Със стотици дела "ВиК" ООД се надява да събере от нелоялни платци 3 000 000 лв.
Баба Василка от село Ръждавица: Заради неплатени през 2007 г. 10.26 лв. сметка за вода сега ме карат да дам 232.58 лв. на съдия-изпълнител, запорираха ми пенсията, останах без дърва за зимата
Стотици дела за стари задължения отпреди 7-8 години води кюстендилското "ВиК" ООД в ликвидация срещу свои бивши клиенти. Част от пратените на съд домакинства твърдят, че са погасили задълженията си, към които обявеното в ликвидация предприятие има претенции. Трудно обаче биха доказали това, защото почти никой не пази фактурите си от 2003 г. например.
Един от най фрапантните случаи е този на пенсионерите от близкото до Кюстендил село Ръждавица Василка и Атанас Йовчеви. Дядо Атанас е на 80 години и е трудно подвижен, заради това се налага две години по-младата баба Василка да обикаля инстанциите, защото заради 10.26 лв. неплатена някога сметка за вода сега са останали без дърва за зимата.
Нито имаме писмо, нито имаме призовка да ходим в съда, нищо. Мъжът ми е болен, от една година е на легло. Уж не съм си платила някакви две сметки по пет лева за вода през 2007 година. Но получих само тези документи и че има запор на пенсията, разказва баба Василка Йончева. След като занесла документите при по-млади съседи, възрастната жена разбрала, че заради неплатените тогава 10.26 лева сега има да дава на съдия-изпълнител 232.58 лв.
Нито имам бележка, нито са ми пратили писмо, че дължа нещо, нищо. Аз най-редовно съм си плащала, понеже като отида да взема пенсиите, моята и на стареца, след това веднага гледам да платя сметките. Най-много 5-6 лева месечно ни е водата. Сега заради тези 10 лв. ни удържаха парите от пенсията и не можахме да си купим дърва, та тази зима ще студуваме, разказва баба Василка.
Всъщност разликата между 10.26 лв., колкото е задължението на сем. Йовчеви, до парите, които запорира съдия-изпълнителят, са сметки за водене на дела, адвокатски хонорари на юристите на "ВиК" в ликвидация в Кюстендил, такси и мораторни лихви, които биха били спестени, ако навреме представителите на обявеното в ликвидация дружество са изпратили документите за доброволно плащане на дължими суми, обяснява представителят на неправителствено сдружение "СИЛА" в Кюстендил Соня Ананиева.
В офиса на сдружението от 3-4 месеца се трупат папки с документи срещу дейността на бившия воден монополист в областта.
Всяка папка е отделна човешка съдба, при нас идват и хора, които вече са си платили, и такива, на които им предстоят дела, разказва Ананиева. Най-честата трудност, която срещат хората, сигурни, че са си платили сметките за вода, е, че нямат документи, защото, съгласете се, че никой не пази стари бележки от 2003 г. и 2004 година, коментира тя.
Дори и тези, които ги съхраняват, обаче не са застраховани от завеждане на дела срещу тях. Такъв е случаят със семейство Веска и Борислав Карадакови, които през август 2010 г. били изненадани с писмо от Районен съд - Кюстендил, че трябва да погасят заедно с лихвите задължения от юли и август 2003 г. Искът е за 58,73 лв. Отделно трябва да платят 25 лв. разноски по делото. Хората пазят старите фактури и ги прилагат към възражението си.
С това обаче първият сблъсък на пенсионираните преподаватели сем. Карадакови със съда не приключва. Те са призовани да се явят на дело, на което дружеството трябва да отчете дали фактурите са отразени в счетоводството му. То е в ликвидация от 1 август 2008 г., а процедурата продължава повече от 3 години заради несъбраните стари задължения.
Не знаем какво да направим - плащали сме си всички сметки, а изведнъж получаваме съобщение, че "ВиК" - Кюстендил ни съди, разказва пенсионираната учителка от Първа английска гимназия в София Веска Карадакова. Тя и съпругът й проф. Борислав Карадаков, който е бил преподавател в Химикотехнологичния и металургичен университет, прекарват пролетта, лятото и есента в кюстендилското село Драговищица. Съхраняват старателно всяка фактура за вода и не могат да повярват, че трябва да доказват, че са платили.
Миналото лято получават съобщение от съда в Кюстендил, че по молба на ВиК дружеството срещу тях е издаден изпълнителен лист. Пишат възражение, че разполагат с фактури, и уточняват, че има разминаване в датите. Според изпълнителния лист не са погасили задължения от 28 юли до 28 август 2003 г. за 33,66 лв. В тяхната фактура пък пише, ча са платили за доставката на вода от 16 юли до 18 август същата година. С начислената лихва за седемте години сумата, която дружеството търси от тях, става 58,73 лв. Семейството няма адвокат и никога не се е сблъсквало със съда. Ако не можем с фактури да докажем, че сме платили, с какво, пита г-жа Карадакова и добавя - ако се наложи, ще отгладуват парите, но мошеничеството не могат да приемат.
Това, което искам да попитам аз, е има ли давност на тези забравени сметки. Още повече че обикновен човек няма как да знае, че обявеното в ликвидация "ВиК" го съди, обяснява г-жа Антоанета Брусарска от Кюстендил.
На нейното семейство също предстои да се яви на дело в Районен съд - Кюстендил. Аз разбрах, че срещу мен се води дело за неплатени суми за вода, обяснява г-жа Брусарска и допълва, че тъй като не намерила бележките за платена вода, се наложило да плати сумата от 87.88 лв., от които 63.48 лв. главница и 24.40 лв. лихви, за да не се трупат адвокатски хонорари и проценти за частните съдебни изпълнители.
Сега ни предстои и дело, нося бележките, че съм платила, но докато обикалях по "ВиК" в ликвидация, се добрах до карнетките, с които са ми били начислени въпросните пари. Ето вижте сами. Оказва се, че срещу кубиците вода, които уж са засечени на водомера ми, няма нито един подпис. А в съда няма как да докажа, че не съм изразходвала аз водата, още повече че даже и да покажа документ, че през това време не съм била в страната, а в чужбина, отговорът на работещите във "ВиК" е, че роднини, приятели или наематели са живели през това време в жилището ми. Сигурно има начин да докажа, че не е така, но представете си колко време, нерви и пари за адвокати, експертизи и свидетели трябва да дам, за да докажа правотата си.
Повечето хора, потърпевши от "ВиК" в ликвидация, са възрастни или нямат времето и парите да се занимават с доказване, и просто плащат, коментира още госпожа Брусарска. Направих всичко възможно да платя, преди да стигна до съдия-изпълнител, защото той ми иска 200 лв. отгоре. Защо да ги давам тези пари, да им пълня гушките на съдебните изпълнители. Та в момента "ВиК" - Кюстендил води дела срещу няколко хиляди души. Това са стотици хиляди левове. Не знам тези хора нямат ли срам да ограбват собствените си граждани, ама че държава имаме, коментира госпожа Брусарска.
Докато обикалях да търся документи и карнети, се срещнах с кюстендилец, който си пазеше бележките за платена вода от 2000 г. досега.
Не стига, че му водеха дело, но и на карнетите за засичане на изразходената от него вода за месеца и платените бележки нито една дата не се засичаше, обяснява госпожа Брусарска.
Борчовете на кюстендилската водна компания в ликвидация са за над 3 млн. лв. Те са основно към Басейнова дирекция - Благоевград и кредит от Световната банка за модернизация на ВиК мрежата. Според "ВиК" - Кюстендил нелоялните платци към дружеството са около 8000, а несъбраните задължения - за милиони левове, обясняват запознати с работата на обявеното в ликвидация водно дружество.
След като изпратим писмата за доброволно плащане на задълженията, тече гратисен период от 15 дни. Ако в него абонатите не покрият задълженията си, им завеждаме граждански дела, обясниха от водното дружество. Според служителите много хора, ползвали отсрочката, дадена им от водното дружество, и заплащали задълженията, посочени във фактурите им, преди да бъдат дадени на съда. Всеки, който има претенции, че е погасил сметките си към нас, за които ние претендираме, да подаде жалба и ще преразгледаме случая, обявиха от "ВиК" - Кюстендил.
Рекетират, за да се издържат. Рекетират хората, за имат заплати и да продължи съществуването още някоя и друга годинка на този паразит "ВиК" - Кюстендил, смятат повечето от заплашените със съд кюстендилци. Дружеството трета поредна година е в ликвидация, но продължава да съществува, защото имало да събира пари от абонатите си.
Пръв война срещу бившето водно дружество поведе кметът на община Кюстендил Петър Паунов.
Още в самото начало се усъмнихме в злоупотреби за стотици хиляди левове, обяснява кюстендилският градоначалник. Пример е община Кюстендил, където първоначалното искане за изплащане на средства за вода е завишено 10 пъти, коментира кметът Петър Паунов. В средата на лятото в кметството е получено писмо, с което е уведомено, че общината дължи пари за вода в размер на 228 000 лева. След като от администрацията на градоначалника Петър Паунов се опъват на водния монополист, претенцията, която има "ВиК" в ликвидация в момента в Кюстендилски районен съд, е за 16 998 лева, 5600 лева лихва и още веднъж мораторна лихва и разноски 6100 лева, уточняват от Общинската администрация.
Община Кюстендил е изпратила и писмо до министъра на регионалното развитие с искане за ревизия в най-кратки срокове на "ВиК" в ликвидация. Тя да отговори на въпросите защо продължават тези злоупотреби.
Това е и една от причините, заради които общината иска да направи собствено "ВиК" дружество.
По закон мрежата трябва да е общинска, а водните дружества не правят инвестиции. Така само ще намалим цената на водата, коментира кюстендилският градоначалник. От общината упрекват и сегашния воден оператор “Кюстендилска вода” за високата цена на водата. Кюстендилци плащат по 1,92 лв. за кубик, а от “Кюстендилска вода” оправдават стойността с големите загуби, които били 67%.
Няма логика след подмяна на повече от половината водопроводна мрежа по ИСПА отново да се декларира, че има толкова големи загуби. Тогава преди подмяната и ремонта на мрежата трябва да са били 100%, недоумява Паунов.
Кюстендилци, попарени от водните оператори, са категорични, че в тези дружества стават злоупотреби. Оказва се обаче, че никой не ги контролира.
Пари за съдия изпълнителя .
Пари за адвокатски хонорари. Да се вземат от пенсията на баба Василка. Ех бабо Василке, защо не умря през социализма .
Този нов капитализъм, капитализма на финансовите спекулации, правните услуги, алчните бюрократи банкери, плитици и служби на сигурноста ще бъде пометен от ескалиращо недоволство .Гневът на мравките ще бъде безпощаден. Френската революция на кръв и терор ще бъде като детска играчка спрямо това, което ще сполети обезумелите от алчност човешки индивиди.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.