Способностите на малчуганите трябва да бъдат идентифицирани още в забавачката
Преподавателят в ЮЗУ “Н. Рилски” проф. дпн М. Глушкова: Трябва да им се осигури развитие, съответстващо на възможностите им
Проф. дпн Магдалена Глушкова е преподавател в Югозападния университет “Неофит Рилски” - Благоевград почти от самото му основаване. Тя е един от авторите на държавните образователни изисквания и на програмите за образователното съдържание по физическо възпитание за детските градини в България. Дисертационните й трудове са свързани с предучилищната възраст. Особен интерес представлява темата на втория й докторат “Хуманизация на детското развитие”, посветен на един изключителен проблем на образователната система.
- Проф. Глушкова, какво съдържание влагате в термина “хуманизация” на образователната дейност?
- Под хуманизация на учебния процес в традиционната педагогика се разбира хуманистично отношение към детето в процеса на учебната му работа. Това обаче е декларативно и пожелателно, без особено полезни последици за децата. Или хуманистична е онази педагогика, която осигурява не само добро отношение, а преди всичко такова развитие на децата, което в максимална степен да съответства на индивидуалните им способности и потребности. Така е в най-развитите страни. Ще дам за пример САЩ. Там децата например от 5 паралелки в училище се групират според математическите им способности на надарени - онези 10%-20% с най-добрите постижения; клас на деца със средни математически способности и деца с по-ниски математически способности. Същото е по езиците, по изкуствата, въобще групирането е по способност в дадена област. Така развитието чрез учебния процес наистина съответства на възможностите им.
- Къде сме ние?
- У нас децата са организирани в сборни групи и класове и учебният процес е ефективен за средно и по-слабо развитите деца, защото нормативните документи на Министерството на образованието, младежта и науката (държавните образователни изисквания и програмите за образователно съдържание по предметите) са ориентирани към средностатистическия ученик и включват минимума, който задължително трябва да бъде постигнат. Затова надарените деца в различните области или трябва да се саморазвиват чрез частни специализирани уроци, или развитието им изостава и се изравнява с това на средния ученик.
- Какво разслоение на децата по способности установи Вашето изследване?
- Наше изследване в детските градини показа, че около 20% от децата показват много по-високи или много по-ниски от средните резултати. В този процент са надарените деца, които чрез методите на многомерната статистика въз основа на множество тестове открихме и поименно определихме от 228 деца. Същото проведохме и при децата с най-слабо развитие. Искам да кажа, че общественият интерес налага промяна в организацията на учебния процес и класовете, а оттам и на подготовката на децата. Разбира се, по-слабите по математика ученици могат да бъдат в клас за надарени по езици, по спорт, по изкуства - там, където са отлични. Просто трябва да бъдат идентифицирани способностите на децата и да им се осигури развитие, съответстващо на възможностите им. Ето това е хуманизация на детското развитие, а не само като формално, добро отношение - което е задължително, но не е достатъчно, за да наречем педагогиката хуманистична.
- В този ред на мисли как разглеждате въпроса за интегрираното обучение на децата с увреждания в училище?
- С интегрирането на децата със специални потребности в групите на детските градини и в училищата се провежда един изключителен акт на милосърдие от цялото общество. Проблемът обаче е, че често не става дума за физически, а за ментални увреди. При физическите увреди на децата е необходима помощ в довеждането, отвеждането и обслужването в училището или детската градина, за което помагат и класът, и малките деца, които са отзивчиви и състрадателни. По друг начин стоят случаите с ментални дефицити. Често посещавам детски градини в Благоевград със студенти от Югозападния университет и в една от групите има две такива деца, за които се прави опит да бъдат интегрирани в групата и в учебния процес. Поради психическото им състояние заниманията, които се наричат “педагогически ситуации”, са съпътствани със страхотни крясъци и пищене, което е неконтролируемо. Естествено учителките се заемат с тези деца и правят всичко възможно да провеждат нормален учебен процес, който системно се прекъсва. И така е всеки ден. Смятам такава интеграция за декларативна, защото психолозите много добре знаят, че тя е невъзможна поради липса на осъзнатост на действията и е в ущърб на останалите 24-25 деца.
- Доскоро се говореше за интеграция на всяка цена. Последните насоки на ЕС обаче са за комбинирана система. Как трябва да се постъпва в случаите, за които споменахте?
- Считам, че е необходима дискусия по въпроса, защото сега се отчита интересът само на децата със специални потребности, но не и интересът на групата и на обществото. В тези групи подготовката на здравите деца с години е затруднена, тъй като вниманието на учителката е постоянно насочено към “интегриращите” се деца. Това е тема за размисъл и изследване. Трудно обаче учител ще сподели мнението си, защото ще бъде “линчуван”. С мен учителките също не споделят, но всяка седмица със студентите ми ставаме свидетели на проблема. Така е в други детски градини. Затова е нужна дискусия. Развиването на индивидуалните качества и способности на бъдещите граждани трябва да придобие решаваща роля, всичко трябва да бъде подчинено на тази идея, което предполага нов тип грижа за неговото развитие и опазване. Това в крайна сметка означава да спрем да разглеждаме човешкия фактор като средство за икономически растеж, а да бъде цел на растежа.
Ти явно си бил от неразделените деца, та не си успял да усвоиш правописа.
Научи се първо как се пише правилно "възпитание", пък после давай акъл!
Дамата е права донякъде - в случая обаче смятам, че децата с ментални увреждания могат и трябва да бъдат при другите деца - нужна им е подкрепата на повече специалисти, така че винаги, когато имат нужда - когато са в криза- защото те не крещят непрекъснато! - да бъдат изведени. Ресурсното подпомагане реши донякъде този проблем, но трябва да се включат и финансови механизми, които да стимулират учителите, работещи с деца с увреждания
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.