Сутрин идваме на работа, без да знаем ще ни закриват, откриват или преструктурират
Владимир Таковски
Завеждащият хирургичното отделение в Онкологичния диспансер на Благоевград д-р Владимир Таковски: Ако ни присъединят към болницата, напускаме всички
Д-р Владимир Таковски е роден на 5 май 1954 г. в Благоевград. Завършва медицина в София и специализира хирургия. Работи дълги години като хирург в Многопрофилната болница за активно лечение на Благоевград, а от 7 години е завеждащ хирургичния блок в местния Онкологичен диспансер. В началото на десетилетието се занимава активно с политика - беше председател на общинската организация на СДС в Благоевград и общински съветник от листата на сините. В момента най-голямата му болка е българското здравеопазване.
- Д-р Таковски, каква е информацията Ви с днешна дата за съдбата на Онкологичния диспансер - закриване, преструктуриране, към болницата ли минавате, финансирането ли сменяте?
- Ами не знам. Сутрин идваме на работа и не знаем ще ни закриват ли, ще ни откриват ли, ще ни променят името и статута ли, или нещо друго. Ясно е обаче, че
АКО НИ ПРИСЪЕДИНЯТ КЪМ БОЛНИЦАТА В БЛАГОЕВГРАД, НИТО ЕДИН ОТ КОЛЕГИТЕ НЯМА ДА ОТИДЕ ТАМ.
Говорили сме си вече - всеки си хваща кабинетчето и се спасява.
- Закриването е най-малко вероятно - нали общината наскоро ви гласува една голяма сума за разширение?
- Да, дори ни даде виза за строителство. Това е по един проект с Европейския съюз на стойност 6 милиона лв.
- Какво точно ще правите с тези пари?
- Ще строим в двора зад диспансера едно Г-образно тяло, в което ще направим лъчетерапевтично отделение върху площ от 430 кв.м с нов модерен апарат за лъчетерапия, прибран в специален бункер, съгласно изискванията на ЕС. В момента изпращаме пациентите си, които се нуждаят от тази терапия, в София или Враца. Гаранцията, че новото отделение ще бъде на ниво, е самият ЕС, който ще следи разходването на средствата до последния цент и спазването на изискванията.
- 430 кв.м не е ли много за разполагането на един апарат?
- Върху тази площ ще направим и нови работни помещения, ще има операционна зала и така ще можем да намалим леглата в диспансера от 4 на 3 в стая.
- Какво ще е участието на общината?
- 5% от стойността на проекта, което прави 300 000 лв. Хубавото е, че строителството няма да спре работата в диспансера и след завършването му ще можем да поемем цялата онкологична дейност от София надолу. И без това сега при нас идват много пациенти от Кюстендилска и Пернишка област, та дори и от София, защото в столицата няма места.
- Благоевградският онкодиспансер ли е единственото здравно заведение, кандидатстващо по тази програма?
- И великотърновската болница е подала документи.
- А преструктурирането на диспансера, което бе една от последните идеи на здравния министър Анна-Мария Борисова, какво всъщност включва?
- Ами
СМЯНА НА ИМЕТО И НИЩО ДРУГО.
Ще се казваме Консултативен онкологичен център /КОЦ/. Всъщност има още един вариант за преструктурирането ни - да станем специализирана болница, но при нея ще отпаднат профилактиката и диспансеризацията, които са едни от най-важните ни дейности. И тогава ще стане още по-зле, защото няма раково заболяване, което да не може да бъде излекувано, ако се хване в ранен стадий.
- Какво му е на “диспансер”?
- Няма такова чудо в капиталистическия свят, това е руски термин.
- Като КОЦ откъде ще бъде финансирането ви?
- Това е въпрос, на който едва ли някой може да отговори. Сега освен касата по клинични пътеки, получаваме пари и от държавата - за профилактика и диспансеризация, защото РЗОК няма пари за тези дейности.
- Здравното министерство обаче обяви съкращаване с 50% на парите за онкологични, психиатрични заболявания и спешна помощ. Докога ще работите?
- Не знам. Имахме малко спестявания и в момента харчим от тях, но те ще свършат. И какво остава после, когато здравеопазването остане без пари? Българинът има два простички идеала в живота - не да има къща на Бахамите и 5 апартамента в София, а да има пари за храна и здраве. Е,
КАТО СПРАТ ПАРИТЕ ЗА ЗДРАВЕ, СВЪРШВАМЕ И КАТО НАЦИЯ
- Запознат ли сте детайлно с новата здравна стратегия и как ще бъде приложено съкращаването на леглата към онкодиспансера?
- Предишният здравен министър Божидар Нанев искаше да увеличим леглата от 70 на 80, после поиска да ги направим и на 100. Сегашната министърка е разпоредила да ги съкращаваме от 80 на 60. И това при положение че броят на болните непрекъснато се увеличава, расте успоредно с популярността на диспансера ни. За миналата година например имаме 1900 оперирани, което прави по 8 до 10 операции на ден, без почивните дни. Тази година сме ги качили до 12-13 операции дневно. Отворихме диспансера преди 7 години и за този период пациентите ни са нараснали 3 пъти. Което е много. И прираста го правят все по-млади хора. Миналата година имахме случай на 22-годишно момиче, на което махнахме и двете гърди. Вървят си по схема - при жените рак на гърдата и гениталиите, при мъжете - на белия дроб, 50 на 50 са с рак на дебелото черво.
