Тройната коалиция не защити в Брюксел интересите на българския земеделец

26 февруари 2011 00:20   22 коментара   36089 прочита


Бившият евродепутат Петя Ставрева разкри в Дупница: Днес парите за развитие на селските райони отиват при едрите производители, които си купуват машини, а за дребните няма поминък

Петя Ставрева е родена на 29 април 1977 г. в Пловдив. Завършила е СУ “Св. Климент Охридски”, специалност “Журналистика и масови комуникации”. Има специализация по “Политически мениджмънт” в Нов български университет. Участвала е в специализирани обучения по политическа комуникация на “Робърт Шуман Институт” - Будапеща. Тя е председател на Земеделски младежки съюз - София и секретар по международната дейност на ПП “Обединени земеделци”. Регионален координатор е на международна организация на младите земеделски производители. Председател е на УС на сдружение “Младежки инициативи 2004” и е вицепрезидент на сдружение “Аграрен съюз”. Председател е на българо-френски комитет за побратимяване.

Петя Ставрева бе евродепутат в групата на ЕНП-ЕД от 2007 до 2009 г. Била е член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони, на Комисията по бюджетен контрол и Комисия по правата на жените и равенството между половете на Европарламента.

На общинска конференция в Дупница земеделците на Мозер издигнаха бившия евродепутат Петя Ставрева за председател на ПП "Обединени земеделци" в София. Тази първа номинация ще бъде подложена на гласуване на 27 март, когато е насрочена отчетно-изборната конференция в столицата. "Недопустимо е продукцията на нашите производители да няма пазар. В Дупница ще изградим борса. Имаме проектна готовност и ще обучаваме производители да кандидатстват по проекти", каза в Дупница новият лидер на ППОЗ.

- Г-жо Ставрева, знае ли Анастасия Мозер за това, че в Дупница беше издигната Вашата кандидатура за поста й на земеделски лидер? В какви отношения сте с нея?

- Да, знае. Дори преди да замине за Америка, ме предложи лично. Поддържаме много добри отношения. Ще дойде на конгреса. Тя заяви, че иска да отстъпи място на други хора, всъщност на мен. Тя посочи моето име, но ние сме демократична партия и ще решат делегатите кой да е председател. Важно е новите хора да работят за съюза, не за личните си интереси. Политическото брокерство е модерно днес, но то води до едно - все по-малко хора пред урните.

- Истина ли е, че тя е не е добре здравословно?

- Напротив, това е медийна лъжа. Госпожа Мозер е в отлично здраве, но се чувства уморена от политическия живот, затова се оттегля. Аз и всички искрени земеделци настояваме тя да остане почетен председател на партията и така ще стане.

- Какво ще направите за производителите, техният хал е жесток?

- Искам да им осигуря подкрепа не само при производството, но и при реализацията на продукцията. Тези прекупвачески вериги, които съществуват, са грабителски. В тях отива цялата печалба, за производителя не остава нищо. Тази практика трябва да се промени, в противен случай ще си говорим за възможности, но те никога няма да станат реалности.

- В Дупница вече се спряга името на земеделец за кмет на града. Ще го подкрепите ли?

- Вергил Кацов е представител на Личев, той стои отдясно на президента Георги Първанов. Ние не приемаме партньорство с БСП. Няма да подкрепим Кацов, местната структура на "Обединени земеделци" е против консултативния съвет и настоящите управници.

- Коалиция за местния вот с кого?

- Ние взехме решение местните структури сами да решават с кого да си партнират в Дупница. Нашата препоръка е ограничения, не коалиране с БСП и ДПС, не и на ЗНС, който се отцепи,председателят им господин Личев направи всичко възможно за поредното разцепление. Надявам се, че политическите ни партньори ще бъдат от демократичния спектър.

- Кое Ви дава самочувствие на земеделски лидер?

- Аз съм потомствен земеделец. Дядо ми Иван Янакиев е един от учредителите на Земеделския съюз в Пловдив. Дълги години е бил по лагерите, в Белене и Ножарево. От малка съм закърмена със земеделските идеи и знам, че днес му е времето да започнат да решават проблемите на хората.

- Земеделието и селата са оставени в задния двор на държавата.

- Милиарди евро се отпускат от Европа за нас, но и днес правителството няма адекватна политика за усвояването им. Дори напротив, с повишената данъчна тежест, с прекалено многото бюрокрация, с лансиране на единствено по-едри производители дребните са изправени пред фалит. Тук е мястото и ролята на силен земеделски съюз, който да оказва подкрепа и да решава проблеми и да отстоява позиции.

- Каква е каузата на ППОЗ?

- Възраждане на българското село, хората да не напускат родните си места, да имат поминък, бъдеще и достойно място в Европа.

- Защо, след като всички политици за това говорят, сме на едно последно място по жизнен стандарт и по усвояване на европейски пари?

- Преди един месец излезе европейски мониторинг за начина, по който се усвояват пари по европейски проекти за развитие на селските райони в европейските държави. Оказа се, че България заедно с Литва и Малта е на едно от последните места по усвояемост на средствата. Другото, което мен ме притесни, е профилът на усвояване по програмата. Оказа се, че тя е деформирана, имам предвид, че вместо парите да отиват за малките населени райони, селата и да се създава алтернативна заетост, развитие на селски туризъм, малки преработвателни фабрики, тези пари отиват за закупуване на техника от едри земеделски производители, отиват единствено и само в определен тесен кръг, по мярката "за модернизация". Това не е нормално, при положение че една програма има по 20 мерки, а усвояване на пари има само по три-четири. Тук говорим за сгрешена философия.

- Или за порочна практика, а може би за занижени критерии, контрол?

- Хората, които са договаряли критериите по мерките в програмата, не са ги съообразили с реалностите и възможностите на България. Още 2007 г., когато започна мандатът ми като евродепутат в Брюксел, направих една среща на земеделски производители от различни браншови организации с Генерална дирекция по земеделие в Европейската комисия. Те поставиха въпроса защо част от мерките по-скоро затрудняват, отколкото да улесняват кандидатстването с проекти. Тогава ни отговориха, че това е поискала България.

- Кой от България е поискал непостижими мерки за финансиране?

- Това са представителите на тройната коалиция, те не защититиха националните ни интереси пред европейските дирекции в областта на земеделието.

- А днес каква е ситуацията?

- И днес не виждам адекватна защита от правителството на ГЕРБ на интересите на земеделските производители. Няма силна законодателна инициатива. Наблюдаваме толериране на едни за сметка на други браншове. Подкрепа на шепа бизнесмени за сметка на други. Не е нормално. България е земеделска страна, имаме история, имаме традиции и вместо да бъдем една райска градина, ние имаме пустеещи земи и хора, които си тръгват от страната, защото за тях няма поминък, няма доходи. В годините на криза земеделският съюз е изваждал страната от тежка ситуация. Земеделието е спасявало България. Не е нормално в големите търговски вериги да има стоки само от чужбина, а за продукцията на нашите производители да няма пазар.

- Успешна ли е програмата на ГЕРБ в тази посока?

- Дали е успешна една програма се съди от постигнатите резултати - колко средства са усвоени, за какъв период от време, какъв е ефектът от реализираните проекти и т.н. Бюджетът на Програмата за развитие на селските райони е над 3 милиарда евро в периода от 2007 г. до 2013 г. Според агростатистиката за четири години реализираните проекти са на стойност около 20% от този ресурс. Програмата за развитие на селските райони трябва да подкрепи модернизацията на агросектора, да повиши доходите на фермерите, да осигури заетост за хората в селските региони на страната. Усвояването на средствата от тази програма у нас изисква добър административен капацитет и политическа воля парите да стигнат до тези стопани и населени места, които реално се нуждаят от подкрепа. Към настоящия момент за много български фермери реализирането на успешен проект остава мираж. Част от критериите по мерките на програмата не са съобразени с възможностите на земеделските ни производители и се превръщат в сериозна пречка пред получаването на европейско финансиране. Освен това, след като приключи изплащането на средства по програмата, се оказа, че безвъзвратно сме загубили милиони евро, които не успяхме да усвоим. А сега ще трябва да връщаме част от усвоените - засега 13 милиона лева. И те трябва да бъдат платени от държавния бюджет, т.е. от българските данъкоплатци.

Каквито и версии да чуваме за причините за новата "европейска глоба", фактите говорят, че в Брюксел не се правят компромиси по отношение на прозрачността и спазването на процедурите при работата със средства от фондовете на ЕС. С присъединяването ни към общността получихме възможността да работим с европейските пари, но това трябва да става по европейските правила - без корупционни практики, обръчи от фирми и фиктивен контрол.

- Имате ли екип в партията, който да подготвя проекти, да кандидатства, да обучава хора по места?

- Разбира се, ние разполагаме с експертен съвет, който подготвя типови проекти, които ще бъдат подадени на нашите областни и общински структури, за да може хората по места да имат документи и информация за кандидатстване. Това е изключително важна мисия.

- На хората им се струва, че проектите са много сложно нещо, а Европа - много далече.

- Не е така, инициативноста е достатъчна, но тук е ролята на държавата, която не може да провежда големи информационни кампании, да се харчат милиони евро, а ефектът от тях да бъде нулев. Обикновеният човек трябва да получи подкрепа от общинската служба по земеделие. Проблемът идва именно от там. А хората си тръгват огорчени, защото на чиновниците не им се работи.

- Вие какво можете да направите за производителите от Дупница?

- След конгреса в Дупница ще има офис и в този офис ще предоставяме на земеделските производители информация и проекти по програмите, ще оказваме пълно съдействие на отделния производител да кандидатства по проекти. Защото при усвоени 20% от програма за земеделските производители реално изплатени са не повече от 10% от средствата. Т.е. от три милиарда и двеста милиона реално изплатени имаме около 500 000 000 лв., това е сериозно изоставане в темповете. До края на периода за усвояване остават три години, ако не ги усвоим, те се връщат обратно в европейския бюджет, а нашият интерес не е те да се върнат обратно в Брюксел.

22 коментара
26 Февруари 2011 04:53 | Петър
Оценка:
6
 (
10
 гласа)

Това е ясна позиция - не на "консултантите", не на крадците, не на политическите брокери.


26 Февруари 2011 08:31 | =========
Оценка:
12
 (
12
 гласа)

За какво възраждане на селото говори Петя, като влиза в противоречие с политиката на ГЕРБ. Преди няколко дни по радио Д. един тип с мазен гласец коментираше, че нямало нищо страшно в обезлюдяването на селата и малките градчета и как било по-добре да се окрупни земята и да влезе в малко на брой частни ръце (малко, но да живеели добре, вместо много, но с мъка). Ето защо трябвало да се вдигнат данъците (иначе, подразбирайте, тъпия българин трудно ще се раздели с имота си, ако няма принуда. Какво по-легално и подходящо от икономическата!).


26 Февруари 2011 09:46 | Сачмо
Оценка:
6
 (
8
 гласа)

Липсата на политически идеи в Герб води до противоречиви и странни предложения. За това са жизнено необходими хора като Петя Ставрева, които да бъдат чути. Българското село е поставено в непоносимо тежки условия, но то не може да бъде унищожено, защото не всички българи са така адаптивни, като споменатия в статията Кацов, който е изключение, а не правило.


26 Февруари 2011 10:00 | Петър
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Възраждането на българското село е проблем и на обществото, а не само на правителството. Ако той не бъде решен, ще бъде заплашен сериозно и българският град. За българският град елементи като Вергил Кацов и техните престъпни кланове са особено опасни с тяхната "адаптивност", както горепишещият сполучливо се изрази.


26 Февруари 2011 10:18 | Избирател
Оценка:
7
 (
9
 гласа)

Браво на младата дама-политик. Трябва да се отстояват правата на българските земеделци пред ЕС. България беше една от най-добрите производителки-износители на селскостопанска продукция, живи животни, месо и производните от тях във СИВ и държави от Европа и близкият Изток, а се превърнав консуматор на "боклуците"на ЕС и далечни нам държави. Трябва да се върне българската продукция у нас и на световният пазар, за да не губи вярата си българина в родното, в качественото, в истинското -нашенското. Вярата в справедсливостта.


26 Февруари 2011 10:21 | Николова
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Голям грях имат земеделците от Дупнишка околия както към града, така и към прекрасното село Яхиново, защото те помогнаха на един изключетелно негативен индивид да се дегизира като политик в стремежа си към перфектна престъпност. Очистете се от подобни престъпни елементи като Кацов, за да ви повярват отново хората.


26 Февруари 2011 10:36 | Малоселски
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Държавата трябва да промени условията за живот на село, изравнявайки ги с тези в града. Само така ще намали заплахата от лесноразбираемата Кацова философия - "..... оти да орем, като можем да крадем". Българският селянин е трудолюбив и честен, но е толкова беден, че без активна подкрепа, не би се справил.


26 Февруари 2011 11:49 | Зорка
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Престъпно е нехайството по евро фондовете за селските райони и селското стопанство. В миналото тоталитарната държава "активно сътвори"ТКЗС-та. Защо сегашната демократичната държава не прави нищо? Нима новите ни ръководители не разбират, че тоталната промяна в селското стопанство се нуждае от активност? Пасивността и безхаберието ще продължат да задълбочават проблемите в селските райони и да раждат изродчета по модела "Кацов".


26 Февруари 2011 12:00 | Пешев
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Порочността на младите партийни кадри е характерна не само за Земеделската партия в Дупница, типичен пример за което е популярния с мерзост Кацов. С какво е по-различна Партията на социалистите с нейния млад активист Ибришимов? Та нима той не е политически брокер? Ами партия ГЕРБ, с нейните спекуланти от фамилия "Чушкарови"?
Какъв избор може да направи дупнишкия избирател, като всички са толкова подобни, макар и разноцветни?


26 Февруари 2011 12:13 | Дупничанин
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Достатъчно за Кацов и "Кацовизма". Този тип не заслужава дори да бъде оплюван. Та той отдавна е политически труп и надявям се спомен. Оставете го да пришпорва лъскавата си кола! Нима не е похвален инфантилният му устрем към неизбежната за подобни изверги цел - Бобов дол? Кажете как и с какво бихме могли да помогнем на добрите хора от българското село, които тънат в нищета и не откриват никаква перспектива?


26 Февруари 2011 12:35 | Сашо Кр.
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Никога не трябва да забравяме, как сляпото доверие може да опетни една чиста партия и идея, като земеделската. Никога не трябва да забравяме пораженията, които нанесе този алчен тип, с преданноста си към престъпните мафиотски структури, с верността си към идолите на крадливата общинска управа, с циганизираните си рекетьорски приоми и умения. Земеделската партия трябва да заклийми Кацовизма като явление и да се разграничи от него, ако иска да си върне доверието на избирателите.


26 Февруари 2011 12:39 | Н
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Момата от снимката а и наш Вергилката не са пипали в живота си мотика. Знам че е банално но за каква съпричасност към земеделието говорим


26 Февруари 2011 12:46 | Маке
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Не е нужно да държиш мотика, за да бъдеш верен на идеите и предан на обществото. Българското село и земеделие се нуждаят от всеотдайни млади хора, с организаторски и лидерски качества, които да съумеят да поведат земеделците по пътя на активно усвояване на европейските помощи от истинските земеделци, а не от новоизлюпилите се групировки, привлечени от размерите на еврофондовете.


26 Февруари 2011 12:50 | Принцеса Житан Яхинска
Оценка:
-7
 (
7
 гласа)

Пукайте се от яд, но Кацов е новия образ на българският селянин. Вас ви е яд, оти е успел, нали? Де да имаше повече такива.


26 Февруари 2011 12:57 | Н
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

До маке сагласен сам за Кацов момичето не го познавам но е прекалено хубава за да е случайно в политиката много сме лъгани за да вярваме от първия път. Ходил сам в земеделското министерство и съм ги виждал цели тумби такива, земеделци, за ползване от бюрократите


26 Февруари 2011 13:04 | Маке
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Имаме нужда от образоване и напреднали в кариерата хора. Боклуци като Кацов не са ни нужни. В крайна сметка, това е изборна длъжност и от нас зависи дали да бъде избрана, но със съмнения и липса на вяра, нищо няма да направим. Вяра, борбеност и инициативност, това е, което ни трябва.


26 Февруари 2011 13:20 | Нонка
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Нужни са ни хора с европейско мислене и политически опит. Какво от това, че Кацов беше грозник и алчен глупак! Какво направи той за земеделците в региона? Красотата не е порок, а качество, знанието - също.


27 Февруари 2011 09:37 | Земеделец
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Името на Кацов осквернява тази партия. Защо не му слагате името само в статии от криминалната рубрика. Неговите дела са цигански, ала не са хубави.


27 Февруари 2011 10:24 | Георгиев
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Този странен бизнесмен е срам не само за земеделската партия. Той е позор и за здружението на автотърговците, и за Общинския съвет, и за прекрасното село Яхиново, и за Дупница. Позор!


27 Февруари 2011 11:15 | Гоше
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Ей злобари. Че се пръснете от завист. Успейте и вие, ама не можете.


27 Февруари 2011 11:28 | Донка
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Тоя е мафиотизиран. Та нали братята Галеви са го приютили на тяхната софра!? Циганията му е по-малкото зло.


28 Февруари 2011 17:47 | Знаещ
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Тая от снимката стъпвала ли е на полето, държала ли е мотика, знае ли що е засек!?




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар