Студентска академия “Героите от историята” открива непознати светове от родното минало

03 декември 2009 00:18   1 коментар   19397 прочита
Момент от откриването на младежкия форум “Българските земи в културното пространство на Европа”
Момент от откриването на младежкия форум “Българските земи в културното пространство на Европа”


Момент от откриването на младежкия форум “Българските земи в културното пространство на Европа”

Идеята да се създаде сдружение на студентите от специалност "История” в ЮЗУ "Неофит Рилски” в Благоевград се заражда през 2008 г., когато по инициатива на студентката Стефанка Иванова съвсем неофициално група студенти и преподаватели се събират, за да се опознаят взаимно, докато след поредицата публични лекции клубът не прераства в Студентска академия "Героите от историята”.

Най-сериозно постижение на сдружението досега е научната конференция "Българските земи в културното пространство на Европа”, проведена по повод 1 ноември - Деня на народните будители. Избрахме този празник, за да намерим подкрепа за начинанието си, каза Стефанка Иванова и уточни, че само за два-три месеца успяват да осигурят подкрепата на три общини - Благоевград, Кюстендил и Струмяни, и да привлекат вниманието на известни историци и археолози от цялата страна.

Разбира се, най-ценна се оказва помощта на двете катедри по история и на ръководството на Правно-историческия факултет, както и на "техния агент” в община Благоевград - д-р Валентин Василев. На конференцията са представени 16 докладa в три тематични раздела, но особен интерес предизвикват няколко научни съобщения - локализирането на непознат досега късноантичен град в местността Кожух край Петрич, представянето на неизследван италиански пътепис за Балканите от 16 век, както и непознатите за широката общественост ритуали от празника Панагия в Кюстендил.


Още за: студенти   сдружение   ЮЗУ   Още от: Отблизо

Принтирай статия
1 коментар
03 Декември 2009 20:25 | Ива
Оценка:
-3
 (
19
 гласа)

Браво!Чудесна инициатива.Нека и други студенти се включат!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар