Съдебните изпълнители се превърнаха в събирачи на данъци, за фиктивни разводи общината плаща високодоговорени издръжки за децата

23 ноември 2009 00:18   18389 прочита
Елица Христова
Елица Христова


Елица Христова

Членът на съвета на Камарата на частните съдебни изпълнители /ЧСИ/ в България Елица Боянова Христова-Цебова

- Госпожо Христова, през последните седмици се говори много усилено за промени в наказателните закони на страната, като в тези промени попадат и част от отношенията на частните съдебни изпълнители и МВР. Какво очаквате Вие?

- Точно двадесетина дни преди края на мандата на миналото правителство, спомням си, че беше, черешово време, се направи промяна в текста, който ни дава възможност да използваме съдействие от страна на полицията.

Ние, частните съдебни изпълнители от Кюстендил, нямаме проблеми към настоящия момент. Но истината е, че аз лично викам полиция много рядко и ако погледна назад във времето, имам пет или шест съдействия за три години. Обаче в действителност има колеги, на които се налага да използват по-често съдействие от страна на органите на реда. Редакцията на този текст на закона, която между другото е внесена от кюстендилската народна представителка Мая Манолова, е без съгласуване. Защото ние имаме една инструкция, която е правена в продължение на три-четири месеца от работна група, която във въпросната инструкция разписва точно начина на действие, когато се налага подобна полза. Имахме и специално изготвена стандартна бланка, за да не се допуска умотворчество от страна на колегите.

В тази инструкция беше точно и ясно описано в каква ситуация ние какво пишем и полицията какво прави.

Да обаче от МВР решили, че са им много съдействията, сега има случаи, когато съм викала полицаи и те не са идвали, защото били не знам къде си, и имали не

знам каква си работа, аз винаги оформям писма. Дори и да не са се явили, оформям писмата. И тези писма постъпват в МВР, след което следва една статистика, от която става ясно, че има толкова много съдействия на съдебни изпълнители, и те се плясват за главата, и това е резултатът. Още повече че в много от случаите ние викаме полицаи за съдействие, а се оказва, че собствениците ги няма, и нещата се отлагат във времето, но при следващото ходене до къщата на длъжника пак викаш полицаи.

- Преди няколко дни най-изненадващо се появихте в съдебната зала като свидетел по дело за побой над полицай от Ваш клиент?

- Да, така е, и смятам, че клиентите ми, баща и син, трябва да бъдат съдени, защото да посегнеш на полицай е престъпление. И докато по този начин се гледа на представителите на органите на реда, няма да вървят нещата.

В САЩ не можеш да се доближиш на по-малко от метър до полицая и ако ти свирне със свирката и не спреш, направо те арестува. Тук не става въпрос за личността на полицая, а за институцията, която представлява, и най-важното - това, че той олицетворява закона. А не като в нашия случай, от едната страна аз, орган на властта, каквито са съдия-изпълнителите, полицаите, а той си седи на една акумулираща печка, мята крака и вика: “От тук ще ме преместите само умрял”. Повече от час и половина се опитвах да ги убедя.

В крайна сметка те двамата, бащата и синът, скъсаха пагоните на полицаите и ги издраха по лицето. Няма да казвам какви гнусотии бяха писали до инспектората на МВР същите тези двамата, че и аз давах обяснения, защото при мен идваха разследващите и ми обясняват, че се налага и мен да разпитат, защото двамата ми клиенти твърдели едно, а полицаите - друго.

Значи, за да съм викнала за съдействие полицаи, за да е дошла още една патрулка, не е било, защото сме се събрали да играем карти и не са ни стигнали хората.

Та мисълта ми беше, че сега е променен текстът и трябва изрично мотивирано писмо при възпрепятстване на работата ни и то да бъде изпратено три дена предварително.

- Дали това не е начин да накарат частните съдебни изпълнители да си плащат на МВР за съдействията?

- Да, и такава информация се прокрадва в нашите среди, но работата е там, че полицаите не идват да ме пазят мен, те всъщност оказват съдействие при изпълнение на едно съдебно решение, не на мен лично. Защото аз не съм отишла понеже ми е много приятно, а трябва да изпълня решението на съда. Това е идеята на работата, моята и на колегите.

- Явно има среди, които ви завидяха, защото частните съдебни изпълнители добре се справяте, предпочитани сте от хората, не е ли така?

- Да, има и такъв момент, защото ударихме там, където съдебната ни система най-много е куцала. В съдебното изпълнение, защото колкото и добро да е решението на съда, именно ние, съдебните изпълнители, сме хората, които го превръщаме в реалност.

- Много често съдът разпорежда да се продаде моторно превозно средство за удовлетворяването на вземането на ищеца, в тази сфера как работите?

- Истината е, че ние по закон имаме право да разпоредим на полицията да спре от движение колите, които са запорирани и които ще описваме, защото, нали се сещате, че като получат писмата за запор, много важно, потърпевшите крият колите или набързо ги разглобяват или продават. А като изчезне вещта, нали се сещате, че аз дори и да я продам на хартия, купувачът, който брои пари за нея, иска да си я получи. Ако я няма вещта, нищо не се получава. Нашият процесуален закон, който е кодекс и е втори по ранг след Конституцията, според експертите на МВР противоречал на Закона за движението по пътищата, където не била разписана процедура на полицията как точно да стане описването и продажбата от съдия-изпълнител на МПС-то и заради това от поделенията на МВР ни отказват подобно съдействие, най-вече по издирването на подобни коли, скрити от собствениците им в плевни и вили.

- Частното съдебно изпълнение е един от институтите в съдебната система, който заработи добре преди три години. Имат ли проблеми частните съдебни изпълнители сега?

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар