, че единият от тях е в Сандански. Резултати се постигат, когато са налице първо, безкомпромисна технологична дисциплина, и второ, спазване на качества. Екипът е много добър, голямо благодаря на Валя Стоева, на целия винарски екип. За втора година ние показваме, че сме солидна винарска фирма в България. Освен "Златния ритон" спечелихме 5 златни медала и 2 бронзови и грамоти. Нямаме ненаградено вино, всички са наградени. От 9 проби - 9 награди.

- Каква беше конкуренцията?

- Голяма, 300 изби от страната и чужбина. Това е международен конкурс и е най-престижният в България. Журито за първи път беше международно, с участие на френски, австрийски, новозеландски енолози. Конкурсът се провежда анонимно с цел да се постигне най-правилна оценка на вината.

- Коя марка бе наградена със "Златен ритон"?

- "Златният ритон" е за марката "Синти", червено вино, отлежало 12 месеца. Това е купаж от 4 сорта вина " "Мерло", "Каберне Совиньон", "Каберне франс" и "Сира". Цялата серия експложан също е наградена със златни медали, както и другите купажни вина "Пасионел" и двете мерла, феновен и конфесианс.

- Как се правят вина победители?

- От голямо значение е избата. Тя е съвсем нова, с абсолютно модерно оборудване, мерещо се с водещи френски, италиански, испански винарски изби. Говоря като оборудване и като технология. Ние сме го направили. Гроздето се поставя във френски и американски дъбови бъчви. Много малко изби разполагат с такива бъчви. Технолозите са "главните виновници" за качествено вино, което произвеждаме и което е оценено от светила в бранша. Техноложката Валя Стоева е безкомпромисна и смея да твърдя, че си разбира от работата. Вече втора година ние доказахме, че не се движим по наклонената плоскост, а правим качествени вина. Доказахме, че в Пиринско могат да се правят истински мелнишки вина.

- Очаквахте ли това признание?

- Честно казано, очаквахме награда, но не и най-високата. По точковата система едно вино се оценява по много критерии. Абсолютно безпристрастно жури даде най-висока оценка - 87 точки, за "Синтика купаж". Това са много точки. Това са оценки, дадени от световни енолози.

- Хората търсят ли виното, което произвеждате, или кризата се усеща и при вас?

- Паднаха оборотите на заведения, магазини и продажбите също паднаха. Мнението ми е, че избата има още какво да желае за увеличаване на продажбите.

- Търсите ли пазари в чужбина, като се има предвид, че френските вина са наложени в цял свят?

- Да, радостното е, че преди няколко седмици направихме износ за Норвегия и за Англия. 97 процента от отзивите от нашите клиенти там са много добри. На този етап партидите не са големи, но с надежда да продължим да изнасяме в тези страни. Нещата вървят в благоприятна посока, очаквам, че ще се наложим на европейския пазар. Но мечтата ни е вината да се пият и ценят от българите.

- Лозарството има ли бъдеще в нашия район, който е известен от древни времена с мелнишкото си вино, виното, в което Клеопатра се е къпала?

- Смея да твърдя, че лозарството го е имало и ще го има и за в бъдеще. Нашият район е известен с хубавото мелнишко вино. Престъпление ще бъде, ако с лека ръка се затрие този сектор. Условията по долината на Струма са най-благоприятни за отглеждане на лозя. Нашият район, Харманли и Ивайловград са основни лозарски райони, които имат потенциал да се произвеждат световни марки вина. Въпреки всичко тежката икономическа криза, запушените външни пазари сега са в ущърб на лозарите.

- Цената на гроздето тази година падна до 20 стотинки за килограм, това ли е цената на гроздето?


Още за: И. Гиздавков   вино   качество   Още от: Отблизо

Принтирай статия
4 коментара
09 Април 2010 10:53 | браво
Оценка:
0
 (
12
 гласа)

браво


09 Април 2010 10:58 | ddd
Оценка:
1
 (
11
 гласа)

Браво!


09 Април 2010 18:39 | РИТОНЧО
Оценка:
0
 (
12
 гласа)

Aбе тази не е никакъв технолог бе. а една проста лаборантка.Що не кажете кой ви е технолог бе пичове.или куция се крие от некой.Ей момчета не разбрахте ли че ритоните не продават виното ви.Докато се усетите и ще фалирате.


13 Април 2010 15:52 | atanas
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

правят най-добрите вина в региона, няма какво да се лъжем. Желая им успех.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар