Срам ме е от случващото се в здравеопазването

16 ноември 2010 00:20   6 коментара   23856 прочита


Един от най-успелите благоевградски лекари, акушер-гинекологът д-р Евтим Тимчев

Д-р Евтим Тимчев произхожда от известен горноджумайски род. Той е роден през 1943 година. Завършва Медицинска академия - София през 1969 г. и веднага започва работа в родилно отделение на благоевградската болница. След спечелен конкурс заминава за столицата и до 1982 г. е на работа в Център по спортна медицина. След това заминава в чужбина, практикува в Етиопия, Мароко и САЩ. Бил е управител на ДКЦ-10 в София, а през 2003 година е ръководител на програмата “Семейно планиране” към Световната здравна организация.

Един от дедите му - Кирил Тимчев, е кмет на Горна Джумая през 1927-1932 г., по негова инициатива градът се електрифицира и се написва първата книга за историята му.

Акушер-гинекологът д-р Евтим Тимчев е с 41-годишен лекарски опит. Преди три години той се завърна в родния град, а в момента работи в благоевградския филиал за спешна помощ.

- Д-р Тимчев, Вие сте лекар с 41-годишен опит, какво е мнението Ви за здравеопазването сега у нас?

- За да има здравна реформа, личните лекари трябва да бъдат активно включени в система на здравеопазване, защото, колкото и грубо да звучи, сега има колеги, които са само консуматори. Не може да се плаща, а да няма дейност. През 2000 година в нашата страна имаше една строго организирана система, призната в цяла Европа. Тогава нямаше разделение между лекарите от доболничната и болнична помощ, те работеха в единна структура - окръжна болница, включваща поликлинична дейност за първична медицинска помощ и болнична. Сега липсва екипността в медицинската дейност. В момента най-много пари се източват в доболничната помощ, затова болничната и спешна помощ остават недофинансирани. Парите в здравеопазването ще стигат, ако са канализирани и строго контролирани.

- Кои са най-ощетени от здравната реформа?

- Разбира се, че това са лекарите специалисти. И веднага ще ви обясня защо. Самото вземане на диплома не значи, че си квалифициран, това става с натрупване през годините на знания и опит. Къде го има в света лекари без придобита специалност в извънболничната помощ да получават 3 или 4 пъти повече от лекаря, който е специалист, работи в болница и дава дежурства на разположение и по спешност.

За съжаление сега пирамидата на разпределение на парите в здравната система е преобърната...

- Какво е Вашето мнение за женските консултации?

- Жалко е, че губим пациентки в млада активна възраст. Какво направи здравната реформа, къде са женските и детски консултации. Профилактиката преди беше заложена в тези кабинети. Женски консултации се правеха на място, както в предприятията, за да не се нарушава работният процес, така и по населените места. Жените знаеха кога в тяхното село ще има преглед и идваха. Взимаха се цитонамазки и при нужда се проследяваха. Нека всеки сам да си отговори на въпроса колко профилактични прегледа си е направил през изминалите 5 години. Бичът в момента при жените е карцином на гърдата и на маточната шийка. С болка говоря, защото всеки се спотайва и се прави, че проблем няма, а в същото време губим млади майки. Знаете, че профилактиката е смисълът на здравната система.

- Не е ли смисълът на семейните лекари в това?

- Да. Ние дадохме цялото население в ръцете на личните лекари, които не са подготвени за това. От там идват всички неудачи, според мен максимумът, който може да обслужва един лекар, е от 800 до 1000 пациенти. Той не може да обслужва повече, физически не е възможно. Не е възможно сам, без да е в групова практика, да обслужва адекватно 24 часа в денонощието 2000 пациенти например. А те имат и работно време. Какво значи работно време - от толкова до толкова. Семейният лекар няма работно време. Той е подписал договор със Здравната каса. След 19,00 часа ние, дежурните екипи от спешна помощ, обслужваме целия 100 000-ен град, постоянно живеещите плюс студентите. А по предварителна информация в града ни има над 45 лични лекари, сбъркана е системата, начинът на организация на цялата медицинска дейност. Тук стигаме и до лимитирането на направленията за специалист. Какво значи това? Кога ще се сложи ред? Нуждаещите се от неотложна медицинска помощ свикнаха да не търсят личния лекар и директно звънят на тел. 150, особено в събота и неделя. Звънят за състояния, които не са животозастрашаващи и от спешен характер, например болки в корема, главоболие, високо кръвно и други. Защо се отхвърли старата система с участъци, това е най-голямата грешка? Градът трябва отново да бъде разделен на педиатрични и терапевтични участъци, в които да работят най-малко по двама педиатри и двама терапевти. Нужна е профилактика, превенция и предотвратяването на развитието на онкологични и сърдечносъдови заболявания. Знанията на специалистите, които лекуват, трябва постоянно за се повишават, едновременно с това трябва да се ограмотяват и пациентите.

- Какво точно имате предвид?

- Личните лекари трябва да имат придобита специалност по обща медицина. Да са обучени за диагностициране на хирургични, акушеро-гинекологични, сърдечно-съдови и заболявания от другите профили на медицината. Те трябва да преминат курс на обучение през всички отделения - кардиология, вътрешно, анестезиология и реанимация, педиатрия, гастроентерология, неврология и други. Личните лекари трябва да бъдат наистина обучени на едно високо ниво. Те са общопрактикуващи лекари за извършване на консултация и профилактични прегледи. Тяхното задължение е превенцията и ранното откриване на заболяването, а самото лечение на болните трябва да се осъществява от лекар специалист. Дълбоко подчертавам - от специалист по съответното заболяване.

Не виня колегите, напротив, те бяха задължени да снабдят кабинетите си с всякакви ненужни инструменти, с които напрактика няма да боравят никога, например за поставяне и сваляне на гипс.

Какво значи извършване на малка оперативна интервенция в кабинет, ами всяка хирургична намеса може да стане ужасно голяма и трудна за работа, крие риск от опасни усложнения.

- Добре ли е организиран работният процес в благоевградската болница?

- Аз не искам да правя преценка, но имам поглед върху работата на дежурните екипи в Спешно-приемно отделение. Във всяка една многопрофилна болница трябва да има най-малко 11 отделения, в които да работят по трима ординатори, от които минимум двама да са с придобита специалност, начело със завеждащ отделение. В болницата трябва да се настаняват най-тежките случаи. Както знаете, ние, дежурният спешния екип, обслужваме болния на мястото на инцидента или у дома и го транспортираме с линейка по спешност в приемното отделение на болницата. Тук пациентът трябва диагностично да се уточни с образни изследвания, консултации от специалисти, клинични изследвания и други.

На практика в спешно отделение има един дежурен лекар, при нужда от консултация се вика специалист, но това е свързано със загуба на време и чакане. Проблем е, че често болният се консултира от лекар без специалност, защото за съжаление има дефицит на специалисти. Има моменти, в които лекарска комисия от 4-5 специалисти трябва да се свика светкавично. Това изисква спешната помощ, такава трябва да е организацията в приемното отделение. Но за да има специалисти в спешната помощ, която е на “предния фронт”, било то в Спешен център или Спешно-приемна отделение, трябва да има високо заплащане, а не в пъти по-малко от извънболничната помощ.

Проблемът на здравеопазването в страната ни е, че няма организация, благоевградското здравеопазване също не е изолиран остров. Такова объркване през целия ми 41-годишен трудов стаж не съм видял. Истината е, че сме зле. Корупцията процъфтява и здравеопазването се превърна в търговия. Лекарят трябва да бъде материално независим, финансово сигурен, между него и пациента не трябва да застават парите.

Здравната система трябва да бъде изградена върху принципа на солидарността - работещият да плаща за безработния, младият и здрав за болния, а не пазарене за здравна вноска. Богатите трябва да помагат на бедните, но трябва да има ред. Къде е държавата ни да плати за лечението на болните деца. Каква държава сме, щом не можем да се грижим за децата си?

Животът ми мина в медицината, имам придобита специалност по акушерство и гинекология, анестезиология и завършен курс по хирургия, срам ме е от случващото се в здравеопазването в страната ни. Реформата трябва да продължи с връщане на участъковите кабинети по райони с по двама педиатри и терапевти.

- Д-р Тимчев, какво Ви дава сили да изглеждате така жизнен след 41 г. неуверен труд?

- Ставам сутрин рано, в 05,30 ч., и задължително правя гимнастика, обичам да тичам в парк Бачиново. Неслучайно хората са казали: “Здрав дух в здраво тяло”. С разходки се разтоварвам от стреса, зареждам се с позитивна енергия, като се срещам с приятели и стари познати. И не на последно място - никога не съм пушил. Много обичам сладкиши.

6 коментара
16 Ноември 2010 08:17 | Катерина
Оценка:
5
 (
9
 гласа)

Напълно съм съгласна с казаното от д-р Тимчев, само с една забележка, че най-ощетени от здравната реформа са пациентите. Моите уважения към личните лекари , но не могат те да бъдат специалисти по всички болести. Много точно го е казал д-р Тимчев, че лечението на пациентите трябва да се извършва от лекар-специалист. Какво се получава на практика? Личните лекари вземат в пъти повече отспециалистите, за неадекватно приложено лечение. Освен това повечето от тях са на разположение на болните само в рамките на работното им време. Ако човек има нужда от помощ в извън работното време на джипитата отива в Спешен център, където го посрещат с думите, дали има личен лекар, държат се грубо с пациента и т.н. За съжаление това е реалната здравна реформа в България.


16 Ноември 2010 09:19 | 123
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

браво докторе, умните и качествени лекари трябва да направят здравната реформа , а не шайка некачетвени глупаци водещи се по акъла на още по глупаци от тях И за дйипитата сте прав напр . в Разлог лични лекари станаха най -некадърните и прости доктори Добрева /джюбрето/, Давидова Гана Димитрова Русалка Радушина тия са показателни и тия лекари реват ейеминутно за пари , без да са се ограмотили откакто са завършили, да не почваме темата пък за заболекарите , който са събрали по няколко кашона здр.книжки и всеки месец без да са си мръднали пръста отчитат дейност и трупат пари за сметка на нищо незнаещите им пациенти по тия книжки целукупния народ е вече без зъби


16 Ноември 2010 20:26 | 777
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Невероятен човек и специалист !!!
Дано бъдещото поколение лекари да бъдат като него !


16 Ноември 2010 20:41 | една пациентка
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Благодаря ти, д-р Тимчев за всичко !!!


17 Ноември 2010 20:39 | Старо гадже
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Както винаги още от ученическите години точен, конструктивен. Тимо, винаги си бил много отговорен. Късмет беше за нас съучениците ти че те имахме не само като приятел и като лекар. Бъди все така отзивчив и жизнен.


05 Юли 2015 05:17 | INA
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

5 години по-късно момчето стана рекетьор и прави обратно на това което казва тук!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар