В Израел има 4 здравни каси, които сами строят болници, спешната помощ в Шарон с 88 парамедици, диспечери, шофьори и 32 линейки обслужва 600 000 души



Д-р Д. Димитров
Началникът на операционния блок в МБАЛ - Благоевград д-р Д. Димитров
Началникът на операционния блок в благоевградската болница д-р Д. Димитров се завърна от Израел, където бе на 4-дневна визита заедно със зам. министъра на здравеопазването д-р Валерий Митрев и директора на болницата в Етрополе д-р Георги Канзов. Поводът бе да се проучи опит във връзка със започващата реформа в сферата на здравеопазването и предстоящото преструктуриране на болници в България. Разговаряме с д-р Димитров след завръщането му.
- Д-р Димитров, Вие бяхте член на делегацията на зам. министъра на здравеопазването д-р В. Митрев, разкажете за впечатленията си от Израел?
- Визитата бе 4-дневна, с много добре организирана и начертана програма, която включваше посещение на няколко болници в Израел. Делегацията ни пристигна на летището в Бен Гурион в 9,30 часа на 10 януари, посрещнаха ни и веднага започнаха работните срещи. Целта на нашата работна група бе създаване на преки контакти в областта на здравеопазването и взаимстване на опит от водещата медицина в света. Първoто ни посещение бе в болницата “Левинщейн”, недалече от Тел Авив. Искам да уточня, че тази болница е построена от здравна каса “Клалит” и е нейна собственост. В Израел, за разлика от нашата страна, има 4 здравноосигурителни каси. “Клалит” е най-голямата. В момента тенденцията там е самите здравни каси да строят болници, като за техните пациенти лечението е безплатно. Самата здравна каса “Клалит” сключва договори с останалите 3 здравноосигурителни каси и приема и техни пациенти. За израелски граждани лечението в тази болница също е безплатно.
Смело мога да твърдя, че това е болница с невероятен успех в света, специализирана за рехабилитацията на тежко болни, приема пациенти от целия свят след инсулти, пострадали при пътно-транспортни произшествия, с трайни уврежания, в състояние на будна кома. На Весела Лечева съпругът й Манол Велев е преминал курс на лечение в “Левинщейн”. Тя е уникално лечебно заведение с легла за близо 350 болни.
- Колко време се лекуват пациентите там?
- Средната продължителност на лечение в болница “Левинщейн” е 2 месеца, а може да продължи и няколко години. Отбелязани са огромни успехи, хора, които са били приковани на легло, се връщат към нормален живот. Процентът на успеваемост е много голям. Пациентите в будна кома се лекуват на специални многофункционални електрически легла, самите дюшеци са надуващи се и спадащи, за да има профилактика на раните по тялото, от залежаване стаите са оборудвани с модерна апaратура. Една от тайните за успеха на тази рехабилитационна болница е, че болните не се оставят да лежат в леглото. Обикновено те постъпват при тях на 3-5-ия ден след инцидента, дали ще бъде тежка черепно-мозъчна травма, или мозъчен инсулт, няма значение, важно е по-рано да започне рехабилитация. Резултатите сa по-добри, когато още на 6-10-ия ден след преминавате на опасността за живота на болния той се поставя на количка, извеждат го навън, стараят се да се създават дразнители - шум, музика, човешки говор и други. Защото, ако го оставят да лежи в покой, няма рехабилитация.
- В момента как се лекуват болните в кома в България?
- Лекуват се в отделенията по реанимация или неврология в зависимост от заболяването заедно с другите тежко болни. Няма изградена система къде да се лекуват. Обикновено след изписването от болница те отиват вкъщи и семейството поема цялата тежест. На частни начала могат да наемат специализирано лице за обгрижване. Няма създадена такава стройна система, както е в Израел. Там всяка по-голяма болница има отделение за рехабилитация. След изписването от болницата с представител на здравната каса се уточнява по-нататъшното лечение, което може да продължи над година. Ако се нуждае от допълнително лечение под лекарско наблюдение, се изпраща в хоспис, ако болният не се нуждае от медицинско обгрижване, се изписва за дома си с препоръка за физиотерапия, докато има нужда. Там идеята е колкото се може по-бързо пациентът да се върне към нормалния си начин на живот.
Плановете са болницата в Етрополе да се превърне в аналог на тази болница със създаване на отделение за лечение на пациенти в будна кома. Така тя ще стане първата болница в Европа, специализирана в областта на рехабилитацията. Вече има готовност за помощ от израелска страна, те ще поемат български екипи, за да ги обучават. При необходимост техни специалисти ще дойдат тук, за да продължат обучението в българската база.
- Платено ли е лечението в болница “Левинщейн” за чуждестранни граждани?
- Да, но заплащането е строго индивидуално, в зависимост от тежестта на заболяването и състоянието на болния. Цената е около 1000 долара на ден, средно за 2 месеца 60 000 долара, става въпрос за добро лечение с успеваемост.
- Кои други болници посетихте?
- Втората ни работна среща бе в детската болница “Шнайдер”, която също е собственост на зравна каса “Клалит”. Това е специализирана болница, перлата на детските болници, която е с уникална архитектура с подвижен стъклен покрив. В България няма аналог на тази болница. В нея се дава отговор на всяко заболяване при децата. Диагностицират се заболявания от всички профили на педиатрията - онкология, кардиология, кардиохирургия, инвазивна кардиология и други. Лекарите в тази болница имат близки връзки с колеги от Националния център по кардиология в София /бившата Трета градска болница/. По техните думи в България има много добри специалисти, необходимо е обаче внедряването на модерна апаратура. Плановете са да се създаде високоспециализирана детска болница - Национален педиатричен център, с нова сграда в София.
Посетихме и една доброволна организация - “Яд Сара”, която помага на болни с трайни увреждания. Дават им инвалидни колички, инвалидни кресла, бастуни и други необходими помощни средства. Тази организация помага болният да не се залежава вкъщи, да може да излиза навън, да води социален живот. Доброволната организация покрива цялата територия на Израел, централата е в Ерусалим. Парите в организацията постъпват изцяло от доброволци.
Има специално изграден Спешен център, където стари и самотни хора се записват. На ръката им се поставя микрофон под формата на гривна, монтира се и допълнителен апарат у дома, който е свързан с централата. Ако този човек падне например в тоалетна или вкъщи и не може да излезе, достатъчно е да натисне копчето и да съобщи какво му се е случило. Обхватът на този апарат е 100 метра и така съобщението се получава в центъра.
За сведение : В Израел докторите са дали КЛЕТВА И РАБОТЯТ БЕЗ ПАРИ !
Ти д-р Димитров, явно си дошъл да живееш в България след 1994 г., когато зверски и безмозъчно беше разрушена най-добрата система за опазване здравето на хората - нашата българската!
Идваха тогава немци-специалисти, цъкаха и се помайваха, как едно такова прекрасно нещо като грижата за здравето на народа - от редовната профилактика до операциите, може да се разрушава!!
Може и да е имала недъзи старата "тоталитарна" власт, но ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ И ОБРАЗОВАНИЕ бяха на над световно ниво! Доказателствата се пред вас - възрастните хора са по-здравите от ... младите! А поколението на 40-60 годишните ни сънародници има суперреализация в чужбина.
Та седнал д-р Димитров да ми хвали израелското здравеопазване. тц-тц-тц!
Към написаното от колегите за лечението в Израел ще допълня само това, че там на хората се гледа като на "опитни зайчета" - за тях няма проблем да умре един евреин, стига да разберат как да спасят стотина ..
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.