Три нощи Благоевград се сля с ритъма на джаза
Приятелите на проф. Т. Стойков възкресиха големия музикант: Контрабасът на легендата-покойник засвири отново
След три дни и нощи в ритъма на джаза в събота срещу неделя Благоевград се раздели с последните участници в най-голямото музикално събитие на годината. Диригентът на Биг Бенд - Благоевград Борис Янев обяви финала на първия от десетилетие форум от такъв ранг в Благоевград, наречен "Джаз панорама 2011" с пожелание и обещание да се превърне в ежегодна традиция.
"Венецът" на финалната фестивална вечер бяха звездите на Европейския джаз Георги Корназов - тромбон, Владимир Кърпаров - саксофон, и французинът Стефан Белмондо - тромпет, които първо свириха с "Акустична версия"- Антони Дончев, Христо Йоцов и Георги Дончев, а по-късно излязоха и с Биг Бенд - Благоевград. По време на целия фестивал на сцената бе контрабасът на най-изтъкнатия български контрабасист - джазмен проф. Теодоси Стойков, който почина през март след тежко боледуване. Последната фестивална вечер е посветена на него, обяви тромпетистът Венци Благоев.
По негова покана специално от Австрия, където живее от години, пристигна съпругата на големия музикант Александра Слънчева-Стойкова, която в трогателен разказ почти през сълзи разказа, че Теодоси Стойков винаги се е гордял, че е джумалия, навсякъде го е подчертавал и с много любов е говорел за красивата природа наоколо, за Рила и Пирин, чиито върхове още като дете с родителите си изкачвал.
До края той си остана голям патриот, който държеше да свири в България и Благоевград при всяка възможност, каза съпругата му. Още през 70-те години на миналия век имаше не една възможност да остане да работи в чужбина, както направиха някои негови колеги като Милчо Левиев, но той не пожела.
На два пъти квартет Щерев, в който бе, не можа да участва в големи фестивали в Европа, защото не му дадоха паспорт, но дори такива неща не отказаха него и една групичка невероятни музиканти да правят джаз в България във време, в което тази музика бе заклеймена като "капиталистическа". Тези музиканти се учеха един от друг, нелегално и тайно си правеха антени, за да слушат BBC и "The Voice of America", където пускаха джаз.
Теодоси обичаше града си и родината си и макар да изкачи много музикални върхове не забрави откъде е тръгнал, каза Александра Слънчева-Стойкова. Той е българският музикант с най-много студийни записи в Европа " 1300. Съпругата му допълни още, че е щастлива, че на контрабаса му през фестивалните нощи в Благоевград се свири, защото така инструментът и той продължават да живеят.
От инициативния комитет на джаз фестивала В. Траянов, В. Димчев, В. Благоев и Б. Янев е внесено предложение до ОбС маестро Стойков посмъртно да бъде удостоен със званието "Почетен гражданин на Благоевград" за приноса му в развитието на културата на Благоевград, България и Европа. На сцената миналата нощ PR-ът на общината Люба Спириева връчи на Александра Слънчева-Стойкова плакет на община Благоевград.
На концертите от последния фестивален ден бяха и сестрата и братът на изтъкнатия контрабасист. Не пропусна нито една от трите вечери и майката на Венци Благоев, на която той специално благодари, че преди години все пак му е разрешила да започне да свири на тромпет.
Истински фурор за любителите на джаза предизвика концертът на звездата Ранди Брекър в петък вечерта, който бе на една сцена с Венци Благоев, пианиста Димитър Бодуров, Стоян Янкулов и македонеца Мартин Гяконовски на контрабаса. За "капак" в последното парче към двамата големи тромпетисти се включи и трети, не по-малко талантлив - Стефан Белмондо. През нощта на джем сешъна в рибния ресторант на "Ален мак" ценителите имаха невероятното удоволствие да чуят отново четирима от тях плюс Владимир Кърпаров и Георги Корназов и музикантите от Акустична версия.
От невероятния шанс да свири с музиканти от най-висок клас се възползва и младият благоевградски перкусионист Иван Цонков.
На въпрос защо петкратен носител на "Грами" се е съгласил да дойде в един сравнително малък град като Благоевград и да участва в първо издание на фестивал, Ранди Брекър отговори: " Просто обичам да свиря, без значение къде. Обичам да свиря и на малки фестивали, защото там се събират хора, които много обичат музиката. Освен това за мен е много е вълнуващо да участвам в първия фестивал на Венци Благоев в неговия роден град и това също е причина да съм тук."
Двамата свириха заедно за първи път в България преди 2 г. на джаз фестивала в Пловдив, а се познават от края на 80-те години на миналия век. Веднага след участието си в Благоевград Р. Брекър замина за Полша. Изключителният вокал Марина Господинова, която също участва с квинтета си в програмата, предпочете да се наслади на инструменталистите и не взе микрофона на джем сешъна.
С вяра, че община Благоевград ще превърне в традиция джаз феста и догодина нивото ще е също толкова високо както в началото, публика и организатори си пожелаха " До догодина" след финалния акорд. Защото джазът е музиката, която обединява.
Браво и на момците почели го с тези жестове !!!
Така се прави Култура !! Успехи им пожелам и да дерзаят и да не се отказват - никога!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.