В село Пирин възстановяват старинния сватбен ритуал

09 октомври 2012 16:45   10 коментара   54282 прочита


Любимка, Неда и Митра Бисерови са родени сред красотата на Пирин – в малко село, носещо името на планината. Предците им се установили на труднодостъпно място, за да запазят семействата си от набезите на османските поробители. В средата на ХХ век цялата фамилия Бисерови се преселва в равнинното село Левуново, разположено близо до град Сандански.

По-късно и трите сестри стават солистки на Националния ансамбъл за народни песни и танци „Филип Кутев”. Първа на сцената стъпва Любимка, която прави записи в БНР през 1977 г. Скоро след това представя България на голям международен форум в Куба. Като трио сестри Бисерови се изявяват от края на 70-те години на м.в. Тяхното изкуство е познато и добре прието от почитателите на българския фолклор в САЩ, Япония, Австралия, Азия и цяла Европа.

Идеята за възстановяването на старинния сватбен обичай се появи много отдавна, още при първите ни задгранични турнета като трио – разказва Любимка. – Десетилетия представяме песните от нашия роден край на концертите ни по цял свят. В репертоара ни има и много образци, които се изпълняват по време на различни предбрачни ритуали, както и по време на самия празник. Преди две години за първи път имахме възможност да направим целия обичай.

При нас дойдоха двама млади, на които предстоеше женитба. Те искаха да направят нещо по-различно, с което да запомнят този ден. Помолиха ни да им помогнем да се облекат с традиционни носии и да направим заедно истинска старинна сватба. Жените от местната фолклорна група намериха подходящо облекло за булката и младоженеца. На поляна близо до с. Пирин запалихме огън, приготвихме храна в големи медни казани. Всички гости взеха участие в ритуалите. Беше незабравимо. Тази пролет научихме за проект на Министерството на културата, посветен на запазване на фолклорното наследство. Това беше добра възможност да покажем прекрасните песни и обичаи от нашия роден край.

Старинният сватбен обичай в село Пирин, както и в цяла България, някога продължавал цяла седмица. Подготовката започвала още от понеделник, когато пременени млади мъже, предвождани от девера /брата на младоженеца/ обикаляли селото, за да канят гостите на предстоящото събитие. Те носели бъклици, пълни с вино и богато украсени със зеленина. Носели и колачи, украсени със специални знаци от тесто – същите, които жените слагали и на сватбените пити. Във филма, съхранил Пиринската сватба, са заснети всички важни моменти – момците, които обикалят селото, ритуалното бръснене на младоженеца, както и сплитането на косите на булката.

Интересни са и засевките, с които започва ритуалното приготвяне на хляба. В този край те се наричат „засеульки”, а песните, които ги съпровождат, се изпълняват само от жени. При възстановяването на автентичния обичай, Любимка Бисерова приготвила обредните хлябове. Помагали й жените от селото. Заедно украсили фуруглицата, както и трапезата, на която по-късно седнали младоженците и кума. “Актьорите”, взели участие във възстановката, народната певица подбрала сред жителите на с. Пирин. Разбира се, сред тях са много от членовете на фамилия Бисерови.

Сватбеният обичай от моето родно село е изключително вълнуващ – продължава Любимка. Не искам той да се превърне в музеен експонат. Сигурна съм, че много млади хора биха го предпочели, ако имаха възможност. Съдържанието на песните, характерният пирински двуглас – всичко това го прави наистина уникален.

Преди години народната певица и съпругът й Боб Гоф /от Великобритания/ избрали за своя сватбен ден именно автентичния ритуал. Днес Любимка мечтае да покаже това богатство и на чужденците, които посещават селото по време на Международния фолклорен фестивал „С песните на Сестри Бисерови”, който всяка година събира изпълнители и публика от различни страни.

източник: bnr.bg


Още за: Л. Бисерова   обичай   сватба   Още от: Отблизо

Принтирай статия
10 коментара
09 Октомври 2012 17:15 | данчо
Оценка:
15
 (
19
 гласа)

БРАВО, МНОГО ДОБРЕ!


10 Октомври 2012 08:24 | с. Пирин
Оценка:
1
 (
11
 гласа)

Е, оно вече сватби нема, они пари за сватбен ритуал терат. Е, убаво де, Любимка ке земе парите за сватбенио ритуал, а ке вика старите баби да й го прават.
да направи нещо работни места да открие в селото, тогава и бравос ке й кажем. Ама она прави фестивали и си гледа нейнио джоб.


10 Октомври 2012 08:38 | /
Оценка:
0
 (
12
 гласа)

Възраждане на езичеството, от което сме се отрекли преди векове. Защо не помогнат за Църквата в селото?


10 Октомври 2012 16:37 | Аз
Оценка:
0
 (
8
 гласа)

Любимка Бисерова е стожера в село Пирин! Тя за сега е единствената, която милее за родното си село! Де да имаше повече хора като нея!
Браво! Успех!


10 Октомври 2012 19:21 | митко
Оценка:
9
 (
9
 гласа)

Иска ми се повече хора да посетят “Яворовата дупка” – мястото, където големият български поет и революционен деец Пейо Яворов се е крил от турските власти по време на борбите в началото на ХХ век за присъединяване на нашите земи към освободеното отечество.

Ден денувам - кътища потайни
нощ нощувам - пътища незнайни
няма тато, нито мама -
тато да ругае,
мама да ридае...
Леле моя
ти Пирин планино!
Море черно
цариградско вино.
С враг врагувам - мяра според мяра,
с благ благувам - вяра зарад вяра
нямам братец, ни сестрица -
братец да ме хвали,
а сестра да жали...
Леле моя
сабя халосия!
Море люта
одринска ракия.
Бог богува - нека си богува,
цар царува - века ли царува?
Нямам либе, първа обич -
мене да очаква
и да ме оплаква...
Леле моя
пушка огнебойка!
Море тънка
солунска девойка.
Пейо Яворов


12 Октомври 2012 20:22 | с.Пирин
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Яворов разбира се че е голям поет, който е прочел стихотворението, Градушка " и не само него няма как да забрави. Но пък чак революционер в Македония, да има една прошетка низ малка част от Македония със една върховиска чета повече ръководен от романтизъм и това е. За сведение имал е и някакво недоразумение със Я. Сандански пак породени ..... няма да се задълбочаваме. Борбата на македонците беше за независима и самостойна Македония а не за присъединяване към България. Тези върховистки чети правеха непоправими бели на македонците и след своите набези се връщаха в България а отмъщението на турците плащаха македонците, поправете ме ако греша!


14 Октомври 2012 14:18 | ДО с.Пирин
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

нещо много си се объркал с историята !! това стихотворение е написано именно там в тази дупка и затова се казва яворова дупка ! и Яворов се е борил за свободата на Македония защото тук са живели българи и сега живеят българи, а не скопски мерекета !


21 Октомври 2012 11:29 | до, ДО с. Пирин
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Ти си мекере, бе сельо. Научи се да пишеш и тогава обиждай. Яворов е бил изгонен от четата на Сандански, защото е бил толкова четник, колкото си българин и ти. Тези т. нар. ВЪРХОВИСТИ влизат в селото правят по някое показно убийство-отмъщение и се изнизват. След това местното население отнасяло убийства и безчинства. Точно за това ти пише отгоре човекът, ама няма да можеш да го разбереш.


22 Октомври 2012 19:07 | до до, ДО с. Пирин
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

При избухването на Балканската война през 1912 г. е доброволец в Македоно-одринското опълчение и оглавява партизанска чета №15, съставена от 9 души. Придвижва се по долината на река Места и излиза на Бяло море при Кавала[3]. Награден е с кръст „За храброст“.
Яворов няма нищо общо с върховистите ! бъркаш историята


28 Август 2013 16:50 | тото котунйо
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

искам давидя доктор петър илиев узунов мъртъв анеда мъчи хората с неговата ненавист и злоба тоие човека кожудер и банка боклук мръсен смърт за доктор петър илиев узунов




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар