В старческия дом възрастните вече няма да се чувстват като захвърлени ненужни вещи

30 октомври 2010 00:18   7 коментара   28735 прочита
Мила Соколова
Мила Соколова


Мила Соколова

Мила Соколова - ръководител на проекта и гл. експерт “Контрол и координация на социалните услуги” в община Благоевград

- Г-жо Соколова, какво се промени с цялостната реконструкция на социалната инфраструктура в общината?

- Първо, още в процеса на ремонтите се промени самочувствието на работещите в социалните заведения и на хората, ползващи тази услуга. Те бяха свикнали през пролетта и лятото да се ремонтират детските градини и училищата, но никога не бяха виждали да се прави такъв ремонт и на социалните заведения. Хората получиха самочувствие, че и за тях се прави същото, каквото за училищата, детските градини, че общината има грижа и за тях. Ползващите социални услуги от общината най-после получиха достойно внимание, бяха извадени от тази кампанийност, с която сме свикнали да ги обгрижват около Нова година, Коледа или по изборно време. А тези кампании винаги са поставяли под съмнение искреността на жестовете - дали искат да помогнат на хората, или да си измият малко съвестта. Затова, докато течаха ремонтите, хората проявиха голямо разбиране и изтърпяха временните неудобства, нямаше такива, които да идват да протестират и да обясняват, че едва ли не някой ги е оставил на улицата.

ХОРАТА, КОИТО ПОЛЗВАТ СОЦИАЛНА УСЛУГА ОТ ОБЩИНАТА, ПОЛУЧИХА УСЕЩАНЕ ЗА ГРИЖА.

А това дава самочуствие, че си нужен на обществото, променя се самооценката. Разбира се, нужни са и други неща, но с това се започва.

Много важно е и това, че потребителите на социална услуга в общината започнаха да искат, имат претенции. Човек, който досега се е задоволявал с нещо малко и козметично, няма как да е изискващ, така че това сега е другата голяма промяна, защото потребителите плащат такса за услугата. А клиентът има право да иска добра услуга.

- Показват ли сега удовлетворение от обновената база, която ползват?

- Да, някои дори започнаха да идват в сградите, преди ремонтите още да са приключили, и казваха, че просто искат да поседят и да се порадват на новото. В Падеш строителите пък получаваха непрекъснато забележки и препоръки от домуващите, което в началото много ги изнерви, но после свикнаха. Казвам това, защото то е свидетелство, че хората приемаха ремонтите като свои, държаха нещата да стават добре, така както всеки би го сторил, като пусне майстори в къщата си. Сега, защото всичко е ново и чисто, като ги попитаме дали им харесва, отговорът е еднозначен: Да. Предполагам, че с времето ще им дойде наум, че някои неща са могли да се направят и по друг начин, но по-важното, че се чувстват добре и нямат нужда от допълнителна адаптация.

- А служителите в социалните заведения как реагираха на промените?

- Променената работна среда повиши самочувствието и подейства на мотивацията на служителите, стимулира нови идеи за работата им. Това е много важно, защото, ако работещите в тази система нямат самочувствие, няма как да го имат и тези, които ползват социалната услуга. Колегите, работещи в социалните заведения, получиха и шанс да осъществят свои малки мечти, които са имали през годините, като например да си преградят някакво помещение, за да си оформят по-удобен кът за работа, и пр.

ЗАЩОТО, АКО СЕ БОРИШ ДА СЛОЖИШ РАЙБЕР НА ВРАТАТА, НЯМАШ КОЙ ЗНАЕ КАКЪВ ШАНС ДА ПРОКАРАШ СЪЩЕСТВЕНИ ИДЕИ.

- Променената социална инфраструктура ще доведе ли до по-голям брой желаещи да ползват услугата, готови ли сте да посрещнете такъв повишен интерес?

- Със сигурност ще се увеличи броят на желаещите да ползват социални услуги. Но този процес е нормативно контролиран и минава през дирекция “Социално подпомагане”. Това, в което съм убедена, е, че занапред много по-малко хора с притеснение ще казват: Аз съм в старчески дом. Защото такъв старчески дом вече няма да означава, че си захвърлил човека на едно грозно място като ненужна вещ, а напротив, той ще живее в среда, каквато повечето от обитателите не могат да си позволят дори вкъщи по обективни причини.

- Ремонтът на новия дом за стари хора в Десето училище в “Струмско” е към края, какво ще се промени с него?

- В момента единственият Дом за стари хора е този в Падеш, където живеят 55 души. На едно място са здрави хора и такива със сериозни заболявания, което не е добре нито за едните, нито за другите, защото имат различни нужди. Когато бъде готов домът в “Струмско”, ще поеме 87 души, а домът в Падеш става дом за дементно болни.


Още за: М. Соколова   проект   грижа   Още от: Отблизо

Принтирай статия
7 коментара
31 Октомври 2010 00:09 | работещ в системата
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Какви стари хора , бе, който иска да се отърве от някого, хваща връзки. В дома в Падеж на 55 год. възраст е настанена сестрата на бившия областен управител Александър Балабанов. Ама нали кметът му е приятел!


31 Октомври 2010 09:07 | една истина
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

и нека да се каже веднъж завинаги ще се приемат ли документи на възрастни хора или ще си наредят листа на чакащите и ще има лица с приоритет. Дори опита на холандците не помогна на някой да мисли социално. Докога ще има порочна практика в тази социална сфера - може би докато работят некомпетентни служители или такива, които са марионетки в ръцете на неуки шефове.


01 Ноември 2010 09:17 | MDAAA
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

Тази от снимката е голямо НЕДОРАЗУМЕНИЕ. Не е имало по "компетентна" в нейният сектор, Кмете да ти имам и кадровата политика дето я имаш...


01 Ноември 2010 13:36 | Емилия
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Соколова е рода на бившия областен Бръчков и на бившия соц завеждащ в областта Герасим Богдански, който уреди и сина си в социалните служби на общината. Все "познавачи"на социалния сектор и на "баницата мекото". Ту с БСП, ту с НДСВ, ту с ГЕРБ-ВЕЧНО НА СОФРАТА. Като Емлия Велинова и Мая Дамянкина, вечните шефк на ДЕТСКИЯ ЦЕНТР-И ДВЕТЕ СТАРИ МОМИ, но много разбират от деца! Що не назначи Паскалев едан геронофилка на социалното и един педофил на детския център, та да се знае!


04 Януари 2012 01:28 | MNEE
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Абе, МДАА, ти като си голямото ДОРАЗУМЕНИЕ, първо се научи да пишеш грамотно и тогава злобей! Жената е успяла да направи нещо полезно за града ни и такива ДОРАЗУМЕНИЯ като теб бързат да завидят на постигнатото без да помислят, че то е и в тяхна полза. Пожелавам ти и ти да успееш да постигнеш нещо поне за себе си- да се ОГРАМОТИШ! Аман от такива "компетентни" ДОРАЗУМЕНИЯ като теб!


20 Февруари 2016 07:47 | до кмета
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

ДО ЕДНА ИСТИНА И ЕМИЛИЯ НАПЪЛНО ВИ ПОДКРЕПЯМ В ИЗКАЗВАНЕТО ВИ. ОТ ПОВЕ ЕДНА ГОДИНА СЕ ВЛАЧА ПО ТЕЗИ ИНСТАНЦИИ, ПРЕМЕТАТ МЕ, ВИНАГИ СЪМ ИЗПУСНАЛА СРОКА, ИЛИ ПРОГРАМАТА ОЩЕ НЕ Е СТАРТИРАЛА. СПЕЦИАЛНО ОТ ТАЗИ СОКОЛОВА ИМАТ ЛОШО ВПЕЧЕТЛЕНИЕ, ГРУБА, НЕПРЕВЕТЛИВА, БЪРЗА ДА ТЕ ИЗГОНИ ОТ СТАЯТА, НАБЪРЗО ТИ НАХВЪРЛИ НЕЩА, ЗАЩОТО ГОВОРИ ЛИЧЕН РАЗГОВОР ПО ЛИЧНИЯ СИ ТЕЛЕФОН, ВЪОБЩЕ МЯСТОТО НА ТАЗИ СЛУЖИТЕЛКА НЕ Е ТАМ. НО ИСКАМ ЕДНО ДА ИМ ПРЕПОРЪЧАМ НЕ СЕ ГАВРЕТЕ С РОДИТЕЛИТЕ НИ, ЗАЩОТО ИДВА ВАШ РЕД. Г-Н КМЕТЕ ПОДБИРАЙТЕ СИ ПОДХОДЯЩИ КАДРИ, А НЕ ВИСОКОМЕРНИ СЛУЖИТЕЛИ, КОИТО НЯМА ДРУГАДЕ КЪДЕ ДА СЕ РЕАЛИЗИРАТ. СПРЕТЕ ТАЗИ ПОРОЧНА ПРАКТИКА.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар