Способностите на малчуганите трябва да бъдат идентифицирани още в забавачката

01 февруари 2011 00:20   11 коментара   20902 прочита


Преподавателят в ЮЗУ “Н. Рилски” проф. дпн М. Глушкова: Трябва да им се осигури развитие, съответстващо на възможностите им

Проф. дпн Магдалена Глушкова е преподавател в Югозападния университет “Неофит Рилски” - Благоевград почти от самото му основаване. Тя е един от авторите на държавните образователни изисквания и на програмите за образователното съдържание по физическо възпитание за детските градини в България. Дисертационните й трудове са свързани с предучилищната възраст. Особен интерес представлява темата на втория й докторат “Хуманизация на детското развитие”, посветен на един изключителен проблем на образователната система.

- Проф. Глушкова, какво съдържание влагате в термина “хуманизация” на образователната дейност?

- Под хуманизация на учебния процес в традиционната педагогика се разбира хуманистично отношение към детето в процеса на учебната му работа. Това обаче е декларативно и пожелателно, без особено полезни последици за децата. Или хуманистична е онази педагогика, която осигурява не само добро отношение, а преди всичко такова развитие на децата, което в максимална степен да съответства на индивидуалните им способности и потребности. Така е в най-развитите страни. Ще дам за пример САЩ. Там децата например от 5 паралелки в училище се групират според математическите им способности на надарени - онези 10%-20% с най-добрите постижения; клас на деца със средни математически способности и деца с по-ниски математически способности. Същото е по езиците, по изкуствата, въобще групирането е по способност в дадена област. Така развитието чрез учебния процес наистина съответства на възможностите им.

- Къде сме ние?

- У нас децата са организирани в сборни групи и класове и учебният процес е ефективен за средно и по-слабо развитите деца, защото нормативните документи на Министерството на образованието, младежта и науката (държавните образователни изисквания и програмите за образователно съдържание по предметите) са ориентирани към средностатистическия ученик и включват минимума, който задължително трябва да бъде постигнат. Затова надарените деца в различните области или трябва да се саморазвиват чрез частни специализирани уроци, или развитието им изостава и се изравнява с това на средния ученик.

- Какво разслоение на децата по способности установи Вашето изследване?

- Наше изследване в детските градини показа, че около 20% от децата показват много по-високи или много по-ниски от средните резултати. В този процент са надарените деца, които чрез методите на многомерната статистика въз основа на множество тестове открихме и поименно определихме от 228 деца. Същото проведохме и при децата с най-слабо развитие. Искам да кажа, че общественият интерес налага промяна в организацията на учебния процес и класовете, а оттам и на подготовката на децата. Разбира се, по-слабите по математика ученици могат да бъдат в клас за надарени по езици, по спорт, по изкуства - там, където са отлични. Просто трябва да бъдат идентифицирани способностите на децата и да им се осигури развитие, съответстващо на възможностите им. Ето това е хуманизация на детското развитие, а не само като формално, добро отношение - което е задължително, но не е достатъчно, за да наречем педагогиката хуманистична.

- В този ред на мисли как разглеждате въпроса за интегрираното обучение на децата с увреждания в училище?

- С интегрирането на децата със специални потребности в групите на детските градини и в училищата се провежда един изключителен акт на милосърдие от цялото общество. Проблемът обаче е, че често не става дума за физически, а за ментални увреди. При физическите увреди на децата е необходима помощ в довеждането, отвеждането и обслужването в училището или детската градина, за което помагат и класът, и малките деца, които са отзивчиви и състрадателни. По друг начин стоят случаите с ментални дефицити. Често посещавам детски градини в Благоевград със студенти от Югозападния университет и в една от групите има две такива деца, за които се прави опит да бъдат интегрирани в групата и в учебния процес. Поради психическото им състояние заниманията, които се наричат “педагогически ситуации”, са съпътствани със страхотни крясъци и пищене, което е неконтролируемо. Естествено учителките се заемат с тези деца и правят всичко възможно да провеждат нормален учебен процес, който системно се прекъсва. И така е всеки ден. Смятам такава интеграция за декларативна, защото психолозите много добре знаят, че тя е невъзможна поради липса на осъзнатост на действията и е в ущърб на останалите 24-25 деца.

- Доскоро се говореше за интеграция на всяка цена. Последните насоки на ЕС обаче са за комбинирана система. Как трябва да се постъпва в случаите, за които споменахте?

- Считам, че е необходима дискусия по въпроса, защото сега се отчита интересът само на децата със специални потребности, но не и интересът на групата и на обществото. В тези групи подготовката на здравите деца с години е затруднена, тъй като вниманието на учителката е постоянно насочено към “интегриращите” се деца. Това е тема за размисъл и изследване. Трудно обаче учител ще сподели мнението си, защото ще бъде “линчуван”. С мен учителките също не споделят, но всяка седмица със студентите ми ставаме свидетели на проблема. Така е в други детски градини. Затова е нужна дискусия. Развиването на индивидуалните качества и способности на бъдещите граждани трябва да придобие решаваща роля, всичко трябва да бъде подчинено на тази идея, което предполага нов тип грижа за неговото развитие и опазване. Това в крайна сметка означава да спрем да разглеждаме човешкия фактор като средство за икономически растеж, а да бъде цел на растежа.

11 коментара
01 Февруари 2011 15:28 | ВЪЛ4О
Оценка:
7
 (
11
 гласа)

Другарко с комунисти4еско въспитание и образование тия глупости за разделение на децата намирисват на комунизам отвсякаде. С КОМУНИСТИ4ЕСКИТЕ ВИ МЕТОДИ ПРЕДИ ГОДИНИ СЪСИПАХТЕ ЗЛАТНИ ПОКОЛЕНИЯ И НАСТОЯВАТЕ ДА ПРОДЪЛЖАВАТЕ ПО СЪЩАТА СИСТЕМА. КЪДЕ В ЕВРОПА РАЗДЕЛЯТ ДЕЦАТА? НЯМА ГО НИКАДЕ ДРУГАРКО НЯМАГО. НИКОЙ У4ИТЕЛ НЕ Е НА ВА6ЕТО МНЕНИЕ ЗАЩО ЛИ?


01 Февруари 2011 15:39 | запознат
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Повече любов е нужна към децата с дефицит. Но затова не се говори, а напротив оставам с впечатление, че те са основна пречка във възпитанието в забавачките. А дали е така?


01 Февруари 2011 15:40 | Ферхунде
Оценка:
-1
 (
7
 гласа)

Вълчо,
Ти явно си бил от неразделените деца, та не си успял да усвоиш правописа.
Научи се първо как се пише правилно "възпитание", пък после давай акъл!


01 Февруари 2011 15:42 | Иванова
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

А ти, другарю глупак, се научи да пишеш, преди да изказваш мнение, за което не си компетентен.
Дамата е права донякъде - в случая обаче смятам, че децата с ментални увреждания могат и трябва да бъдат при другите деца - нужна им е подкрепата на повече специалисти, така че винаги, когато имат нужда - когато са в криза- защото те не крещят непрекъснато! - да бъдат изведени. Ресурсното подпомагане реши донякъде този проблем, но трябва да се включат и финансови механизми, които да стимулират учителите, работещи с деца с увреждания


01 Февруари 2011 16:56 | до ВЪЛ4О
Оценка:
0
 (
6
 гласа)

Не знам, какво намираш за комунистическо, но уравниловката определено е вредна. Определено бъркаш сериозно понятията. Който е с повече способности е редно да бъде толериран, а не да изостава за сметка на най-бавното звено в системата. Не сме еднакви, макар да имаме равни права. Свиквай. Това е капитализъм.


01 Февруари 2011 18:06 | 77777777
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Много е важна средата, в която попадаш, ако си сред силни ученици и сред слаби има огромна разлика, аз съм я почувствала върху себе си и определено усилията, които даваш са много повече в първия случай, но и усещаш как дръпваш напред. Няма лошо добрите да се отсяват и да се завишават изискванията към тях, но това ще снижи нивото в останалите, няма да имат конкуренция и ще си останат посредствени. Много деликатно трябва да се пипа тук и преди да се прави това, да се експериментира в определен град/ове и тогава да се мисли за масовост. Много са факторите, важна е и средата на детето, несъпоставими са условията в различните училища от малките и големи градове. Доколкото знам в Англия има обособяване на децата по индивидуални способности в рамките на един клас, учителят работи индивидуално с всяко дете, според способностите му и напредъка то преминава от група в група. Това е различно от обособяването на класове с ученици с различни способности. При нас го има, тези деца се състезават за п


01 Февруари 2011 18:19 | 77777777
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

паралелките след 7 клас, тези след 4 в математическите гимназии, но освен че се отсяват по-добрите, но се и профилират в различни области. Но увеличения прием в тези елитни гимназии доведе до спад в нивото им и не само при тях, но и при останалите гимназии, защото вече няма никакво съревнование, защото всички, които имат оценка различна от две на кандидатгимназиалния изпит влизат. Остават само мързеливите и запълват паралелките след 8 клас. Те не се конкурират, а се записват без проблем където си пожелаят. Парадоксът е, че на база намаления брой ученици се увеличават предлаганите места, няма лошо, ако това цели да влезе всеки кой където иска и да учи с желание, но на практика не се случва това, защото няма цедка при завършване на средно образование, до 10 клас, 16 години е задължително образованието, е няма ли след като две години си го тикал, да го тикаш още две и да го завършиш.


02 Февруари 2011 00:49 | 77
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

РАЗДЕЛЕНИЕ НА ДЕЦА С УВРЕЖДАНЕ В СПЕЦИАЛИЗИРАНИ У4ИЛИЩА С ТОВА СЪМ ЗА. ЗДРАВИ И ПРАВИ ДА СЕ РАЗДЕЛЯТ ПО ЗНАНИЯ И КЛАСА (БОГАТИ И БЕДНИ) ТОВА Е КАТО ЕДНО ВРЕМЕ КАКВА РАБОТАТ ИМАТ МАМА Е ПАПА ТАКАВА Е ОЦЕНКАТА ДОРИ И ДА У4И6 КАТО ЛУД ТОВА Е ВИНАГИ ОСТАВА6 4ЕРНАТА ОВЦА .


02 Февруари 2011 09:46 | Въл4о
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Здравейте другари. За едно С или З сте готови да ме пратите в Белене. Ферхунде не ти давам акъл не ти е нужен слд като знае6 как се пи6е "възпитание". ИВАНОВА Ти си една тъпа гъска с хормонални проблеми. Радвам се 4е мойте деца у4ат в западна европа дале4 от толко кадърни и компетентни овци. Това е гледна то4ка не е даване на акъл.


03 Февруари 2011 10:49 | ВЪЛ4О
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

Замириса на гъши пастет и ов4е сирене. Гъски кое е първо кокошката или петела? Това е въпрос не даване на акъл.


04 Февруари 2011 20:51 | Aleko
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Жалко, но присъщо ни е! Сериозните проблеми поставени в интервюто с проф. Глушкова да "прошлякаме" с караници.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар