Университетската библиотека участва в два проекта на Министерство на културата, търси новаторски подходи за работа с читателите

19 ноември 2009 00:18   1 коментар   23342 прочита
К. Костов
К. Костов


К. Костов

Проф. дпн Кирил Костов: Новите технологии, които успешно се прилагат тук, откриват изключителни перспективи и предизвикателства

Ролята на университетската библиотека като научно-образователeн, информационен и културен център нараства все повече, новите информационни технологии откриват изключителни перспективи и предизвикателства, които успешно могат да бъдат приложени не само в търсене на възможности и ресурси, но и за популяризирането на традиционния източник на информация - книгата. Това заяви зам. ректорът на ЮЗУ “Неофит Рилски” по научноизследователска дейност и кадрово развитие проф. дпн Кирил Костов вчера.

Библиотеката е разположена на 2 етажа с 4 читални, заемна служба, библиографско-информационен отдел, отдел комплектуване и обработка на литература и в момента разполага със 155 000 библиотечни единици.

Както поясни директорът на библиотеката Рая Найденова, в читалня № 1 са обособени фондовете, обслужващи педагогически, правни, природоматематически и икономически специалности, и разполага със 74 читателски места и 19 - за работа с компютър. Читалня № 2 пък предлага литература по филология, философия, социология, политология и история и обслужва съответните специалности. Тя разполага с 38 места, от които 11 места за работа с компютър.

Според директора на библиотеката благодарение на техниката, предоставена по проект “Български арт архиви, ресурси и технологии за изследване”, отдел “Изкуство” се превръща в любимо място за студентите. Отделът разполага с богата нотна сбирка, фонотека и CD, в отделен кабинет са обособени 15 места, където може да се прослушват музикални записи и видеоматериали от специалностите музика и изобразително изкуство в часовете за упражнения. С нова визия е и читалня “Периодика”, където текущите заглавия са 271, а може да се намерят пълнотекстови статии от 2200 заглавия на EBSCO host, а отскоро и ProQuest Central с 22 бази от данни по отделните клонове на научното знание, с общо 11 000 заглавия на периодични издания, от които 8000 заглавия в пълен текст. ProQuest се налага като основен изследователски ресурс на всички нива в научните библиотеки. Както и електронните бази от данни Science Direct и Scopus.

1 коментар
19 Ноември 2009 18:15 | б.р.
Оценка:
3
 (
13
 гласа)

за библиотеката-добре че бяха Гюдженов и Давидов та спасиха това здание да не отива в частни ръце а да се довърши и използва днес.нека не забравяме този факт.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар