Тихомълком ни увеличиха студентската такса от 250 на 350 долара, искат ни по 500 лв. за храна
Интервю с организаторката на протестa днес пред АУБ Паулина Георгиева
Днес в 15.00 ч. студенти от Американския университет в Благоевград излизат на мирен протест заради увеличение на разходите им за обучение от следващата учебна година. Организатор на студентското недоволство е софиянката Паулина Георгиева, третокурсничка по журналистика и бизнес администрация във вуза. Формата на протеста е обичайна за днешното младо поколение - чрез страница във Фейсбук с указан ден и час за събиране.
Страниците всъщност са 3 и за последния месец към тях са се присъединили над 1500 души, сериозна част от които са студенти в АУБ. Успоредно с това в студентските общежития в “Скаптопара” вървят 3 подписки, на които възпитаниците на щатския вуз пишат данните си под съгласие да излязат пред вуза и да защитят джобовете на бащите си.
За какво точно протестират студентите в АУБ, е темата на разговора ни с организаторката Паулина.
- Здравей Паулина, част от увеличенията в АУБ, срещу които днес ще вдигате плакати, са известни още от януари месец. Защо чак сега се събирате да недоволствате?
- Ами защото аз и колегите ми всъщност разбрахме случайно за новите цени. По странични канали научих, че през януари Бордът на директорите е взел решение да се увеличи с 40% таксата за студентски дейности, която покрива участието ни в различните клубове, ползването на фитнеса и за пътуване по мероприятия, ако те са извън Благоевград. В момента таксата е $250, значи става $350. Веднага се свързах с представителката на студентите в борда да я питам най-малкото защо не са ни уведомили. Отговорът бе, че не го били разпратили на студентите това решение, както беше по-рано практиката, за ДА НЕ СЕ ПОЛУЧАВАТ СПАМОВЕ ПО ПОЩИТЕ НИ.
Представяш ли си що за обяснение? Потърсих връзка с президента на Студентското правителство - грузинеца Джаба, да питам защо е толкова голямо увеличението, а отговорът му беше повече от циничен: Аз например искам да плащам, защото и без това нищо друго не плащам. Тогава създадох тази група във Фейсбук - защото аз пък не искам да плащам тези 350 долара. Оказа се, че и много други не искат. От колегите разбрах, че директорът по финансовите въпроси Александър Александров признал, че парите трябват на АУБ, понеже половината от стойността на новата сграда в “Скаптопара”, която струва общо 8 милиона долара, университетът ще плати с кредит, който трябва да се погасява. Освен това поддръжката на сградата щяла да струва 900 000 долара на година и ръководството изчислило, че ако качи тази такса, ние, студентите, ще можем да поемем 1/10 от издръжката, или 90 000 долара.
Аз не виждам каква особено голяма полза ще имаме от спортната зала и новата столова, но това е друга тема. Когато ни приемаха в университета, в договора имаше планирани 5-6% увеличение на таксите всяка година, но тук говорим за 40%!
- Заради тези 100 долара ли ще е протестът?
- Не, има и друго увеличение. Решено било всеки студент да бъде задължен да вкарва по 500 лв. на семестър в електронна карта, с която да си плаща консумацията в столовата и в двете кафета в общежитията, а и в бъдещата менза. Обяснението на ръководството е, че през последните 3 години приходите на заведенията рязко спаднали и били едва ли не пред фалит. Ами как няма да паднат, като цените са кошмарно високи и никой не ходи там?
- Например?
- 2 литра кока кола е 2,80, активията е 1,70, кроасаните са по 1,50 лв., минералната вода е 80 ст. голямата бутилка, а кафето - 60 ст. Един шоколад “Милка” например е 2,20 лв., докато в магазина струва 1,60. Всичко е с по 40 до 60 ст. по-скъпо. И в столовата не е евтино - ДВЕ ЛЪЖИЦИ С ОРИЗ И НЕЩО СПАРУЖЕНО ОТГОРЕ СА 2 ЛВ.
Освен това е решено ако първият семестър не успееш да изхарчиш тези 500 лв., остатъкът автоматично да ти се прехвърля за следващия семестър, ако и тогава обаче не усвоиш сумата, разликата остава в полза на АУБ. Някой бил сметнал, че харчим по 1200 долара на година за храна, и дай сега да им ги приберем! Ами да си пият те кафето в барчетата и столовата, което е ужасно - аз предпочитам да си го взема от автомат, хем е с 10 ст. по-евтино, хем по-ми харесва. Друг е въпросът, че в столовата 10 лв. ако дадеш за една минерална вода, никога нямат да ти развалят, мръщят се, гледат те под око... На една приятелка вчера в барчето в “Скаптопара” пък й ОТКАЗАХА ПЛАСТМАСОВА БЪРКАЛКА ЗА КАФЕТО, ЗАЩОТО ИМ БИЛО ПОД БРОЙКА!
- Колко ти излиза сега обучението и колко ще е през есента с новите такси?
- Сега е 11 000 долара за година, от есента ще е 12 000 долара. Вярно е, че почти никой не ги плаща в пълен размер, защото ходим да мием през лятото тоалетните в САЩ, за да можем да подпомогнем родителите си, но е обидно това увеличение да става зад гърба ни. Сякаш за нас криза няма, само АУБ изпитва криза.
- Това, което ми изреди досега, не прави обаче 1000 долара увеличение?
- Имаме от септември тази година още увеличение на таксата за учене. Сега е 9300 долара, става 9800. Увеличава се общежитието с 6% годишно - сега е 170 долара в I и II общежитие и 1460 - в III, става съответно 1240 и 1550 долара.
- Университетът обаче ви дава възможност да работите срещу заплащане и в различните офиси през годината?
- Да, плащат ни по 1-2 долара на час, но тези пари ние не ги виждаме - вкарват ни ги в карта и с тях можем само храна и учебници да си купим. Горе-долу ЗА 1 МЕСЕЦ СИ ЗАРАБОТВАМЕ ПАРИ ЗА 1-2 УЧЕБНИКА, защото и не можем много време да работим: имаме много лекции, домашни, есета, участие в клубове и какво ли не. А и точно работата в университета е един от мотивите ни за протеста в сряда, защото бордът е направил и друго нововъденеие - пълните стипендианти ще работят вече задължително по 15-20 часа седмично в университета, без да им се плаща за това. Нали трябва тези хора да поддържат УСПЕХ, А ТОЙ СЕ ПОДДЪРЖА С УЧЕНЕ И ЧЕТЕНЕ ПО БИБЛИОТЕКИТЕ, откъде да намерят 20 часа седмично, за да си отработват стипендията?
- Още ли е задължително всички студенти в АУБ, дори и тези от Благоевград, да живеят на общежитие и да плащат за това?
- Мисля, че да. Много от местните студенти обаче успяват да се спасят с фалшиви медицински - например, че имат алергия от прах. Отвън общежитията действително изглеждат прилично, но отвътре не всичко е лъскаво. В стаята ни позволяват например да държим само 1 кана за вода и в най-добрия случай - сокоизстисквачка, всичко останало е забранено, за да не харчим ток. Имаме ХЛАДИЛНИК, НО ВСЯКА СТАЯ ПЛАЩА ПО 17 ДОЛАРА НА СЕМЕСТЪР ЗА ПОЛЗВАНЕТО МУ.
Ако искаме чистачка в банята, за второ общежитие й плащаме 6 лв. на почистване, за първо - 7,50. Иначе самите чистачки са на заплата от 270 лв. и тези пари са им добре дошли.
- На теб колко ти излиза ученето в АУБ заедно с джобните?
- Татко беше сметнал, че ГОДИШНО ХАРЧИ ЗА МЕН 15 000 ЛВ., хем аз имам 30% отстъпка от таксата за успех. Отделно на месец харча по 700 до 900 лв. Имай предвид обаче, че аз не съм от бедните студенти. В АУБ средна класа няма - тук са всички или богати, или бедни.
- Как ще процедирате в сряда пред университета?
- Не сме го умували в детайли, днес /б. р. вчера/ чакаме разрешението от кмета да ни позволи да протестираме и довечера ще се съберем да го изумуваме. Ние искаме да е мирен протестът, защото нямаме нищо против благоевградчани, които имат невероятно отношение към нас. Абе заведенията непрекъснато ни дават отстъпки от 10-20%, безплатни доставки ни правят, радват ни се, а нашето ръководство...
- Разчитате ли на Студентското правителство да ви помогне в протеста?
- Не. С Джаба трудно се говори, а и в това правителство всичко става само с връзки. Има някои клубове, на които то определя бюджет по 6000 долара, а на моя клуб “Жени в бизнеса” например бюджетът е 7 долара.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.