В училищата в Англия обуздават агресивността на децата с голямата им ангажираност
Интервю с директора на ЦДГ №6 в Дупница Антонина Кирова след специализация в чужбина
Антонина Кирова е завършила педагогика през 1980 г. - първият випуск по предучилищна педагогика на тогавашния филиал на СУ "Климент Охридски" в Благоевград. Бараково, Кочериново и Дупница са местата, в които като директор на детски градини трупа опит. През 2002 г. Кирова получи и морално отличие "Неофит Рилски" за професионализъм.
Когато стартира европейската програма за "Учене през целия живот" 2006, се амбицира да направи собствен проект, но без знания по английски език няма как да черпи информация от първоизточниците. Ето го и първото предизвикателство - на 48 години тя започва да учи чужд език. Не е лесно, но не и невъзможно, казва Антонина Кирова, в момента директор на ЦДГ №6 "Зора" - гр. Дупница. И успява, а спечелването на проекта я прави истински щастлива, защото е в първите места. Идеите, които е акумулирала през краткия, но много интензивен престой в Англия, могат да бъдат реализирани и тук, в България. Все пак не всичко се прави само с пари, категорична е Кирова.
- Госпожо Кирова, с какви впечатления се завърнахте от Англия?
- В представите ми Англия бе влажна, дъждовна и респектираща. Когато пристигнах на летище Лутън, слънчевата късна есен тази година ми показа, че от тези представи ще остане само респектът, който не ме напусна през десетдневния ми престой.
- Мечтателно... и как се случи така, че да видите това?
- Мечтите могат да се сбъдват в общоевропейското семейство, когато следваш философията за учене през целия живот. Като директор на детска градина винаги съм се интересувала от образователните програми и на други държави, но благодарение на секторна програма "Коменски" това стана реалност. Оценявайки огромния шанс да се обучавам в един световен университет, какъвто е International Study Programms в Саутхемптън - един прекрасен град на юг от Лондон. Темата на едноседмичния квалификационен курс беше "Училищното развитие, оценяване на качеството в началното и средното училище за европейски училищни инспектори, оценители и други обучители". Имах възможност да присъствам в едно от най-добрите учебни заведения в Англия - Horndean Technology College.
- Различава ли се структурата на обучение на английского училище от българската?
- Да, коренно. Задължителното обучение е разделено на четири ключови степени, наречени "Key Stages". Първата е до 7-годишна възраст. В нея децата започват обучение на пет, а понякога и от четири години, като в рамките на училищата са и най-малките деца /по наш стандарт - яслени/, втората е от 7-годишна до 11-годишна възраст, третата степен е от 11 до 14 години и четвъртата обхваща възрастова група от 14 до 16 години. Всичко това се финансира от правителството.
Този колеж, включвайки тези четири степени, се намира в кампус, който е в едно приятно и потънало в зеленина място край гр. Портсмут. Учебните занятия започват в 8.30, но е възможна и промяна, като обучението е целодневно. Децата учат, спортуват, творят, имат безброй дейности, чрез които релаксират. Там се хранят. Менюто се изготвя според сезона за две седмици и е рационално и балансирано, съответстващо на всички здравни изисквания, които са валидни вече и в България.
Учителите имат задължителен дрескод, който не позволява неестетичен и неглижиран външен вид. Навсякъде в класните стаи има оборудване с итерактивни дъски и мултимедии, много нагледен материал и много голяма възможност за проява на творчество. Всички деца са с униформи и малки раници, което ме впечатли... Не видях дете да носи огромен товар върху гърба си. В този колеж учат 1200 деца, но никъде не чух крясъци, не видях да тичат по коридори, не чух подвикване от учителите и това има своето обяснение.
- И как е овладяна агресията?
- Огромни зали за спорт и оборудване с апаратура, каквито никога не бях виждала досега. Екран, върху който се изписват персонално данните, които трябва да достигнеш в норма, огромните и красиво затревени и специални за целта ударопоглъщащи настилки на двора. Музикални зали, в които можеш да композираш или да пееш, да свириш и огромна зала за сценични изяви. Е, при всичко това, което ме остави без дъх, и при творческия процес на преподаване децата нямат "нужда" от безсмислени действия.
Националната система за контрол с държавни стандарти в образованието - Ofsted, в момента на моето посещение извършваше своя планов контрол, който се провежда веднъж на три години в продължение на шест месеца, което и класира съответното учебно заведение по тяхната четиристепенна скала. Докладът от контролната дейност се публикува в интернет и така всеки родител прави своя избор на учебно заведение за детето си. На такъв контрол подлежат всички учебни заведения, които се финансират от правителството.
- А как е в частните колежи, които не се финансират от държавата?
- Мога да кажа за колежа за момчета към Уинчестърската катедрала. Там таксите се заплащат от родителите и са изключително високи. Те са възможни за една малка част от английското общество. Този колеж се посещава от 70 момчета, които са на пълен интернат. Впечатляващо е, че от този тип колежите са исторически, културни и архитектурни забележителности. Такъв е и другият частен колеж в Уинчестър, който е създаден през 1382 година от Уилям - епископ от 1366-1404 г. Всичко е съхранено така, както е било преди векове. Богата библиотека, книгите, от които са чели кралете. Столовата е с масите и пейките, върху които са седели колежаните преди стотици години.
- Има ли в Англия общ образец, национална рамка за училищата? Върху какво е поставен акцентът при обучаването на децата?
- Рамката, към която всички учебни заведения в Англия трябва да се придържат, е националната учебна програма. Посетих и едно начално училище, в което се обучаваха 145 деца от 5 до 11-годишна възраст. Базата не се отличава по оборудване от големия колеж. Стаите са просторни и с богато илюстриращи учебния процес пособия и материали. В този тип училища учебното съдържание акцентува върху умственото, физическото и моралното възпитание.
Няма специализиране на отделните образователни предмети, като акцентът тук е поставен основно върху овладяването на грамотността и математиката. В кабинетите по математика има безброй сентенции за ролята на математиката от типа на това "Владееш ли математиката - владееш всичко", "Как да печелим повече, като владеем математиката". Учителят работи с мултимедия и интерактивна дъска, децата нямат стандартното поведение в клас, разделят се на групи с определени задачи, след което променят групата, мястото, а дори могат да седнат и на пода, ако това е добре за тях.
При 7-годишните деца по математика всяко дете има малка бяла дъска с формат А-4, на която пише и изтрива, което му дава възможност да го прави безброй пъти. Децата със специални нужди се обучават при добра интеграция в обикновените класове с ресурсен учител, който паралелно с учителя по определения предмет подкрепя нуждаещото се дете. Идеята е да могат тези деца да се впишат съвсем успешно в живота. Знанията са практически насочени от най-малките до най-голeмите. Пет-шестгодишните деца се обучават в обстановка, близка до нашите детски градини. Силно ме впечатли един от кътовете - миникухня, оборудвана с фурна, микровълнова печка и хладилници. Помислих си, че това са бутафорни електроуреди, но се оказа, че това не е така.
Децата проверяват етикета на продуктите в хладилника дали са в срок на годност, след това ползват книгата за готвене, притоплят храна. Ползват библиотеката. Сами подбират текстовете си, упражняват се в четене, диктовка и завършване на даден текст. Вдъхновени от творчеството на Пикасо, рисуват или работят с различни художествени техники. Децата спортуват и когато ги гледах с босите крачета върху специалната гумирана настилка, си представих реакцията тук, в България, на нашите родители. Хранят се правилно, закаляват се, затова и по-рядко боледуват.
- Но нямат ли в Англия проблеми?
- Имат проблеми... Родителите на 15% от децата в училищна възраст не знаят английски, защото идват от различни страни по света, оттам и нарушената комуникация. Децата са им преводачи. Това е едно мултикултурно и мултинационално общество с добра социална система, което отдавна е определило своя приоритет - образованието.
В приемната за родители във всяко училище има подходяща литература, информация и, естествено, използването на училищната база за спорт и от външни лица в определени дни срещу определена суми. Така че децата могат да спортуват паралелно и със своите родители. Това дотук представлява общообразователното училище, в което близо 90 процента от учениците се обучават, а останалите продължават в така наречените grammar schools, или това са училища, подобни на нашите класически гимназии, но за да бъдеш ученик там, е необходимо да преминеш през специален подбор.
Има и други области на тясно профилиране в средното училище като математика, машиностроене, по хуманитарни науки и т.н. Така че има и по какво да си приличаме. Делегираните бюджети, системата за кариерно развитие, общонационалната образователна програма, изискванията за брой деца в групите и паралелките, и мисля, че още много други неща. Но бюджетите, с които те работят, и богатата база будеше у мен смесени чувства, но като един непоправим оптимист си повтарях: "Пътят е този, така че все някога ще стигнем дотам, закъдето сме тръгнали".
- Каква е заплатата на един учител в Англия?
- Учителите стартират с годишна заплата от 25 000 паунда - около 60 000 лв., като в зависимост от ключовата степен и съответното учебно заведение тя достига до 70 000. Заплащането е диференцирано, според квалификацията и реално показани знания. При лоши резултати може да бъде затворено училище, може да бъде освободен и учител. Когато ме попитаха каква ми е заплатата в България, бяха като стъписани, не можеха да си представят, че съм директор и живея 31 дни с 620 лв.
А вие, мистър Идиот, по коя европейска програма къде сте отишъл?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.