В днешно време няма начин да живееш здравословно - много работа, вредни навици
Специалистът по образна диагностика в МБАЛ - Благоевград д-р Ив. Зашев
Д-р Ивайло Зашев е роден на 2 декември 1972 г. в Благоевград. Завършва НХГ “Св.Св. Кирил и Методий” в родния си град и медицина в Медицинския университет в София. От 13 април 1998 г. до днес работи в рентгеново отделение на МБАЛ - Благоевград. Защитава специалността “Образна диагностика” през 2003 г.
Съпругата му също е лекар - д-р Татяна Проданова-Зашева работи в детско отделение на МБАЛ - Благоевград.
- Д-р Зашев, защо избрахте специалността “Образна диагностика”?
- Стана чисто случайно. Завърших през 1997 г. и известно време бях безработен, имаше кадри по онова време. Предложиха ми мястото, уж за малко, и както често се случва, всяко временно нещо става постоянно. Мислех, че ще поработя малко, докато се отвори място за хирург - имах слабост към съдовата хирургия. Но в интерес на истината още на третия ден реших, че ще остана в тази специалност - увлече ме работата, установих, че ми се отдава, и си я работя с любов.
- А обичахте ли техниката?
- Не, не ми се отдаваха математиката и физиката... Но това не е толкова важно, защото техническо е самото изпълнение - работата ми е медицинска.
- Винаги ми е било много странно как “разчитате” мътните изображения на екрана?
- С желание и интерес. Всъщност реших да остана, първо, защото ми беше интересно и наистина ми се отдава, и второ, защото видях значението на тази специалност. Хората с нашата специалност, която се води като параклинична, сме зад завесата и не се виждаме. Губим директния контакт с пациента, поради което не сме познати. Както и анестезиолозите.
- Но вашите изследвания са много решаващи за поставяне на диагнозите?
- Приблизително 90 процента, поне за мен, поставяме диагноза. А поставянето на правилна диагноза вече е 60 до 80 процента от лечението на пациента.
- Вашата работа е свързана с вредни лъчения. Как се предпазвате, как им противодействате?
- Има излъчвания, има вредности. Как ги понася нашият организъм времето ще покаже. Ползваме защитни средства - това, което е по закон и нормативна уредба, го имаме. Лично за нас, работещите, всичко е въпрос на индивидуална особеност на организма.
- Значи това не е аргумент да останете или да напуснете тази специалност?
- Не, не съм го и помислял, че е вредно?
- Какъв е здравният статус на хората, които идват при вас? Кои органи страдат най-често от злокачествени заболявания?
- Допреди 3-4 години имах по-широк поглед, но откакто взеха да гледат и другите специалисти, специално ехографската диагностика да уточняват, наблюденията ми са малко по-слаби, защото съответно има по-малък поток от хора. Според моя личен опит възрастовата граница е силно занижена, тоест боледуват предимно хора на възраст от 35-40 до 50-55 години. Заболелите от злокачествени заболявания са най-често в активната възраст.
- А полово?
- Полово единствено като тип на заболяванията може да се каже, иначе по честота - жените са повече в популацията, съответно боледуват повече. От злокачествените заболявания при жените най-чест е бичът карцином на млечната жлеза. Говори се за бум в честотата на рака на маточната шийка, но той не се доказва с образна диагностика - установяват го гинеколозите с цитонамазка и съответните последващи манипулации (биопсии и пр.). При мъжете най-често срещан е карциномът на дебелото черво. В последните години има тенденция за увеличаване на карцинома на панкреаса, което аз лично си го обяснявам с начина на живот, който водим: стресът, условията, в които живеем - като климат, въздух, храна, независимо от генетичното предразположение. Факт е, че и техниката е напреднала, специално в нашата област, за да се хващат навреме нещата. И като че ли малко расте съзнанието на хората, започват да си обръщат внимание - има такава тенденция, колкото и да е минимална като растеж, хората явно са уплашени.
- Ракът на дебелото черво има ли пряка връзка с храненето?
- Храната, която ядем, е химия и вероятно има значение за този тип заболявания. Защото в миналото, през 60-те и 70-те години, японците поради начина им на хранене - те ядат много сурова риба и морски продукти, са били на водещо място в света по злокачествени заболявания на храносмилателната система, в частност стомах и на дебелото черво. След промяна в законовите разпоредби и съответно промяна в поведението и начина на хранене, задължителните профилактични прегледи (фиброгастроскопия и фиброколоноскопия като безвредни, нелъчеви методи) на всеки 6 месеца установяват, че честотата на заболяванията в напреднал стадий е силно намаляла.
- Трябва ли пациентите да имат други някакви изследвания, за да ги изпратят личните лекари при вас?
- Желателно е и ни е в помощ. Но често ги изпращат първо при нас, преди да направят другите изследвания, което е малко в противовес с това, което би трябвало да се направи. Защото колкото лъчението е вредно за мен, толкова е вредно и за пациентите.
- Предстоят задължителни за жените профилактични прегледи с мамограф. Бихте ли разяснили повече.
- Досега мамографията се назначаваше с направление от джипитата като високоспециализирано медико-диагностично изследване, но само при евентуално съмнение за заболяване. С новия национален рамков договор за 2011 г. се въвеждат нови задължителни профилактични прегледи за рак на гърдата при жените между 50 и 69 г. Новото изследване ще се прави веднъж на две години, част е от редовните профилактични прегледи при джипито и ще бъде безплатно за здравно осигурените. По този начин ще бъде увеличена възможността заболяването да бъде открито в ранен стадий и да се лекува по-лесно. Макар че по моите наблюдения тази възраст най-малко е засегната от заболявания на млечната жлеза.
За мъжете пък веднъж на две години се предвижда задължителен профилактичен туморен тест за простатата.
- Може ли вредното облъчване да предизвика злокачествени изменения?
- Може да предизвика наистина, има такива доказани случаи на лъчево индуциран карцином, но само след многократни изследвания в по-продължителен период от време.
- Колко годишна е най-младата Ви пациентка с рак на млечната жлеза?
- В практиката ми най-младата е 16-годишна. Това беше точно в началото на кариерата ми, 1999-2000 година.
- Надявам се да е с благоприятен изход.
- Нямам представа, за съжаление.
- При вас общо взето пациентите не се връщат повторно?
- Не е така, има хора, които като си им установил веднъж проблема, диагнозата и си помогнал, след това държат да ги преглеждаш периодично именно ти, който си го открил.
- А казвате ли винаги истината на пациента? Как процедирате?
- Не. Според ситуацията. Истината винаги плаши, невинаги я казвам или поне невинаги цялата - а по завоалиран начин, като съветвам да се направят допълнителни изследвания, докато се осъзнае постепенно.
- Разстройвате ли се, когато установявате тежко заболяване?
- В началото е задължително, на 100 процента. След това във времето се претръпва. Но винаги реагирам, независимо дали е млад човек или стар, когато го открия, не е приятно, отразява се.
- А Вие самият живеете ли здравословно и какво е разбирането Ви за здравословния начин на живот?
- Не, не мисля, че има начин да се живее здравословно в днешния свят, в това динамично време. Най-малкото - работим по много часове, имаме вредни навици. Няма как да стане.
- Оптимист ли сте?
- По принцип съм оптимист, но за съжаление напоследък все повече започва да ме обзема песимизъм. Минават ми през главата мисли да се махам от България, макар че сигурно няма да ги осъществя. Става тежко и в крайна сметка, като имаш да гледаш семейство, да отглеждаш деца и да им осигуряваш бъдеще, което не можеш да осигуриш?
- За практикуване на вашата специалност е нужна скъпа техника, което предполага, че не можете да работите частно.
- Да, наемници сме. Специално нивото на нашата болница е добро - и като апаратура, и като начин на работа. Започнах работа в екип, който малко по малко ми предаваше своя опит. Сега очакваме нова апаратура, изцяло подменяне на наличната стара апаратура - нов мамографски апарат, нови рентгенови апарати и пр., по програма, включваща областни болници, в това число и рентгеновото отделение на МБАЛ - Благоевград. Плюс нов модерен мултислайс скенер, ядрено-магнитен резонанс. Документите са в ход и щом се отпуснат парите, до края на годината предполагам ще стане.
- Кой от всичките апарати, с които работите, дава най-добрата диагностика?
- Всеки си е сам за себе си, в зависимост от предполагаемата диагноза. Аз лично съм най-удовлетворен от ехографското изследване - бърза, прецизна и безвредна за пациента диагностика на немалък брой заболявания.
- Ще бъде ли изхвърлен рентгенът?
- Никога. Оттам се започва - от добрия стар рентген. Една добре направена графия може да реши нещата. След това другите апарати се ползват за доуточняване, по-точно локализация на процеса, но общо взето с рентгеновата снимка диагнозата е почти ясна - разбира се, за определен кръг заболявания. Ядрено-магнитният резонанс се използва за неща, които не можем да видим на рентгенова снимка - да речем за връзков апарат при ставите. Никой от апаратите не е излишен, нито пък е все и вся...
- Кое е най-скъпото изследване, което неосигурените заплащат?
- В Благоевград това е ядрено-магнитният резонанс за доуточняване или за диагностициране.
- А техниката греши ли?
- Трудно, почти невъзможно е техниката да греши, човекът греши. И не е важно с каква техника работиш, а как работиш. Някои казват: “Ама апаратът е стар, еди-къде си апаратът е по-модерен”. Не апаратът прави изследването. Трябва да има човек, който да го прочете.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.