Управителят на ВиК инж. Р. Димитрова пред Struma.com: Качествена услуга, овладяване на хроничните аварии и финансовата стабилност на дружеството са приоритетите в работата ми
Без ВиК асоциация няма и средства за водна инфраструктура. Ако днес не проумеем това и не действаме веднага, утре ще е късно, казва инж. Димитрова.
3 месеца ВиК Благоевград се управлява от инж. Росица Димитрова. Както обещахме на читателите си на 100-тния ден от управлението й ние разговаряхме с нея, за проблемите, за нередовните платци и бъдещето на едно от най-тежките за управление държавни дружества на територията на областта.
Г-жо Димитрова, работната Ви седмица започва с приемно време за гражданите. Прави добро впечатление, че не сте върнали никой извън този график. Защо?
За мен е важно да чуя проблемите, исканията и идеите на хората от първо лице. И да ги решавам без отлагане, когато това е възможно. Разбира се с екипа ми, на който много разчитам. Дружеството има много добри специалисти, безспорни експерти, хора с опит и това ми дава сигурност. Там, където съм констатирала, че няма достатъчно компетентност, съм предприела мерки за обучение и квалификация на служителите. Стъпка по стъпка нещата започнаха да се случват, но не очаквайте за три месеца да кажа, че всичко е наред.
На първата си пресконференция акцентирахте върху спешни мерки за финансова стабилност. Какво наложи тази спешност?
Първо, фактът че сме търговско дружество. Никой не ни дава бюджет отвън. И никой не ни опрощава дългове. А такива имахме както ние към контрагенти, така и към нас. Цифрите наистина ме изненадаха. Дружеството дължеше пари на Басейнова дирекция Западно Беломорски район. Разплатихме ги- 420 хиляди лева. Само старите задължения към фирмата, с която имаме договор за изкърпване и асфалтиране на улици след аварии и ремонти, бяха 110 хиляди лева. Изчистихме и тях. За три месеца намалихме r задълженията към доставчиците с повече от 200 хиляди лева.
Имаше неоправдано изтичане на средства от дружеството. Спрени са неизгодни за фирмата договори. Много са и задълженията към нас, които не са събрани. Общо за трите регионални поделения- Гоце Делчев, Разлог и Благоевград задълженията са над 1 милион и 700 хиляди лева. Говоря само за събираемите. От населението се дължат 1, 3 милиона, сумата за фирмите е над 450 хиляди лева. Затова започнахме една последователна кампания по събиране на задълженията. Там, където не срещнахме разбиране, се наложи да прибегнем и към по- крайни мерки. За съжаление сред големите длъжници има общини, болници…
Загубите на вода са проблем в цялата страна. Най- често споменаваната причина е амортизираната и стара водопроводна мрежа. Как е при Вас?
Реалното състояние не е по-различно. Ще Ви дам пример. Само в областния център, Благоевград, подменената мрежа е в рамките на 30 процента. Останалото е на 50 и повече години. Загубите, общо за дружеството, са над 60 процента. Картината не е радваща. Предприехме няколко неща в тази посока. Идентифицирахме най- критичните участъци по районите. С наши усилия, а и с разбиране от страна на кметовете, извършихме спешни ремонти на мрежата. Те пък възстановиха уличната настилка. Като пример мога да посоча Симитли, Разлог, Сатовча и Благоевград. В Благоевград започнахме подмяна на участък от мрежата в района на Националната хуманитарна гимназия и Джамията. Улица “Цанко Церковски” е готова. През март-април догодина продължаваме в този район. Тук е важно да кажа, че за първи път съгласувахме предварително нашата инвестиционна програма за 2015 година с инвестиционните програми на общините. За да не се получава безумието те да ремонтират улиците, а ние после да разкопаваме.
Инвестицията в ремонт и подмяна, която може да си позволи дружеството за една година не е голяма- около милион и 500 хиляди лева. Затова е важно да работим заедно с общините и да решаваме проблемите по приоритет. Да постигнем оптимален ефект на разумна цена.
Една конкретна стъпка за ограничаване на загубите. Вече осъществяваме постоянно наблюдение и мониторинг на мрежата. С иновативен подход измерваме в реално време постъпващите в мрежата водни количества. През 15 минути тази информация се актуализира и се натрупва база данни. Така вече имаме пълна картина на загубите- не само тези, които се виждат на повърхността, но и скритите. Подходът, който въведохме е иновативен и изключително полезен за дружеството.
Изкушавам се да кажа, че авариите намаляват. Съкращава се и времето за отстраняването им. Дооборудвахме технологично и транспортно мобилните групи за бърза реакция при аварии. Линията за подаване на сигнали в диспечерския пункт вече е много по-надеждна и активна. Тук обмисляме и една друга инициатива- да създадем кол-център, в който да включим хора с увреждания, които са в работоспособна възраст, но не могат да излизат от дома си. Така ще ги направим полезни за нас и пълноценни за самите тях. Предстои да изчистим институционално идеята, но определено мисля, че е добра.
Макар и само за три месеца, видно е, че се отворихте към обществото, към хората. Има ли ефект?
Да. Има. Защото хората подхождаха с недоверие, неодобрение, бяха настроени негативно. Изненадваха се, че ги каня на разговор в кабинета си. Решихме немалко проблеми на клиентите ни. Даже получаваме картички с благодарност. Бях изненадана, признавам. Радва ме и това, че колегите, които работят на терен, получават добри отзиви от хората. Искам всеки служител с достойнство да казва, че работи във и за “ ВиК” Благоевград.
Има обаче много неща, които тепърва трябва да се направят, за да са доволни и сигурни хората, а ние да работим с усещането, че нещата се случват по правилния начин. Верният начин за управление на водния сектор и така необходимите инвестиции в него минава през създаването на Асоциация по ВиК. За съжаление само в нашата област тя не е факт. Защо това е изключително важно? Защото без европейската финансова помощ чрез оперативните програми няма откъде да се намери огромният финансов ресурс за подмяна на водопроводната и канализационна мрежа и изграждането на пречиствателни съоръжения. В този програмен период пари на парче няма да има. Бенефициенти вече няма да бъдат само общините. Проектните предложения за решаване на проблемите ще са регионални. Без ВиК асоциация няма и средства за водна инфраструктура. Ако днес не проумеем това и не действаме веднага, утре ще е късно.
Разговаря П. Петрова
Защо изобщо им обръщане внимание? Нещата ще продължат както при клоуна Ангел Стоянов, държавните им служители ще работят "частно" и ще крадат-продават материалите от Дружеството!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.