US емигрантите са сърцето и душата на българската колония
Правят сбирки на всички празници, за да съхранят българския дух и традиции
В няколко серии на новия сезон на хитовия американски сериал “Дневниците на вампира” участват благоевградчаните-US емигранти Олег и Сийка Сапунджиеви. Те заедно с музикантите съграждани Люси и Ицо Саботинови неотдавна инициираха и организираха щуро парти за Хелоуин за българи от Югозапада, живеещи от години в Атланта, САЩ. Двете семейства са сърцето и душата на българската колония в Атланта и правят всичко по силите си да съхранят българския дух и традиции сред сънародниците си. На всички празници - български и американски, двете семейства организират сбирки, на които се слуша и изпълнява само родна музика, а най-новата им идея е да направят неделно училище и танцов състав, за да не забравят децата българския език и обичаи.
Олег Сапунджиев бе сред известните компютърни спецове в Благоевград, брат на съпругата на ексвратаря на ФК “Пирин” Мирослав Митев - Красимира, а съпругата му Сийка бе един от най-предпочитаните дизайнери в областния център на Пиринско. Те заминаха за САЩ преди 12 години, а малко след тях в Атланта се установиха и известните музиканти Ицо и Люси Саботинови, които благоевградчани помнят от ресторантите и от първия нощен бар в хотел “Ален мак”. В САЩ Люси има фризьорски салон, в който работят българи.
Мощната благоевградска агитка е ядрото на сбирките и купоните, на които се събират нашенци предимно от Пиринския край, живеещи в Атланта. Сред тях са известните в близкото минало диджеи в “Ален мак”, братята Слави и Жоро Поповски, със семействата си, собственикът на емигрантски клуб в Благоевград Сашо, зетят на известния благоевградски бизнесмен Йордан Павлов-Истината - Борислав Ковачев, който бе тенис треньор и бивш собственик на ресторант “Цезар”, и съпругата му, Иван Манасиев, бившият зам. шеф на Горското и жена му Радостина, която работи в голяма сладкарска фирма и задължително донася домашно приготвени погачи, баници или сладкиши.
Преди около месец ентусиастите провели истински фест под мотото “И далеч от Пирина пак пеем”, за който се подготвили с богат репертоар от български народни песни, но си припомнили и доста от родната естрада и поп музика.
Че то тука всичко само на простотия го избива. На тия, като че ли, акълът им дошъл в главите?!
Дано да се събират повече, че да ги знаем поне къде са!!!
а ти българин ли си, че нещо на "чужбински" се изразяваш?!
Аз и моето семейство имахме честа да бъдем в Атланта сред тези семейства! Искам да благодаря за помоща, която семейство Сапонджиеви ни оказа тогава:). Е, за жалост се оказа, че не е за нас да бъдем емигранти, но въпреки това имахме едно прекрасно лято! Хубаво е това, че се събират българските емигранти, поддържат БГ традициите и се подкрепят! А за това кой къде, то това няма значение, България е там където има българи! И за край мога да кажа само браво на всички българи, които са успяли да се докажат там и да изградят един ако не охолен то поне приличен начин на живот! За пореден път доказахме че можем много!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.