В Дупница няма консултативен съвет, а един консултант, който налага диктатура
Заместник-председателят на Политическа партия "Обединени земеделци" Васил Боцев: Аз съм дребен производител с големи проблеми
Бившият заместник-кмет на Дупница от екипите на двамата ексградоначалници Панчо Панайотов и архитект Асен Пилев - Васил Боцев, беше преизбран за заместник-председател на Политическа партия "Обединени земеделци" /ППОЗ/ в Дупница миналата седмица. Той е пенсионер от десетина години и оказа съпротива при гласуването за ново ръководство. "Моля ви, изберете някой по-млад, оставете ме мен, аз съм вече стар, с вас ще бъда, ама годините са ми много за водач??, апелира Боцев, но с пълно единодушие на присъстващите 50 земеделци от общо поканите 200 души той беше ръкоположен за лидер в един от най-судените зимни дни на февруари.
- Господин Боцев, Политическа партия "Обединени земеделци" е сравнително нова формация. Успяхте ли да обедините земеделците, или процесът не е свършил, не следва ли ново разцепление?
- Обединихме се! Затова се кръстихме "Обединени земеделци?. И повече обединение няма да има. Разделението е факт. С Пинчев няма и не може да имаме нищо общо, видяхме ясно кой стои зад него - лично президентът Георги Първанов. Никога няма да допуснем в нашия отбор местните му поддръжници в лицето на Вергил Кацов, гравитиращ към Атанас Янев и консултантите. Ние сме категорично против тях, против каквато и да било връзка с БСП и казваме стига, повече няма да търпим политически безобразия. Как да се обединяваме с хора, които изменят на идеите. Ние нямаме повече време за губене, не ние, а българското земеделие, българското образование, особено страдаме ние, хората от малките общини. Страда цялата ни интелигенция. Такива хора като тях нанесоха много беди на организацията и държавата. С времето ще трябва да оздравяваме от нанесените удари и да влезем във форма за нов политически живот. Нашите претенции са да спечелим позиции на общинско, областно и национално ниво.
Земеделският съюз от създаването досега винаги е имал високо обществено признание. И вярвам, че и този път ще бъдат оценени нашите стремежи. Земеделският съюз представлява трудовите хора и най-вече земеделците с техните християнски ценности. С този членски състав не може да нямаме успехи и не може съюзът да не си възвърне авторитета и славата на един от най-достойните. Нашата грижа са честните и почтени граждани на България. Аз имам вярата и смятам, че в бъдещата си работа ще имаме нагласата и готовността да разчитаме на добри резултати. Знам, че много работа ни предстои и в община Дупница, и по другите общини, особено в Бобов дол. Там имаме много достойни хора, които милеят и болеят за съюза.
- Вие сте земеделец, какво произвеждате?
- Със Славчо Крумков, председателят на партията в Дупница, когото избрахме за областен кординатор, произведохме около тон и половина ябълки. Сега седят в мазето, гният и вече са на път за реката. И това е така, защото вносът на ябълки е много голям. Нашето производство е ценно от гледна точка на това, че няма голямо съдържание на пестициди, нитрати, даже почти няма. Би трябвало да се предпочита като плод нашето, българското. Казвам и предупреждавам - не купувайте тези грамадни, лъскави ябълки, пълни са с отрова. Ето това е нещо, което можем да решим заедно, защото това е общият ни проблем. Но трябва да се стягаме и да работим. Аз много добре си спомням отминалите избори. Опитвал съм се да направя сдружение на производителите на плодове и зеленчуци, сдружение на млекопроизводителите, но нещата тръгнаха в друга посока, всеки се мъчи сам да се спасява, за голямо съжаление. И ако го бяхме постигнали, сега нямаше да имаме този проблем със стоката. Щяхме да се насочим към други въпроси, свързани с усвояването на пари от европейските фондове.
- Къде е Вашата градина?
- Аз имам овощна градина с. Червен брег. Майка ми е от там, имам наследствен имот. Още навремето си създадох тази градинка и една малка виличка, където да се подслонявам. И това ми занимание ме облекчава и намирам смисъл в дните си.
- Има ли сред вас, земеделците из Дупнишко, който да е спечелил пари по проект или субсидии от държавата?
- Не съм чул някой от нашия район да е спечелил такъв проект, нито субсидии. Нека да си дадем сметка, че обединени, ние можем да помогнем за разрешаване на проблемите не само помежду нас, а и на хората извън нашата структура. Аз искам да ни възприемат като хора, които искаме да подобрим хала на българския земеделец, а халът никога не е бил добър, с изключение на периода на земеделското управление. Винаги животът е бил лош, винаги е бил ползван от другите властващи партии с оглед да се изсмукват блага от земеделското съсловие. Затова партиите са оприличили земеделския производител като брашнен чувал - грабиш го, грабиш го, ама като го тупнеш, пак пусне нещо. Смятам, че това време мина. Сега трябва да вдъхнем кураж на нашите хора по места. Имаме много проблеми и те са свързани с липса на пари и на пазари. Хората не вярват на никого вече. По турските райони е хубавата селскостопанска техника, турското и помашкото население печели проектите, тук, при нас, е пълна скръб. В Общинската служба по земеделие чиновниците не помагат, те пречат. Земята още не е върната, води се на деди, но това не е най-големият проблем. В Червен брег например всичко е на общината, цялата земя, заради непотърсени ниви. И утре ще дойдат трима души, спуснати от общината, ще завладеят всичко, и край. Трябва да се вземат мерки, болни са нещата в земеделието.
- Вие сте бивш председател на Поземлената комисия, какво направихте?
- Трябва да си призная, аз съм бивш председател на Поземлената комисия и върнах огромна част от земите на стопаните. Ние правихме митинги и събрания и заявихме исканията земята да се върне на бившите собственици. Така, както е по документи в регистрите в картографията, така възстановихме земеделските земи в реални граници. Всеки да получи онова, което е внесъл в оная идиотщина, наречена ТКЗС. Това беше наше желание. Бедата не е в това, че земята е на внучетата или на дядовците и прадядовците. Притеснението ни е, че държавата не се обръща с лице към земеделския производител, не ни подпомага, селата се обезлюдиха" селяните тръгнаха и продължават да се стремят към градовете. По селата вече няма млади хора, все са пенсионери като мен. Аз си спомням, че като разграждахме ТКЗС-та и дадохме на хората земята и добитъка, първата и втората година ентусиазмът им беше страхотен, цялото поле от Дупница към Яхиново, Червен брег беше обработено. Сега поради това, че държавата нехае, чистата продукцията се изхвърля по пътищата, по реките, а се храним с ГМО. Кой е луд да прави земеделско производство" Хората сееха по 20, 30, 50 декара и повече с пшеница и царевица, и се оказа, че никой не я иска. Ето това е болното място, ето защо трябва да се преборим в бъдещето управление да влязат хора, ангажирани с проблемите на земеделието. Ние върнахме земята, заслугата е наша, и защо я върнахме тази земя" За да може тя да е в ръцете на собствениците и те да развият този най-важен сектор в България.
- Възможно ли е този, когото си тъпкал 50 години, както каза и зам. председателят Каркъмов, а неговите наследници са изгубили чувство за отговорност към земята, да започнат да я обработват?
- Възможно е, като спре вноса и осигури пазар за българската продукция, да намали, даже да наложи символични данъци, да спре кражбите по САПАРД. Българя е била земеделска страна, която се е славела не само на Балканите, но и до Централна Европа. Имахме програма за развитие на селските райони. Това, което сме записали, е, че държавата трябва да бъде основен ускорител на земеделието, България няма друго освен земя, която може да изхранва както тези, които я обработват, така и цяла България, а и за износ. А сега излиза, че ние се храним само с 30% българска продукция. Развитието на земеделието сега МЗ отлага за след 20 години, за в бъдещето някъде. Докъде е стигнало безхаберието на държавата! Е, това за нас е нетърпимо. България, развивайки земеделието, винаги ще е добре, както е била по времето на Стамболийски.
- Всички милеем за едно и също, но лошото е, че много говорим, а малко вършим, хората като че ли вече се страхуват от земята?
- Нека се страхуват тези, които я нямат.
- Кои са хората, които могат да помогнат?
- Тези, които са свързани с корените на българската земя. От земята могат да потекат тези жизнени сокове, говоря за развитие на промишленост, а не просто само за седене на моркови и картофи. Ако продължаваме така, не само няма да останат хора по селата, но и по градовете, интелигенцията се изнася, а ние губим всички възможности, които ни дава Европейският съюз. Сега се случва така, че парите от еврофондовете отиват в олигарсите. Като в старата поговорка: "Пари при пари отиват”. А тук ние сме един благодатен район. И с помощта на бившия наш заместник-министър Георги Каркъмов и бъдещия наш председател Петя Ставрева, бивш европейски депутат, ще създадем четири-пет проекта. Кой да ни помогне? От ДПС ли ще ни помогнат? От СДС ли? Ние може да сме заедно в изборите за президент, но те няма да ни помогнат, ние трябва сами да си помогнем. На местно ниво трябва да търсим умни и силни личности.
- С кого ще си партнирате за местните избори?
- Още не сме решили, не водим преговори с никого. Ще се опитаме да направим коалиция с партии, които са в центъра на политическото пространство. Ние сме центристка партия. Още не е ясна политическата обстановка в Дупница и Кюстендилска област, ще наблюдаваме как ще се формира.
- Вие защо не одобрявате управлението на община Дупница?
- Не одобряваме начина, по който се ръководи Дупница във всички сфери. Имаме по-съвременни разбирания, ние имаме намерение и можем да направим много по-добри неща за Дупница. Аз съм участвал в предишни избори, в ръководството на общината и смятам, че имаме достатъчно опит. Запознати сме подробно с нуждите на хората и можем да откликнем по-добре.
В управлението на кмета Атанас Янев се роди нещо много странно, т. нар. консултативен съвет, от който на нас и обществеността са известни само две лица. Този консултативен съвет за мен е едно лъскаво покривало, което има за задача да създаде впечатление в общината, че въпросите се решават по възможно най-демократичния начин. В същото време обаче не се прави това, а се управлява по системата на диктатурата. Там има само един човек, който казва какво да стане, и става само това, което той каже, той е единственият консултант, други няма, ако има, те са за камуфаж. Това е диктатура, "парекселанс”, покрито с лъскаво покривало, проформа на демократичен начин на управление. Този консултант на кмета е натрупал милиони левове неразплатени средства, фактурирани 5 000 000 лв. неразплатени, плюс кредити над три милиона, и повече може да са, а не се знае и колко са нефактурираните разходи, които ще цъфнат в края на годината. Това е тревожен факт за тези, които ще продължат да управляват следващия мандат, и най-вече за жителите на община Дупница, защото общината има да решава важни проблеми. И при положение че има толкова голям дълг, той сериозно ще пречи на бъдещата управа да решава жизненоважни въпроси.
- Кой кмет най-добре е управлявал Дупница? Самият Вие бяхте заместник-кмет в екипа на двама - Панчо Панайотов и Асен Пилев.
- Въздържам се от преценка, защото ще е пристрастна, оставям това да решат дупничани.
- Много хора казват, че това е архитект Асен Пилев, при когото Вие отговаряхте за социалните въпроси.
- /смее се/. Оценката на дупничани ще бъде най-правилна и реална. Нека помислят!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.