- Това ли е най-смущаващото по новите здравни стандарти - мо-малкият брой легла?
- Не, има още по-абсурдни неща, които ни вкарват ежедневно в противоречия заради наличните условия на работа и новите изисквания към нас.
ПО НОВИТЕ СТАНДАРТИ СЪКРАЩАВАНЕТО НА ЛЕГЛАТА ВЪРВИ С УВЕЛИЧАВАНЕ БРОЯ НА ПЕРСОНАЛА.
Човек би очаквал да е обратното, но не е. В хирургията леглата стават от 30 на 20 и ми трябват минимум 7 хирурзи, а сега работят 5-има. Но няма откъде да намеря други лекари. Проблемът е, че през последните 8 години от медицинските академии в страната не излезе почти никакъв специалист, защото нямаше курсове за специализация. А за хирург се учи 10 години.
НАМЕРЕТЕ МИ ЕДИН МЛАД ХИРУРГ И ВЕДНАГА ЩЕ ГО НАЗНАЧА.
За диспансера ни трябва също още 1 анестезиолог, 1 лъчетерапевт, 2-ма химиотерапевти и 4-5 сестри. Ако някой прочете това и има нужната квалификация, нека ни се обади.
- Добре, ако назначите нови лекари, с какво ще им плащате, след като същевременно се орязва бюджетът?
- И аз това се питам. Питам се и защо трябва да се реформира една перфектно работеща структура, каквато е онкологичният диспансер. Реформира се нещо неработещо.
- Защо не го зададохте този въпрос на министърката, когато тя се срещна с местните лекари?
- А, на тази среща само тя говори. В интерес на истината смятам, че д-р Борисова е по-добър министър от предшественика й, просто са й поставили непосилната задача да направи по-добро здравеопазване с по-малко пари. По време на криза реформа не трябва да се прави, защото една реформа винаги гълта повече пари, отколкото една смазана машина, колкото и несъвършено да работи тя. Кой прави ремонт на апартамента си, когато е без работа?
- Как един хирург формира заплата от 60 000 лв., колкото се оказа, че получават колегите Ви в Пловдив?
- Лесно. Най-скъпата операция, която се плаща от касата, струва 2000-2300 лв. и отнема от 4 до 6 часа. А една коронарография, което представлява, обяснено за хората, които не са лекари, придвижване на една пружинка до сърцето,
СЕ ПРАВИ ЗА 15 МИНУТИ И СТРУВА 4500 ЛВ.
Така е преценила касата, затова има колеги, които здраво наблягат на тази операция.
- Вашите заплати приближават ли се до тази цифра - 60 000 лв. на месец на човек?
- Толкова взема целият диспансер за 3 години.
- Тук правите само планова хирургия, защо не организирате и спешна, за да заприличате на истинска болница?
- И да искаме, не можем да го направим, защото спешната изисква 2-3 пъти повече персонал, а и в цял свят тя е разделена от плановите операции. Различен е начинът на действие, апаратурата, специалистите.
- Кой бе гробокопачът на българското здравеопазване - СДС, НДСВ или ГЕРБ?
- Най-добре беше по времето на СДС и Илко Семерджиев, оттам всичко започна да се променя и проваля.
- Няма ли все пак някога да ги стигнем американците?
- Точно тях не е добре да ги гоним, защото
ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО В САЩ НЕ Е МНОГО ПО-ДОБРО ОТ НАШЕТО.
Неслучайно първата реформа на Обама бе в областта на здравеопазването. Ако е било много добро, защо ще го реформира? Да, там са по-мощни по отношение на техниката, консумативите, но и при тях има много неуредени неща. По-добре за гоним западноевропейското здравеопазване.
- Само лекари и сестри ли липсват на онкодиспансера, за да е здравно заведение от западноевропейски тип?
- Ами технически сме много добре: имаме доста нова и модерна техника в областта на класическата и лапароскопската хирургия, купихме и апарат за диагностициране на рак на белите дробове, всичките ни стаи са с климатици и телевизори, персоналът в хирургично отделение е страхотен - казал съм им, че искам да се отнасят с пациентите така, все едно че са им дошли в частната клиника, не съм чул някой да е търсил пари на ръка от пациент, иначе няма да си намери място тук, въобще стоим доста добре. Е, парите намаляват - тази година с 350 000 лв. в сравнение с миналата, а основното перо в издръжката ни е за лекарства, но все още успяваме да се справим. Правим пълен обем хирургия - от гуша, гърди, корем, гинекология, урология и съдова, за 7 години не сме изпратили нито един пациент в София - освен нуждаещите се от лъчетерапия, и за същия период нямаме нито едно постъпило оплакване по отношение на лечение или обслужване.
- Идват местни избори, а преди години Вие се занимавахте активно с политика. Ще Ви видим ли догодина в някоя листа?
- Ами да, като закрият онкодиспансера и остана без работа, ще се кандидатирам за кмет на Благоевград.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.