Стафилококи в свинското с картофи тръшна 40 деца и вдигна на крак всички институции в Кюстендил

10 май 2012 00:20   1 коментар   12744 прочита
В. Войнова
В. Войнова


В. Войнова

За превантивна работа на здравните институции преди и при пристигането на големи групи от туристи в хотели в Кюстендил настоя по време на работната среща областният управител Владислав Стойков. Пред него, за да докладват за свършеното от тях, се изправиха директори и специалисти от Регионална здравна инспекция, Областна инспекция по безопасност на храните, Спешен център и МБАЛ “Д-р Никола Василиев”.

Малко преди това и кметът на Кюстендил Петър Паунов настоя за засилен контрол и мерки в заведенията за обществено хранене и местата за настаняване, най-вече когато организирани групи от деца и младежи идват за летувания в Кюстендил.

Не трябва да бъдат допускани подобни случаи, какъвто стана в СПА хотел "Стримон". Трябва да има връзка между здравните институции и хотелиерите, въпреки че такава не е заложена нормативно. За това настояваме всички в града, защото подобни ситуации носят удари не само по имиджа на хотела, но и по нас като ръководители, каза областният управител Владислав Стойков. Въпреки опитите да се измъкнат от отговорност с уговорките, че в закона и разпоредбите Агенцията по храните и Регионалният здравен център нямат подобни задължения, Стойков даде срок от една седмица на директорите на двете звена Стоян Саев /АХ/ и на директора на РЗИ Христо Кознички да му бъдат представени данни какви проверки са направени на хотела през последната 1 година и доколко са спазени нормативните документи.

Първият сигнал, който получихме, бе в 19.39 ч. на 25 април чрез тел. 112. При него имахме данни за 4 деца с идентични оплаквания - повръщане и разстройство. През цялата нощ до обяд на другия ден пристигаха различни на брой групи деца. Така броят на заболелите достигна 39 деца и едно постъпи по-късно. Всички бяха с еднакви симптоми. Успяхме да се справим със ситуацията с 4-те екипа, които бяха на смяна. Наша задача бе и да информираме всички институции, които трябваше да участват, заяви директорът на Спешен център - Кюстендил д-р Анелия Георгиева.

На мястото на инцидентa не бил областният управител Владислав Стойков, тъй като никой от директорите нямал неговия телефон. Те забравили да звъннат и на кмета на града Петър Паунов, той научил за станалото от майката на едно от пострадалите деца.

Децата бяха настанени в няколко отделения. Първите 24 от общо 40 бяха изписани още на следващия ден. Те имаха леки белези на обезводняване. 6 от децата са изписани на 26-и април, 9 на 27-и април и едно на 28-и. За случая бе използван допълнителен персонал, за да могат да бъдат наблюдавани децата. Нямаше обаче нито едно, което да е напуснало болницата с някакво усложнение и последствие за неговото здраве, заяви директорът на МБАЛ "Д-р Никола Василиев” д-р Александър Величков.

Имаме изградени планове при извънредни ситуации, каквато беше тази с децата. Искам да изкажа благодарност на колегите за адекватните и спешни мерки, които бяха предприети. Така не се стигна до по-големи инциденти, заяви директорът на РЗИ Христо Кознички. Оказа се обаче, че плановете на РЗИ липсват в Областна администрация.

При 6 деца беше изолиран стафилококус ауреус. По отношение на персонала беше извършен преглед за наличие на гнойни поражения по кожата. Такива не бяха установени. Беше взет и носен секрет. При 4 лица - един готвач и трима сервитьори, е доказано, че са носители на стафилококус ауреус. Според нас щамът на бактерията, открит при децата и при персонала, съвпада, заяви експертът от РЗИ д-р Илияна Кръстева. Подобно становище обаче липсва в официалните документи на лабораторията в Благоевград.

Това, което е важно, е, че децата си отидоха живи и здрави, а освен това и родителите благодариха за добрата работа, заяви директорът на ОД “Безопасност на храните” Стоян Саев.

Взехме проби от абсолютно всички храни, които децата са консумирали, както и от контактните повърхности. Проверихме личните здравни книжки на персонала. Всички бяха с изрядна здравна документация. От проведените изследвания установихме "патогени стафилококи" в суровата кайма и в свинското готвено. След извършената дезинфекция в ресторанта и повторните изследвания той бе пуснат отново да работи, констатира началникът на отдел “Контрол на храните” д-р Велка Войнова.

1 коментар
11 Май 2012 18:06 | Българина
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Няма виновни, родителите са благодарни, че децата им са били тровени в болница с антибиотици, харчени са народни пари, заради грешки на частници, всичко е наред и заведението си работи, до следващото отравяне.... Това е нашата нова служба БАБХ. Браво. Мирише ми на корупция, драги проверяващи.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар