В Банско ще се състоят театрални празници, в центъра на които е преди всичко публиката
Интервю с кметът на курортната община Георги Икономов
- Г-н Икономов, ще скара ли театралният фестивал Банско и Разлог, защото и двата културни форума се провеждат по едно и също време? Остава впечатлението, че този в Разлог е организиран от Нона Йотова, напук на вашия, който във времето бе първи.
- Първо, става дума за два различни формата. В Банско ще се състоят театрални празници, в центъра на които е преди всичко публиката. "На публиката - с любов", както ги нарекохме, не е случайно хрумване, а един различен поглед, далеч от фестивалните форми. В рамките на празниците публиката ще има възможност да осъществи и срещи-разговори с творците. С този нов формат ние стартираме един голям проект - "Общината - територия на духа".
Амбицията ни е да обвържем всички културни прояви и чествания в един общ модел, който да развиваме през годините. Колкото до фестивала в Разлог - драма няма. Позволявам си да коментирам вашия въпрос с твърдението, че да се прави нещо напук е незряло. Няма да скрия, че някои от изказванията на г-жа Йотова са остри, но според мен обиждат преди всичко театралната гилдия. По нейните думи излиза, че постановката "Железният светилник" на Армията, играна в Разлог, е високо творческо постижение, но играна пред публиката в Банско, е халтура. Твърдя, че много спокойно в Банско приемаме напъните на госпожата да противопоставят двата съседни града. За нас, колкото повече, толкова по-добре. Важно е публиката да печели, но явно в суетата си актрисата Йотова отдавна е забравила съществуването на ценители на театъра, които се отнасят с отвращение към подобен вид скандали.
- Защо трябва с Разлог все пак да се конкурирате в един и същи сегмент, вместо взаимно да се допълвате, за да е от полза и на двете общини?
- Да, конкуренция има. Говорил съм с колегите от Разлог и, честно казано, така и не разбрах защо техният фестивал е само 7 дни преди нашите празници. Ще се въздържа от коментар за мотивите им, защото, както вече казах, за нас в Банско най-важен е досегът с хората от изкуството. Това, че общината сама организира празниците, говори само едно - че на нас не ни трябват фалшиви благодетели.
- Но не можете да отречете, че Нона Йотова е първият организатор на театрален фестивал в Банско и по тази логика може би има право на авторски претенции?
- Това е нелепо. Представяте ли си, ако организаторите на джаз фестивала в Монтрьо предявят претенции към организаторите на джаз фестивала в Банско за авторски права. Пак казвам - мотивите на г-жа Йотова за подобно поведение са ни добре известни! И те нямат нищо общо нито с авторството на формата, нито с ценителите на театралното изкуство.
- Защо на Банско е нужен проект като "Общината - територия на духа", след като е ясно, че Банско е предимно територия за каране на ски през зимата?
- На вашия въпрос е редно да отговоря, че моят град винаги е бил духовно средище. Едновременно с това, какво по-добре, че една модерна туристическа дестинация, че зимната столица на Балканите има и своя културна стратегия. Това е модерният подход. По този начин ние искаме да разнообразим туристическия сезон през лятото, когато посещаемостта на туристи е много по-слаба в сравнение със зимата. Проектът "Общината - територия на духа" цели да бъдат създадени културни продукти и през зимата. Ние искаме да предложим на нашите гости, които през целия ден са карали ски в планината, възможност за достъп до културни прояви, като спектакли, концерти, изложби и т.н. В крайна сметка основният поток от чужденци в Банско е през зимата, а каква по-добра реклама за България от качественото изкуство. Известно е и това, че не всички, които идват в града ни, карат ски. Ние искаме да създадем условия за развлечение за хората, които не се спускат по пистите, а са дошли да се радват на природата, на историята, на забележителностите на Банско.
- Правили ли сте проучване дали културните събития влияят на културния поток?
- Известно е, че има точно определен сегмент от почитатели, които плануват почивката си в Банско по време на Джаз феста, чието 15-то издание ще бъде през август тази година. Макар и строго профилиран, фестивалът на планинарския филм също привлича определена категория хора, които се интересуват от тази тематика - алпинисти, планинари и любители на природата. Убеден съм, че съществува пряка връзка между културния афиш на общината и туристическия поток.
- МОСВ организира изнесено заседание в Пиринско, а темата бе пряко обвързана с туризма в региона. Какво очаква Банско от политиката на министерството?
