Тазгодишните добиви са поне 30% по-слаби от миналогодишните и не само в дъждовете е причината
Интервю с директора на Института по земеделие проф. д-р Димитър Домозетов
- Професор Домозетов, какви щети нанесоха дъждовете върху черешовата продукция?
- За съжаление картината не е добра. Напукванията продължават, най-вече по черешите, които сега започват да зреят - така нареченото избистряне. При нашата обиколка по черешовите масиви открихме напуквания, дори и по чисто зелените плодове.
- Могат ли овощарите да предприемат някакви мерки, или са безсилни?
- Единственото, което може да се предприеме, е пръскането на черешите с фоликур, който трябва да бъде 00,75% на декар. Може да се сложи и листна тор, която съдържа мед и калий. Това са двете неща, които земеделските стопани могат да направят в момента. Това обаче е за късните сортове череши и ще позволи реколтата да се съхрани донякъде. Останалото обаче е в Божиите ръце. От дъждовете очакваме и появата на кафявото гниене.
- Дъждовете ли са основните виновници за лошата реколта?
- Не, по начало реколтата в страната е слаба. Няколко са причините. Още през месеците юли и август 2011 година започна едно цветообразуване при много сухо лято. Тогава ние подадохме сигнал, че е необходима спешна лятна резитба, който я е направил, е спасил част от овошките. На 3 октомври миналата година подадохме и втори сигнал, че е необходимо да се направи запасяваща поливка, защото дърветата просто изсъхваха от суша - нямаше никаква влага в почвата. През зимата пък в някои райони на страната температурата падна до -27 градуса, което доведе до унищожаване на плодните пъпки. При самото развитие на плодните пъпки пък се видя, че не всички са образували по 4-5 плодчета, а 2-3. Особено в Кюстендилско на 31 януари температурата падна до -21,5, което е на границата за унищожаването на плодните пъпки. В началото на месец април отново имахме минусови температури. По време на цъфтежа - 16-17 април, също имаше ниски температури. Ето сборът от тези всички неудачи доведе до редуциране на продукцията в страната.
- Колко ще падне добивът?
- Около 30% по-малко от миналата година. Това е много сериозно. Има някои участъци в страната, в които има добро зареждане, но в по-ниските места - край Марица, е унищожено на 100%. В Асеновградско пък има около 50%. Същата е картината във Варна, Добрич, Айтос, Стара Загора. Повече череши има около Казанлък. Тези превалявания обаче допълнително усложняват обстановката. От дъждовете в момента черешите се напукват много интензивно. За нас ще бъдат фатални всички дъждове след 2 юни.
- Кога очаквате пълното узряване на черешите в Кюстендилско?
- То ще започне след 5-10 юни. Ние сме силни в черешите, които узряват между 15 и 30 юни. Тогава е най-добре, но те ще избистрят по-рано и тогава има опасност от напукване. Какво да се прави, ние сме под открито небе и всичко може да се случи.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.