В Канада държавната машина те подкрепя, но си сам

22 ноември 2011 00:20   20 коментара   43120 прочита


Интервю с преподавателят по английски език в Стопанския факултет Петър Амов след 10 г. живот до Ниагарския водопад

Петър Амов е сред малцината българи, предпочели да се върнат в родината си, след като повече от десетилетие са живели и работели в чужбина. Той е в разцвета на силите си, на 41 г., абсолвент от първия випуск на Американския университет в Благоевград. По-малкият син е на известния преподавател по физика в ЮЗУ “Н. Рилски” доц. Иван Амов. От 2 години Петър Амов преподава английски на студентите от Стопанския факултет в ЮЗУ, въпреки че е завършил “Бизнес администрация”.

- Г-н Амов, Вие сте имали живота, за който мечтаят стотици българи - да живеят със семейството си в една социална и уредена държава. И днес десетки българи подават документи за легално пребиваване и работа в Канада и САЩ. Защо се върнахте?

- Пребивавах 10 години в Канада и общо взето натрупах опит в канадския начин на живот. Имаше моменти, когато там беше много лесно и благонадеждно, но през последните няколко години и там се усеща кризата и икономиката е в рецесия. Държавата наистина е социална, но ние сме чужденци, не сме втора ръка и имаме самочувствие, но все пак е много трудно да се наложиш и да отстояваш името си. Там си неизвестен, изключително е трудно да си купиш жилище и изобщо, каквото и да работиш, винаги си на кредит.

- Защо да не можеш да си купиш жилище?

- Защото са много скъпи, сравнено със стандарта на живот. Ако тук, в България, почти всеки има жилище, често по наследство, там е почти невъзможно да станеш собственик.

- Колко струват жилищата?

- От порядъка на 200-300 000 канадски долара в малките градове, а в Торонто стигат и до половин милион.

- Ако сме обективни и пресметнем в България цената на жилищата, съотнесена към доходите на хората, едва ли разликата ще е фрапираща, възможно е и да не е в полза на Канада...

- Да, тук даже е и по-скъпо, но почти всеки има някакъв старт, не тръгва от нулата, а и данъците не са чак толкова високи. В Канада най-големият разход е за наем или жилището. От друга страна, правителството дава данъчни облекчения и средно по 30-40 долара на месец връщат на всеки, който плаща наем или има жилище. Ако пък имаш малко дете в предучилищна възраст, държавата ти връща голяма част от внесените през годината данъци. Детските надбавки също са доста прилични.

Изобщо въпреки високия стандарт на живот, социалната политика на държавата е много добре развита и е насочена към хората. В края на годината задължително попълваш данъчна декларация и обикновено до 1 месец ти превеждат обратно сумата от данъчните облекчения. Здравеопазването е напълно безплатно. Нещата са уредени, както беше у нас преди въвеждане на здравната реформа. Няма изискване към безработните да си внасят сами осигуровки, за да не им прекъснат правата. В Канада всеки има здравна карта и е застрахован от държавата, така че няма риск някой да остане без здравна осигуровка, стига да пребивава легално.

- Отишъл сте в Канада с диплома от Американския университет, това даде ли Ви някакво предимство, или да Ви гарантира, че няма да останете без работа? Според последните проучвания АУБ държи първенството сред всички университети в България по най-успешно реализиращи се абсолвенти.

- Ще припомня, че аз съм от първия випуск на АУБ, странно е, но имаше момент, в който не ми признаваха дипломата в Канада, но познавам хора, които заемат ръководни длъжности там със същата диплома. Работил съм например като счетоводител по специалността си “Бизнес администрация”. В Канада, дори да работиш почасова работа, трудът се заплаща добре и ти е достатъчно да преживяваш.

- Като казвате “да преживяваш”, какво имате предвид?

- Имам предвид да поддържа дори кола - нещо, което в България не всеки може да си позволи. Но там разстоянията са много големи и много от времето ти отива в пътуване.

- Къде живеехте?

- В Ниагара Фолс, курортен град до Ниагарския водопад, в който работата беше основно сезонна и това бе и една от причините да се върна. През зимата е трудно да се намери работа не само там, но и в повечето места в Канада, а това много от хората, които искат да заминат, не го осъзнават и не си дават ясна сметка какво ги чака. Няколко месеца в годината там има много работа и се изкарват добри пари, но за сметка на това трябва да имаш заделени спестявания, с които да изкараш зимата. Другият вариант е да разчиташ на социални помощи, но това за мен не бе приемливо.

- Защо все пак преди 10 г. решихте да заминете за Канада?

- По онова време работех в Агенцията по приватизация в София и след изборите, които СДС загуби, започнаха “жълти метли” и “чистки”. Съпругата ми я съкратиха и решихме да заминем цялото семейство.

- Имали сте и малко дете, не бе ли твърде голям рискът, който поемахте?

- Не, защото брат ми вече беше там от 4-5 години и разчитахме на подкрепата му. В момента той е мениджър на най-престижния голф клуб в Канада, собственост на Игнат Канев, който има и строителен бизнес.

- Вие не можахте ли също да се устроите в тази сфера?

- Аз също съм работил известно време в този клуб, но сезонно. Всеки е с късмета си...

- Какво друго се наложи да работите в Канада?

- Много неща, но по-престижна работа от счетоводството не съм имал. Там банковата система е по-уредена, по динамична от тук и дава по-големи възможности за развитие на бизнеса, но кризата в последните години повлия и на отпускането на кредитите. През повечето време съм работил обща работа, бил съм и таксиметров шофьор, работех вечер, за да мога през деня да пазя детето. Опитах да започна и частен бизнес в сферата на счетоводството... В Канада е добре за младите, които имат възможност да работят на 2 места, защото с една работа е трудно да се спестят някакви пари.

- Раздялата със съпругата Ви ли бе конкретната причина да се приберете в България, или е друга?

- С годините силата и енергията на човек намаляват и той се ориентира към по-улегнал живот, имам предвид по-спокоен. В Канада нямаш контакти с хора, възможностите ти са изключително ограничени. Имаш финансов ресурс, имаш помощ от държавата, но нямаш връзки с хора. Системата е такава - работиш, прибираш се късно и излизаш рано и нямаш време за странични дейности. А пък и родителите ни вече са на възраст и трябваше някой да се върне и да е около тях, по-скоро за морална подкрепа.

- Баща Ви е един от известните физици в Благоевград, защо не поехте по неговия път и не се насочихте към точните или природни науки?

- Всъщност кандидатствах и учих 2 години във ВИАС /Висш институт по архитектура и строителство/, сега УАСГ, държал съм изпити по математика, динамика, статика, физика, хидравлика... Завърших третия випуск на Езиковата гимназия в Благоевград, където бях един от най-изявените математици. Бях доста силен в геометрията и в 9 клас на национално състезание в гр. Толбухин /сега Добрич/ по математика се представих отлично. Оттогава станах любимец на учителите и те откровено ме лансираха. Класна ми беше г-жа Гроздилова, беше много амбициозен учител и много се грижеше за нас, и до днес се уважаваме.

- Заради успехите си в сферата на математиката ли се насочихте към един от най-тежките за следване университети и как след това се озовахте в АУБ?

- Като завърших ЕГ, не бях добре ориентиран с какво искам да се занимавам, а ВИАС бе сред най-престижните институти и в него се влизаше много трудно. Имах и чисто битова причина да кандидатствам във ВИАС - беше по-близо до апартамента ни в София, а ако следвах в Икономическия, щеше да ми се наложи да пътувам по 2 часа всеки ден. Вече бях завършил II курс, когато откриха Американския университет в България, това бе съвсем ново начинание, а по онова време всички благославяхме Америка и разчитахме на US помощ. Българското образование нямаше такова добро финансиране, както бе финансиран тогава АУБ, а и новият тип на преподаване, който той предлагаше, все още не бе популярен. Аз не бях единственият, напуснал друг университет, за да уча в новия, имах не малко колеги, направили същото.

- Кое беше различното в АУБ?

- Имаше доста престижни преподаватели от още по-престижни университети. Например Питър Скот от Кеймбридж ни преподаваше английска литература, Алън Травътик от Харвард - антропология, проф. Филипс и в момента преподава политология в АУБ, проф. Паркър по икономика. Общо взето нивото на Американския беше изключително високо. В моя випуск бяха например Христо Грозев, сега собственик на “Труд” и “24 часа”, той създаде радио “Аура”, Владимир Борачев - беше в “Ксерокс”, сега е регионален директор на козметичната компания “Avon” за България, Албания, Македония и др.

- Каква е разликата в преподаването, която и днес прави от АУБ студентите толкова успяващи и пробивни?

- Системата на преподаване не е много по-различна от българската, освен че се залага може би повече на самостоятелната работа и работата в библиотеката, която беше /а сигурно и сега е/ много добра. Причината е в преподавателите, които бяха от много висок ранг и идваха от престижни университети. Да не забравяме, че преди 20 години интернетът и компютрите още се налагаха, а в АУБ техниката бе много модерна за времето си, докато в българските университети нямаше дори компютърни кабинети. С една дума - силата на един университет са преподавателите и студентите.

- А как Ви се струват днешните студенти, тези, на които Вие преподавате? Много Ваши колеги се оплакват от липсата на грамотност...

- Поколението е различно, сега вече всеки е езиково грамотен, що се отнася до английския език, дори и повечето от родителите им го говорят. Нивото е прилично, но някак си няма по-изявени студенти, защото предпочитат да намерят по-лесния начин. Летните бригади в САЩ им дават освен езикова култура и доста ценен житейски опит, който, сигурен съм, ще им е от полза и ще им даде самочувствие. Поколението се характеризира с най-популярното му определение “чалга”.

Повечето работят, това им е като оправдание, че идват недобре подготвени на лекции или упражнения, въпреки че сега е моментът да се развиват и да четат. Но те не обичат да четат, защото са поколение на компютрите и интернета. Животът е по-динамичен, академичната среда не е като някога, някои, но те са много малко, намират време за всичко, а други се пускат по течението. Поколението е такова, каквото е.

- Съжалявате ли, че се прибрахте в България?

- Пътят ми към Канада винаги е отворен, мога когато пожелая да се върна, единствено не мога да се кандидатирам за президент там, защото съм с двойно гражданство.

- Харесва ли Ви преподавателската работа? Това е професията на родителите Ви, която обаче Вие, съзнателно или не, сте избягвали досега, защо?

- Така е, аз направих една преквалификация в педагогически профил, но това не е специалността, за която съм мечтал като младеж. Предполагам, че причината е точно, защото и майка ми, и баща ми са преподаватели, а човек бяга от това, което са родителите му, сигурно защото иска да е различен и да се докаже сам. А учителството е една наистина приятна и динамична работа, промяната я виждаш всеки ден, работиш с млади хора и това те зарежда, а емоциите са предимно позитивни.


Още за: П. Амов   работа   Канада   Още от: Отблизо

Принтирай статия
20 коментара
22 Ноември 2011 14:48 | Kalin72
Оценка:
11
 (
17
 гласа)

Живял съм 10 години в САЩ, и мога да кажа, че изобщо не е вярно това, че нямаш контакти, че всичко е работа от мрак до мрак. Просто е както си го направи човек.


22 Ноември 2011 20:07 | Страничен
Оценка:
3
 (
9
 гласа)

Да се върнеш от чужбина си е личен избор. Aко си"сингал" това става много бързо. Сам много трудно ще успееш, но ако си бил на "ясла" при родители или жена и те изоставят връщането ти е сигурно. Колкото до контактите ти самият определяш начина си на живот, какви контакти да имаш или нямаш. Ако и мързела те хване друго решение просто няма. Колкото до купуването на къща това не е проблем, я
Вно господина мисли че трябва да е плати кеш само че трябва да докаже от къде са му парите. Нещо много объркано има в обясненията му или си мисли че само той е поживял в чужбина и знае всичко.


22 Ноември 2011 21:26 | BMW
Оценка:
7
 (
11
 гласа)

Много хубаво интервю! Като бивш възпитаник на ЕГ и бивш преподавател в ЮЗУ мога само да пожелая на Петър успех ... и мноооого търпение с родните студенти :)


22 Ноември 2011 21:43 | ...
Оценка:
0
 (
12
 гласа)

Оставете го човека, има психически проблеми.


22 Ноември 2011 22:07 | аз
Оценка:
7
 (
11
 гласа)

Защо някой трябва да има психични проблеми, само защото има различно мнение от друг! Всеки вижда чужбина под различен ъгъл и това е неговото мнение, с което аз сам напълно съгласна! Време е в България, да почнем да зачитаме право на мнение на всеки един!


22 Ноември 2011 23:49 | приятел
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

браво


23 Ноември 2011 06:54 | несъгласен
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

Имам две приятелски семейства, които от години живеят в град близо да Ниагара фалс, където е живял този господин. И двете семейства си купиха къщи и се справят добре с живота. Не е вярно, че е трудно да си купиш свой дом и да имаш контакти. Всичко зависи винаги от човека, и в България, и навсякъде по света. На този свят има всякакви хора, включително и неудачници. Това че е завършил престижни училища не го прави непременно успял в живота човек. Немалко отличници в училище са неудачници в живота! Мотото на живота на Земята е реализирай се сам... ако можеш разбира се. Някои успяват, а други не!


23 Ноември 2011 08:28 | Романова
Оценка:
0
 (
6
 гласа)

Пълни глупости.....! Имам приятелки, две сестри, които живеят в Монреал, купиха си жилище без проблем. Работят като учителки, издържат студент. Не съм чула подобни неща от тях. Да, работи се много, повечето от времето им минава в път до работа и обратно, но и за срещи с приятели им остава време. Нещо, много объркано му е на господина.


23 Ноември 2011 10:06 | Бивш учител
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

Пешо си беше особняк и като ученик, па макар и отличник, не споменава и факта, че поучи един срок в първа английска в София, но там Иван Амов беше никой, за лансирането си е прав донякъде, благодарение на доцента-баща, особено за брат му Велизар, който беше по-слаб ученик от него, но сега се е реализирал по-добре от него. Виж за него проблема си е чисто семеен, заради развода се е прибрал. Иначе бяха хубав клас, с интересни личности-Деси Ангелова/в щатите/, Малинка Циркова, Таня Духарска, Пано Шуперлиев, Пепи Кулин, доктор Златков/стоматолог/, Иво Грозданов.


24 Ноември 2011 01:25 | Илинденци
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Момчето е казало точно това което мисли и 90% процента по важната истина, останалите 10 % зависят от дадения човек и неговата гледна точка. Това което казва е самата истина. Канада е по благоприятно място за живеене от САЩ но за сметка на това от там е трудно да издържащ няколко човека в Б-рия и да потдържаш добър стандарт на живот. Няколко пъти съм посещавал Ниагара и срещнах много млади хора от Б-рия които работеха в обслужващата сфера. Някои от вас говорят неоринтирано. Човек понякога трябва да ги е испитал нещата за да знае за какво става въпрос. Предполагам той ще се върне в Канада защото то Б-ия не е това което той е виждал в неговата носталгия. Ако живееш в САЩ и се разболееш и за да спестиш от парите нямаш здравно усигоряване --ГОСПОД да ти на помощ е има и вратички но не всеки може да го направи. Този свят не е за наивници и прекалено добрите! Пздрав момче, ти отново ще намериш себе си!


24 Ноември 2011 06:11 | eva
Оценка:
4
 (
8
 гласа)

Момчето може и да е особено и да не се приспособява лесно, но браво!, че казва на глас, че не му харесва в Канада или САЩ! Да, някак си можеш да се оправяш там, и ако си амбициозен ще пробиеш, но отдавна САЩ и КАнада не са това, което бяха през 60-те и 70-те години! Стига със старите митове! И човек трябва да пътува, да опитва, и да казва--ама това не ми харесва, и да пътува пак!... На мен не ми харесва животът в САЩ! много пъти съм била там, но никога няма да отида да работя там. ( За сведение на посрещачите, т. е. злите езици, аз живея и работя в чужбина, на друго място, където стандартът на живот е много висок, и доходите ми също. Не ми харесват САЩ и Канада, и изпитвах съжаление към многобройните българи, дето се правят на американци, ма не са... Не са и щастливи, но ги е срам да си го кажат и седят там и се гърчат...)


28 Ноември 2011 13:39 | 111
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

До бивш преподавател
А, бе, мърляч, като си им бил преподавател, защо не си кажеш името. Не ти прави чест да коментираш учениците си. За твое сведение никой от изброените ти ученици не са преуспели. Пано Шуперлиев сума ти години чистеше градинките из Виена. Добре, че се ожени за момиче от рода Арнаудови, чиято леля от години живее във Виена, та им е помогнала. Д-р Златков не го знам и кой е. Другите са от Банско и селата. Не сме ги чули да са успели с тези фамилии. В това няма нищо лошо и срамно. Кой както може, важното да е жив и здрав. Пепи Кулин, син на тъпата физичка от ЕГ-Кулина, комунисти и в червата, може да е започнал някой бизнес и да е поизпрал някой милион. Нали са от Разлог. Майка му, макар, и учителка в ЕГ, говореше на отвратителния разложки диалект. Семейство Кулини бяха изключително прости хора. Мърляч, друг път не коментирай учениците си.


29 Ноември 2011 10:05 | До 111
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

Абе тъпчо, докато ги настигнеш горе изброените, бая време ще мине, що се отнася до П. Кулин, той е племеник, а не син на Милка Кулина... За другите Деси Ангелова е един от най-добрите дизайнери в Манхатън, Таня Духарска е най-големия търговец на диаманти в България, Иво Грозданов е шеф на Тефал и Ровента за България, Бойко Златков е наистина страхотен стоматолог, Боре Спасов и Крум Христов са управителите на Евромаркет, Атанас Аврамов е в Тека България, въпросния Кулин е в туристическия бизнес, Малинка Циркова беше секретар на Президента на АУБ, не на последно място и самия Пешо Амов.


29 Ноември 2011 19:49 | 111
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Тъпчо, дали съм ги настигнала или надминала, това не те интересува. Идиот, такъв, племенник се пише с двойно Н. Не знам какъв преподавател си, но пишеш като полуобразован циганин. А, тези мъже и жени които описваш са на обикновени мениджърски служби. А, дамата с диамантите да ти подари един. А, за Кулин, дали е син или племенник на Милка, все тая. Комунистче. Дано оправи туристическия бранш в България


28 Юли 2013 11:32 | Атанас Аврамов
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Честно казано - ПОТРЕСЕН съм!!! Потресен съм, че за нас се знае достатъчно много!!!
Да ви информираме, че на 27. 07. 2913 проведохме поредната среща на випуска. Едно от забавленията ни беше тази статия. Оказа се, че знаете за нас повече, отколкото Ние знаем един за друг. Но да Ви почна поред на номерата:
1. Репортерката!!! Мило момиче, статията не е добра. Първо защото установихме "леки" несъответствия между разговора Ви с нашия съучени Петър и статията. Второ, заради НАГЛИТЕ въпроси, които задавате! През живота си човек преминава през всякакви трудности, едни- по малки от него, други- по- големи. От мен да запомните обаче, че най- важното е да преминеш през трудностите без да предадеш морала си (ако го имаш) и да продължиш напред, с ценности като доброта, себеотдаване и смирение, независимо колко си успял или колко си се провалил. А да ровиш в чуждия живот, дори за да докажеш някаква теза е меко казано гнусно! Ще го визуализирам- Все едно че сте ровили в мръсните ми гащи!!! Прането


28 Юли 2013 11:43 | Атанас Аврамов
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Ровете си в прането, не ми пречи. Но мисля, че на Вас самата трябва да Ви е гнусно...
После: Накъде води статията Ви? Да емигрираме или да градим нещо тук???
Не е въпрос на успех, на пари или... Не знам какво търсите? Но това което имаме тук, са родители, деца, дом. Тези които живеят тук имат не по- малко, а често дори и повече материално, но най- важно не са губили връзка с гореспоменатите неща. И не рекламирайте "ЕМИГРАЦИЯТА" защото се стопихте на 6 милиона!!! Остава още малко и тогава "у дома" ще ни се наложи да работим като бели роби!!!
Относно успшеха- това повярвайте не са "натрупаните" пари!! А способности, умения, отговорност.. Ще ви споедля, че повечето от випуска са с по 3-5 езика, включително екзотичните индийски, ромънски.. Имаме хора отгледали по 3 деца, които независимо от трудностите са в съвършена форма и продължават да се самоусъвършенстват и които са безмерно кротки и възпитани!!!


28 Юли 2013 11:52 | Атанас Аврамов
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

С голяма радост и задоволство прочетохте коментарите Ви. Радваме се на интереса, който предизвикваме. С изключение на едно изказване, другите са О. К. Преди да ги прокометнирам обаче най- важните- ще довърша с темата БГ или "немили недраги". Всеки сам решава... Но на човек му е добре там, където полага усилия, където може да живее спокойни и където децата му не гладуват и не се чувстват по зле от другите. Радвам се за всички, които са намерили своя път в България или чужбина!


28 Юли 2013 12:10 | Атанас Аврамов
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

За бившия преподавател: Госпожо/ Господине така би трябвало да Ви наричаме- нова мода. Аз лично харесвам Другарю/ Другарке- така Ви помня!!!
С уважения искам да споделя некои неща впечатляващи ме. Времената, когато сте били наши учители, бяха времена в които вярвахме в герой, кумири и особено в ЛИЧНИЯ пример. Пак да кажа- личния пример!! Всички ние гледахме Вас, следвахме Ви, дори Ви копирахме! За много от постъпките си в живота, съм взимал пример от твърдоста Ви, от искреноста Ви, от помоща която сте ни оказвали в ОСОБЕНО ТРУДНИ моменти и от човечноста на Всички Вас, от ПЪТЯ който ни посочихте в живота!
Благодарим Ви!!
Едва ли някога ще достигнем висотите, които Вие сте имали силата и късмета да стигнете! И искам лично да Ви пожелая, на всички- здраве, щастие и СИЛА ДА ОТСТОЯВАТЕ ДОБРОТО В СЕБЕ СИ, ДА ПРОДЪЛЖИТЕ ДА СТЕ КУМИРИТЕ НИ. Нямате право, като наши учители да се превивате пред ударите на живота, нямате право да се поддавате на дребни, малки грешки, защото ще нараните нас


28 Юли 2013 12:14 | Атанас Аврамов
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

До тоя дето пише До бившия преподавател.
Не подлежиш на коментар! Но съвета ми е - потърси специализирана помощ! Това което те разяжда отвътре е ужасно!


28 Юли 2013 12:15 | Атанас Аврамов
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

И последо- след събирането! Всички сме добре! Справяме се с живота и благодарим за Фниманието.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар