В шивашката и обувна промишленост условията на труд са отлични
Интервю с шефа на Бюрото по труда в Дупница Наташа Илиева
Наташа Илиева е родена на 26.09.1956 г. в гр. Дупница в семейството на служители. Баща й Димитър Илиев е дългогодишен шеф на следствието в дупнишката полиция. Илиева има едно полувисше и две висши образования - икономика и право, и следдипломна квалификация - доходи и работна заплата в УНСС. В системата на заетостта е от 1984 г. в служба "Работна сила" към община Дупница. След демократичните промени през 1989 г. става началник на Бюро по труда с регион бившата Дупнишка околия - Дупница, Бобов дол, Бобошево, Рила, Кочериново и Сапарева баня.
Бюрото по труда в Дупница получи грамота и бе класирано на 3-о място сред останалите 109 в страната по реализация и цялостна дейност за изминалата 2011 година. Признанието е на социалния министър Тотю Младенов, а грамотата, подписана лично от него, бе връчена на директора на Бюрото по труда Наташа Илиева.
С различни програми от началото на годината работа са започнали над 3500 дупничани, само за последния месец 93-ма вече са ангажирани по чистотата по програма "От социални помощи към заетост". От началото на 2011 сме намерили работа на първичен пазар на 1507 души и по програми и мерки на 1110, сподели пред вестник "Струма" директорът на Бюрото по труда Наташа Илиева.
- Госпожо Илиева, честита награда! С какво я заслужихте в годините на най-страшна безработица, как се преборихте за това високо отличие?
- Заслугата за това високо отличие се дължи на целия колектив, който се състои от изключително добри професионалисти, изграждали се като такива години наред. Инвестицията, която направи държавата в нас, не е напразна. Истината е, че добрите кадри не се градят за година-две. Работим здраво и с висок професионализъм, помагайки на хората, търсещи работа, и на работодателите да наемат най-подходящите работници за бизнеса им.
- Близо две трети от българите смятат, че икономическото състояние на страната се влошава, а всеки втори вижда влошаване във финансовото състояние на домакинството си?
- В условията на криза е нормално и естествено икономическото състояние на страната, и респективно финансовото състояние на домакинствата, да се влошава. При тези обстоятелства Министерството на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта чрез регионалните си структури осъществяват системни действия, за да се балансира пазарът на труда, да се смекчат отрицателните последици от икономическата криза, да се увеличи заетостта, да се намали безработицата и да се подобри качеството на работната сила.
- 2011 г. е оценена като най-лошата за българите година от 1997 г. насам. Такава ли е тя за хората от нашия регион?
- Не бих могла да кажа, че 2011 г. е най-лошата от 1997 г. за нашия регион, тъй като ние сме район с работеща икономика, с няколко гиганта на икономиката - ТЕЦ "Бобов дол", "Мини Бобов дол", "Балканфарма", "Евростайл" ЕООД, "Комфорт КЕ" ЕООД и др.
- В какво се състои икономиката на Дупница, тя беше град на фармацията, над 3000 души работеха в тази сфера, сега са едва 600, шивашката промишленост ли стана водеща?
- Водеща промишленост при нас е енергетиката, фармацевтичната и шивашката. Традиционно обаче най-много работни места се заявяват в шивашкия бранш.
- Каква е заетостта в околията и в Дупница специално?
- На територията на община Дупница се трудят 17 077 души, в община Бобошево - 770, община Бобов дол - 3193, община Рила - 1014, община Кочериново - 1672, и община Сапарева баня - 2577 души.
- Колко са безработните?
- Като най-голяма, община Дупница е и с най-много безработни лица като относителни цифри - 2203, но не и с най-висок процент на безработица - 11.23%. С най-висок процент е община Бобошево - 123 души, при 13.8%, следва община Сапарева баня - 419 души, или 13.6%, община Кочериново - 201 лица, или 10. 36%, община Рила - 117 души, или 9,81%, и община Бобов дол - 253 лица, или 7,05%.
- Цифрите сочат ли реално броя на безработните, или има хора, които просто не се регистрират или са зад граница?
- Това е броят на безработните лица, които са се регистрирали при нас, за да ползват услугите, които предлагаме. Но има и една част от хората, които по една или друга причина не са се регистрирали в Бюрото по труда
- На колко хора намерихте работа и каква?
- Всеки ден намираме работа на регистрирани безработни лица, било по професия, по която те имат съответното образование и квалификация, или по професия, по която имат желание и умения за работа. От началото на тази година сме намерили работа на първичен пазар на 1507 души и по програми и мерки на 1110.
- Не може ли, след като тук, в България, не се създават условия за работа, служителите Ви да подготвят програми за работа в чужбина на правителствено ниво със съдействието на социалния министър, синдикатите и посланиците на страните у нас?
- Всички програми и мерки, които се реализират на пазара на труда, са изработени от експерти и са със смесено финансиране. В момента Европейският съюз дава доста пари за обучение, квалификация и заетост и е добре да съумеем максимално да ги оползотворим.
- Расте ли броят на регистрираните при Вас лица?
- Процентът на регистрираните безработни лица към края на м. ноември за целия район на Бюрото по труда е 10.97%, което е с 0.30 повече от м. октомври и е незначително увеличение, дължащо се на освободени от програми и мерки и нормалното движение на хората, напускайки фирмите по една или друга причина, регистрират се при нас, други започват работа. Процесът е динамичен, но важното е, че нямаме драстичен скок на регистрирани безработни.
- Какви са основно регистрираните безработни по образование, специалност, етнос?
- Общият брой на регистрираните безработни лица за района на Бюрото по труда са 3316 души, от тях с висше образование са 366 души и останалите със средно и по-ниско образование. От регистрираните висшисти преобладават тези с педагогическо и инженерно образование, за които по-трудно се намира реализация на пазара на труда. Повече от 50% от регистрираните безработни лица са жени - 1844. Много малка част от регистриращите се като безработни лица се самоопределят етнически, болшинството предпочитат да се запишат като българи.
- Ползва ли се Агенцията по заетостта с доверие, разчитат ли хората на вас като институция?
- Агенцията по заетостта, и в частност бюрата по труда, като структура според мен се ползва с голямо доверие както от страна на търсещите работа, така и от страна на работодателите. Агенцията по заетостта чрез активните програми и мерки, които реализира по линия на държавния бюджет и чрез осъществяването на схемите по Оперативната програма "Развитие на човешки ресурси" със средства от Европейския социален фонд, както и чрез ефективното трудово посредничество на първичен пазар, влияе върху безработицата пазара на труда и качеството на работната сила в национален и териториален аспект.
- Има ли масови уволнения в дупнишките фирми и предприятия?
- В момента имаме едно подадено уведомление за масово уволнение и това е от "А.С.А. България" ЕООД. Причината е прекратяване на договора за възлагане на обществена поръчка с община Дупница, считано от 10.01.2012 г. На основание чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ ще бъдат освободени 56 човека.
- Има ли глад за специалисти?
- Глад за специалисти в нашия район има основно в шивашката и обувна промишленост. Търсенето от страна на работодателите е голямо и ние не можем да отговорим адекватно, тъй като не разполагаме с такива специалисти и това е една празна квалификационна ниша.
- Какви са условията за работа в предприятията?
- Почти навсякъде условията за работа са много добри. Шивашките салони са просторни, светли, добре отоплени, в някои от фирмите има и столови и стаи за отдих. Заплащането от страна на работодателите е различно, в една част е на заработка, други плащат твърда заплата. Общо взето, и условията на труд, и заплащането са добри. Вече нямаме работодатели, които да не изплащат месечно възнаграждение, и така да се каже да "завличат" работниците.
- Има ли вероятност за нарастване на доходите и жизнения стандарт за съживяване на бизнеса и увеличаване на заетостта през 2012 г.? Разкажете подробно за онези 20 000 лв., които държавата ще даде на част от безработните. Има ли одобрени кандидати, какви са те, какви са критериите? Ако може, посочете имена.
- Проектът "Подкрепа на предприемчивите българи" е схема на Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". Целите на проекта са: подпомагане на безработни лица, които имат желание и нагласа за започване на самостоятелна стопанска дейност, да развият идеите си и разработят бизнес планове; предоставяне на подходящо обучение за придобиване на професионална подготовка и умения за стартиране и управление на собствен бизнес; създаване на условия за постигане на устойчива заетост на лицата чрез самонаемане и възможност за разкриване на нови работни места в новосъздадени бизнеси.
Обученията се провеждат за част от професия по втора квалификационна степен - "Сътрудник в малък и среден бизнес" и "Сътрудник в бизнес услуги". По време на обучението ще се изплащат стипендии на включените в обучението лица за присъствените дни. Стипендията е в размер на 8 лв. за всеки присъствен ден.
Когато обучението се провежда извън границите на местоживеене, на безработните ще се изплащат и транспортни разходи. Безработните лица, завършили успешно обучението и придобили предприемачески, управленски и бизнес умения, ще бъдат консултирани как да регистрират самостоятелни предприятия и да стартират собствен бизнес. Това са Компонент I и Компонент II от проекта. Засега работим само по тях.
проявявате цинизъм, подигравате се с хората!
=====
Отделно не си разбира от работата г-жата.
=====
Цитирам КТ:
=====
Чл. 308. (Изм - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодател, при когото работят 20 и повече жени, е длъжен да обзаведе стаи за лична хигиена на жените и стаи за почивка на бременните по ред, установен от министъра на здравеопазването.
=====
Цитирам нея:
Почти навсякъде условията за работа са много добри. Шивашките салони са просторни, светли, добре отоплени, в някои от фирмите има и столови и стаи за отдих. Заплащането от страна на работодателите е различно, в една част е на заработка, други плащат твърда заплата. Общо взето, и условията на труд, и заплащането са добри.
=====
От цитата става явно, че г-жата не е наясно за наличието на чл. 308 в КТ.
Каква награда казахте е спечелила?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.