- Проблемът с управление на отпадъците и питейната вода ще бъде сред най-тежките занапред. Поради това ще работим усилено в тази насока. Вчера в ПУДООС внесохме изцяло нов разработен проект за рекултивацията на депото в Банско. Предстои подписване и на договора за изграждане на регионално депо за твърди битови отпадъци на територията на община Разлог, в който проект община Банско е партньор с Разлог, Белица и Якоруда.
На финала сме и на оценката на основно преработения проект за рехабилитацията на ВиК мрежата на Банско и изграждане на пречиствателна станция. Очаквам до средата на юли да бъде подписан договорът с МОСВ. Работим и по въпроса за изграждане на допълнително водохващане от местността Караманица до гр. Банско, което по всяка вероятност ще се реализира със собствени средства на общината.
Сигурен съм, че след реализиране на тези проекти, една нелека задача, голяма част от проблемите с управлението на отпадъците и питейната вода ще бъдат решени.
- Вие бяхте сред защитниците на новия Закон за горите, който дава по-голяма свобода на инвеститорите за строителство на ски писти и други съоръжения. Президентът Плевнелиев обаче наложи вето! Не се ли притеснявате, че инвеститорите могат да опорачат дадената им възможност, като стигнат до презастрояване на планинските курорти, както стана по морето?
- Като цяло новият Закон за горите не касае община Банско, тъй като цялата ски зона е в парк "Пирин", който попада под режима на "Защитените територии"?
- Но град Добринище, който е в общината, ги касае, защото те също имат своите амбиции за изграждане на ски писти.
- Да, Добринище ги касае, макар че при тях отредената ски зона, колкото и малка да е, също е на територията на парк "Пирин". По този закон разминаването дойде оттам, че протестиращите екозащитници изместиха темата - те казват, че става дума за екологичен проблем, а в действителност става дума за проблем, третиращ устройството на територията, като смяна на предназначението например. А що се отнася до т. нар. оценки за въздействие върху околната среда /ОВОС/, за защитените територии и т. н. , те са си същите, не са пипани въобще в новия закон. За мен същественото е, че правителството така даде сигнал, че има желание да се развива ски туризмът в България. Защото въпреки цялата реклама Банско още не е ски дестинация - такава, каквато трябва да е и каквато има възможност да стане. Разбира се, винаги трябва да се следи за баланса на интереса между бизнеса и екологията, ние не сме против този баланс.
- В каква посока ще се развива Банско през следващите години, дойде ли краят на свръхзастрояването?
- Да, краят на свръхзастрояването настъпи. Вече започнах да реализирам едно от предизборните си обещания - започнахме разработването на Общ устройствен план /ОУП/ на Банско и на цялата община. Паралелно наложих забрана за строителство, която бе атакувана в съда, което е нормално, защото винаги има засегнати интереси. Но важното бе да се види, че имаме воля за налагане на правила и рамки в строителството занапред - да се види докъде ще са границите на града, на какви параметри ще отговарят жилищните зони. Искам, когато след две-три години ОУП влезе в сила, той да дава визия как ще изглежда Банско 20 години напред.
- Повечето от хотелите имат ресурс да предлагат и СПА процедури, но Банско няма минерална вода, мислите ли по този проблем?
- Доста хора прокламират тази идея - да се докара минерална вода в Банско, но личното ми мнение е, че ще е по-добре за общината да оставим минералната вода и СПА туризма на Добринище, а Банско да предлага ски. Така ще има бизнес за всички, другата симбиоза не била от полза за икономическия климат в общината.
- Няколко думи за финал.
- Искам да благодаря на театър "Българска армия", на Малък градски театър "Зад канала" на Куклен театър - Благоевград и на Благоевградски младежки театър за съпричастието към театралната публика в моя град.
Да бъдеш на театър в Банско е едно истинско преживяване. Заповядайте! Струва си!
АМА КАКТО И ДА СЕ КАЗВА ФЕСТИВАЛА ИСТИНАТА Е ЕДНА ЕЛАЙТЕ НИ БАЛЪЦИ НЯМАМЕ КРАВИ ЩЕ ДОИМ ВАС ДУША ДА ВИ Е ЯКА
За публика на театралните празници, явно не се има предвид масата от банскалии, а привличане на хора отвън. Така беше и с дзаз феста в началото, ама ето, че се утвърди и наистина се пълни с хора. Иначе болшинството от местните са наистина много далеч от изкуството и културата. То затова и парите от бума на продажбите на земя откъдето дошли там и отишли. За съжаление те не отидоха при тези, които можеха да ги запазят, да речем за образование на децата им в престижни западноевропейски или американски университети или пък да ги разработят.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.