Тема с висок читателски интерес: България - зимна дестинация №1 на Балканите

16 януари 2012 00:20   9 коментара   17171 прочита


Проект за модернизация на туристическа и ски зона “АЛЕКО” на “ВИТОША СКИ” АД

Интересът към развитието на България като зимна европейска дестинация предизвиква голям интерес сред читателите на в. "Струма". Болшинството от Вас се интересуват не само от проблемите на най-големия бял център на Балканаите - Банско, но и от Паничище, ски зона "Кулиното" и от проекта за модернизация на туристическа и ски зона "АЛЕКО".

ЗА ОСНОВНИТЕ ПАРАМЕТРИ НА ПРОЕКТА, КОЙТО СЕ НАМИРА НА БРОЕНИ КИЛОМЕТРИ ОТ СОФИЯ, поканихме да разкаже акционерно дружество "Витоша ски" АД, което е концесионер на зоната, и да го представи пред читателите.

Представяме проекта за модернизация на туристическа и ски зона "Алеко" по две причини. Първата е породена от засиления интерес в последно време към Витоша. Другата е да се противопоставим на опитите за манипулиране на общественото мнение от група хора, свързани помежду си, представящи се за еколози, създали политическа партия "Зелените" и подкрепени от медиите на кръга "Капитал". От години те преднамерено се опитват да заблудят българите, че подмяната на 9 стари лифта с нови и трасирането на 6 писти ще доведе едва ли не до "екологична катастрофа" на Витоша.

Обективната истина е друга.

Това е проект, чрез който ще се модернизира сега съществуващата, съгласно действащия План за управление на Витоша, ски зона "Алеко", за да се превърне тя в подредено, приятно и достъпно място за спорт, развлечение и туризъм, създаващо удобства и комфорт.

Така на Витоша ще има място за всички. Зона "Алеко" ще задоволява любителите на ските и тези, които обичат екстремните усещания.

Привържениците на дългите пешеходни маршрути ще могат по-пълноценно да общуват с природата по туристическите и екопътеки в другите части на природния парк.

ОСНОВНИ ПАРАМЕТРИ НА ПРОЕКТА

Той е изготвен при стриктно спазване на действащото българско и европейско екологично законодателство. Цялото ново зониране на ски центъра е извършено с помощта на Пол Матюс, човекът, който създаде ски зоната за Олимпийските игри във Ванкувър "Blackcomb", част от национален парк "Jaspar".

Планира се лифтовете, които са морално и физически остарели, да бъдат подменени с най-модерни, бързи и съвременни съоръжения, чрез които ще се избегнат вечните опашки и чакане и ще се облекчи достъпът до планината.

ДРАГАЛЕВСКИЯТ И СИМЕОНОВСКИЯТ ЛИФТ ЩЕ БЪДАТ СМЕНЕНИ С МОДЕРНИ 8-МЕСТНИ КАБИНКИ.

СЪЩЕСТВУВАЩИТЕ СТАРИ СЕДАЛКОВИ ЛИФТОВЕ ЩЕ БЪДАТ ЗАМЕНЕНИ С НОВИ, С ПО-ГОЛЯМ КАПАЦИТЕТ.

ВЛЕКОВЕ НА "СТЕНАТА" ЩЕ СЕ ПОДМЕНЯТ СЪС СЕДАЛКОВИ ЛИФТОВЕ.

Всичко това ще се извърши, като се запази броят на съществуващите сега 9 лифта.

Трасетата на подменените лифтове ще бъдат актуализирани, но максимално ще се доближават до сегашните. Целта е да се създадат по-добри логистични връзки на територията на ски зоната, за да има свързаност между съоръженията и ски пистите.

БЪДЕЩИТЕ СКИ ТРАСЕТА ЩЕ ПРЕМИНАВАТ ПРЕЗ ОБЕЗЛЕСЕНИ ТЕРЕНИ, ТЕЖКО ПОСТРАДАЛИ ОТ КОРОЯД ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ ГОДИНИ.

НА "СТЕНАТА" ЗАД АЛЕКО СЕ ОБОСОБЯВАТ 6 ПИСТИ С ДЪЛЖИНА 19,5 КМ, ОБЕЗОПАСЕНИ, ХОМОЛОГИРАНИ И КАТЕГОРИЗИРАНИ, С ИЗГРАДЕНИ ИНСТАЛАЦИИ ЗА ИЗКУСТВЕН СНЯГ.

СТАРИТЕ ЛИФТОВЕ ЩЕ СЕ ПОДМЕНЯТ СЪС СЛЕДНИТЕ НОВИ:

Лифт "Симеоново - Лале" - 8-местна кабина с капацитет 3000 души на час.

Лифт "Драгалевци - Стената" - 8-местна кабина с капацитет 3000 души на час.

Лифт "Простор - плац "Стената" - 4-седалков за 2000 души на час.

Лифт "Лале - Учебен плац" - 4-седалков с шлем за 2000 души на час.

Лифт "Лале 1" - 6-седалков за 3000 души на час.

Лифт "Лале 2" - 6-седалков за 3000 души на час.

Лифт "Боби - учебен плац "Алеко" - Зелена писта" - 4-седалков за 1200 души на час.

Лифт "Алеко - Малък Резен" - 6-седалков за 3000 души на час.

Лифт "Лале 4" - 4-седалков за 2000 души на час

ВАЖНИ ФАКТИ

Проектът за зона "Алеко" заема 0,68 процента от 27 360-те ха площ, на които е разположен природен парк "Витоша".

Предвижда се извършване на компенсаторни мерки за залесяване и рекултивация в цялата ски зона.

Трасетата на пистите преминават през обезлесени терени, пострадали през последните години от природни бедствия и болести по горите, или се използват сега съществуващите снежни полета на Стената.

Подмяната на стълбовете на лифтовете и влековете ще се извършва чрез използване на хеликоптери, за да се пази природата. Скалите и камъните по Стената, където минават новите ски писти, ще се раздробяват чрез сгъстен въздух.

Планът за управление на Витоша е отредил площ от 217,93 ха на съществуващата ски зона "Алеко", а проектът на "Витоша ски" ще заеме само 152.5 ха.

ПРЕДВИЖДА СЕ ДА БЪДАТ ОТСТРАНЕНИ НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 1200 ДЪРВЕТА (2000 КУБ. М), КОЕТО Е 3 ПЪТИ ПО-МАЛКО ОТ 7-ТЕ ХИЛЯДИ КУБИКА ГОДИШНА САНИТАРНА СЕЧ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ПАРК "ВИТОША".

Водоемът за изкуствен сняг е 70 000 куб.м и може да се сравни по големина с езерото Ариана.

За производството на изкуствен сняг няма да се използват никакви химикали и вредни вещества, а ще се използва ново поколение безмаслени екотурбинни компресори TechnoAlpin, работещи под -1 градус.

Проектът не предвижда изграждане на нова леглова база.

СПОРТНИ И ТУРИСТИЧЕСКИ ЗОНИ

За любителите на зимните спортове ще се обособят четири туристически зони:

висока около Черни връх

средна около "Стената"

ниска до началната станция "Романски" и началото на писта "Лале 1". На начинаещите скиори ще бъде предоставена специална зона.

ще бъде възстановено трасето за ски бягане, източно от пътя за долна станция на лифта за писта "Витошко лале"

за любителите на нощните спускания ще бъдат увеличени осветените писти - "Лале 1", "Лале 2" и "Лале 4".

За посетителите през лятото и любителите на други спортове:

ще се създаде нова лятна зона с велосипедни алеи, трасета за джогинг и пешеходен туризъм

приоритет на проекта е запазване и поддържане на всички съществуващи пътеки за пешеходни разходки през всички сезони.

За децата:

ще има специална лятна зона с атракции

през зимата малките скиори, които се обучават, ще имат специална зона, за да се избягват досегашните инциденти между скиори с различни умения

За семействата:

удобни лифтове

нова лятна зона с атракции за деца

поддържани пешеходни пътеки ще улесняват столичаните, които обичат семейните излети.

За природолюбителите:

екопътеки

туристически маршрути

специални места за наблюдение с оптични уреди

СОФИЯНЦИ СА ЗА МОДЕРНИЗАЦИЯТА НА ЗОНА "АЛЕКО"

Нагласите на софиянци за модернизацията на остарялата зона "Алеко" според социологическите проучвания на "Сова Харис" и "Галъп Интернешънъл" през 2008 г., 2009 г. и 2010 г. показват, че

ПОВЕЧЕ ОТ 80 НА СТО ОТ СТОЛИЧАНИ ЩЕ ПОСЕЩАВАТ ВИТОША МНОГО ПО-ЧЕСТО И ЩЕ СПОРТУВАТ, АКО УСЛОВИЯТА НА "АЛЕКО" СЕ ПОДОБРЯТ.

"ВИТОША СКИ" С КАМПАНИЯТА "ОБИЧАМ ВИТОША" ПРЕДСТАВИ ПРЕД БЪЛГАРСКОТО ОБЩЕСТВО ПРОЕКТА ЗА ОБНОВЯВАНЕ НА ЗОНА "АЛЕКО".

За първи път в България инвестиционният проект за модернизация беше представен на обществото мащабно и с пълна откритост за фактите и намеренията. Цялостната документация на проекта бе предоставена на всеки заинтересован гражданин, посетил информационния център, който бе разположен на бул. "Патриарх Евтимий" 1 (кино "Одеон").

Web страницата "Обичам Витоша" - www.obichamvitosha.com, визуализира, а в момента продължава да представя проекта по модерен, интерактивен начин, така че хората да имат представа за намесите в природата и да изразяват отношението си към тях. Бяха регистрирани:

200 711 уникални посетители на сайта

557 569 разгледани страници

1556 посетители на информационния център

79 на сто от посетителите на сайта изразиха напълно положително мнение и очакват осъществяването на проекта. Хората свързват развитието на Витоша с благоприятно икономическо въздействие и оживяване на туризма, възможност за масов спорт и активен природосъобразен начин на живот, както и с възпитанието на децата и младежите в ценностите на спорта и опазването на природата.


Още за: проект   лифт   подмяна   Още от: Отблизо

Принтирай статия
9 коментара
16 Януари 2012 10:15 | EVIL
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

пак платени манипулации .. а струма? На дедо Пенко и баба Митра ски пистите няма да им напълнят хладилника! А то природа не остана, всичко заграбиха олигарсите


16 Януари 2012 12:12 | Stanislav
Оценка:
-3
 (
9
 гласа)

Е, то това защото не можеш ти да заграбиш, нали така Ивъл. Нека да моернизират Витоша, с нищо няма да се навреди на природата, вижте проекта. До сега нали е имало ски и лифтове горе, с какво те са навредили. Нека да не се поддаваме на популистки изказвания и сами да мислим с главите си.


16 Януари 2012 13:11 | аноним
Оценка:
3
 (
7
 гласа)

България е южна държава, не забравяйте....


16 Януари 2012 14:56 | не
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

забравайте и тиа що направиа по банско; лесно нема да спуснат кокало'да им вземат основния клиент-софианецо с големо с. така че в близките много години-надай се жено на пиян .у. а на здраве


16 Януари 2012 20:28 | bobo
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Разходете се през лятото да видите ерозията и се замислете какво става след не много години. И бог не може да опази България от олигарси и престъпни политици.


17 Януари 2012 09:52 | дрън-дрън
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Най-после като гражданин на Благоевград/респективно Сандански, Петрич, Гоце Делчев и т. н. /съм спокоен. Има къде да карам ски-НА ВИТОША! На кого тук му дреме за Витоша? На журналиста г-н" copy-paste"..? Или на някой "поръчко"? На друг-едва ли. Имаме Банско, Добринище, Кулиното, Бодрост, Семково... ама без Витоша сме зле. само не разбрах кои СМЕ/СТЕ Вие, коитовсе на на чужд... плачете?


17 Януари 2012 10:54 | EVIL-до stanislaw
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Вземи прочети коментара на дрън-дрън и ще ти стане ясно какво имах предвид...


17 Януари 2012 15:07 | дядо
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

Господ да връща тъпкано на инвеститорите, лобистите и журналистите, както и поколенията им ДОБРИНИТЕ, които правят за природата.


21 Януари 2012 06:48 | смит енд уесън
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Господа зелени, разходете се из Европа, отидете ако искате и до Северна и Южна Америка и вижте къде отидоха хората и къде останахме нии !!
София е два милиона и кусур, снега вали и се стопява а ние го гледаме, стига гледане време е за действия !




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар