Социалният работник трябва да има голямо сърце
Интервю с общинския съветник от ГЕРБ - Кресна и управител на Дневен център за стари хора в Д. Градешница Василка Драчева-Фани
Василка Атанасова Драчева, известна сред колеги и приятели като Фани, е родена през 1961 г. в с. Сливница. От 1992 г. живее в град Кресна, където е омъжена и отглежда двете си деца - син и дъщеря. В продължение на 18 години работи в структурите на Министерството на отбраната. Със социални дейности се занимава отскоро, но се оказва, че това е било нейното амплоа - чувства се най-полезна и най-значима, защото ги приема с цялото си сърце.
В момента е управител на Дневния център за стари хора в Долна Градешница, който стартира работа в средата на 2011 г. На последните местни избори бе избрана за общински съветник от листата на ПП ГЕРБ и оглавява Комисията по социални дейности, здравеопазване, спорт, туризъм, екология, образование, законност, вероизповедания и жалбите на гражданите в Общински съвет - Кресна.
- Г-жо Драчева, какво Ви накара да се включите по-активно в обществения живот?
- Винаги съм подкрепяла демократичните промени и свободата на словото. Убедена съм, че човек трябва да отстоява своите права, да има собствено мнение, да носи своите отговорности, да бъде част от гражданското общество.
В тази връзка преди четири години учредихме сдружение "Свети безсребърници Козма и Дамян", чиито основни цели са свързани със социално-икономическите и културните проблеми на населението в община Кресна.
В тази неправителствена организация членува само 1 мъж. Всички останали сме жени. Оказа се, че жените сме по-дейни и по-организирани и съумяваме освен домакини да бъдем и общественички.
Проектите, които досега е изпълнило нашето сдружение, са малки, но сме вложили много дух и сърце в реализирането им. Чудесно е, когато по някакъв начин успяваме да въвличаме и млади хора в изпълнението им.
- А в политиката откога сте?
- През 2007 година станах член на ПП ГЕРБ. Бях избрана и досега съм член на общинското ръководство и Жени ГЕРБ. Силно казано е "в политиката съм", но съм прегърналата идеята на партията и знам, че това е верният път за страната ни. Всички виждаме, че е много труден, но и всички трябва да положим усилия да го извървим.
- Как виждате своята роля, какво можете да направите в Общинския съвет за хората от общината?
- Сигурно нещата са по-различни от това как си ги представя човек, преди да бъде избран за общински съветник. Но мисля, че правомощията са достатъчни, за да може, ако е поел някакви ангажименти, да се потруди да бъдат изпълнени, дори и не на сто процента. И когато човек може да казва и "не" или когато може да извоюва дадена позиция, това не е никак малко.
Мисля, че ако имаме волята и желание да се случат нещата, т.е. да се подобри качеството на живот в общината, това е напълно възможно. Но за целта е необходимо да загърбим политическите пристрастия и всички общинари да помним какво сме обещали на хората, които са ни повярвали.
Общинският съвет изразява волята на гласоподавателите. Не мога да коментирам качествата на един или друг. Ние сме избрани от хората в тази община, съумели сме да ги накараме да ни повярват. Надявам се, независимо от политическите ни принадлежности, да работим в екип в името на тези хора. Мисля, че всички сме тръгнали с тази цел.
- Какви по характер са жалбите, с които граждани от общината до момента са се обърнали към Вашата комисия?
- За краткия няколкомесечен период има малко жалби, повечето с битов характер. Комисията ни ги е разгледала и препратила по компетенция до съответния орган.
- Управител сте на Дневния център за стари хора в Долна Градешница, който е единствен за общината. Какви услуги и занимания предлага той за своите потребители?
- Потребителите на дневния център получават устойчива, добре планирана и управлявана услуга, като осигуряване на качествена и здравословна храна; осигуряване на вестници и списания, ползване на наличната библиотека, на аудиовизуална техника (радио, телевизия, компютър). Свободното време на потребителите ни е организирано чрез различни дейности: трудотерапия, културотерапия, музикотерапия и др., ползване на занимателни игри (шах, табла, карти, дама). Ежедневно се осъществява здравна профилактика - измерване на пулс и кръвно налягане. Организираме консултации със специалисти по медико-социални проблеми, провеждаме разговори и дискусии по актуални теми, организираме разходки, екскурзии, честване на различни празници.
Капацитетът на Дневния център е 40 човека. Към момента имаме потребители и от с. Сливница и гр. Кресна.
- Имате ли намерение да разширявате капацитета и дейността на центъра?
- Имаме идея и работим по въпроса успоредно със съществуването на Дневния център за стари хора да създадем Център за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ), което ще увеличи възможностите ни да разширим спектъра от социалните услуги. Времето ще покаже дали това ще се случи.
От миналата година има решение на Общинския съвет за увеличаване на капацитета с още 12 потребители.
- Какви качества трябва да притежава социалният работник?
- Във всяка работа човек трябва да влага сърце, но социалният работник трябва да има ГОЛЯМО сърце. Законът за социално подпомагане, правилникът за прилагането му, методиките и указанията по предоставянето на социалните услуги улесняват работата на социалния работник, но за да бъдеш максимално полезен на хората, трябва не само да ги спазваш и да ги ползваш за ръководство, но и да им дадеш душа и сърце. Ако хората не те почувстват близък, просто нямаш място в тази служба.
Може да си безупречен работник, да спазваш закона и правилниците, но ако не успееш да предразположиш тези хора да изплачат болката си, ако не могат да я споделят, ако техният проблем не може да стигне до теб, значи това не е твоето място. За всички социални дейности човек трябва да бъде много отворен към проблемите на хората. Повечето хора, които ползват социални услуги, са с увреждане или в неравностойно положение, социално изолирани, и те трябва да ти повярват, за да може наистина да бъдеш техният социален работник. Ако не носиш в себе си тази нагласа, насила няма да се получи.
- Колко са хората с увреждания в общината и какви са техните нужди?
- За съжаление в община Кресна голяма част от населението е застаряващо и с много здравословни проблеми. Общият брой на хората с увреждания и хронични заболявания е 546, от които 300 души са с увреждания над 70% с ТЕЛК, на възраст над 65 години, и 83 души - самотно живеещи хора над 65 години с ТЕЛК. В дирекцията "Социално подпомагане" са регистрирани 8 деца с увреждане, от които 4 с определена чужда помощ.
Разбира се, това не е точната цифра, защото има лица, на които е изтекъл срокът на експертните решения и те не са подновени по една или друга причина. Има и друга група хора, които са с ТЕЛК до 50% и 50% процента увреждане и не са се регистрирали в дирекцията.
На територията на община Кресна потребителите ползват следните услуги: "Личен асистент" по Национална програма "Асистенти на хора с увреждания" - 5 души, от тях 2 деца; "Социален асистент" - 32 души, "Домашен помощник" - 113 души, Домашен социален патронаж - 97 души.
По Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" в момента са действащи два проекта: "Социално включване" - той обхваща 98 души, а "Домашен помощник" 53 души. Тези хора имат по-специални нужди и грижите за тях освен от семейството трябва да се поемат и от обществото, и от държавата като цяло. Всички ние сме длъжници на тази категория хора.
- Интеграцията изисква освен общуване вътре в Дневния център и контакти с външни хора.
- Наистина е така. Именно общуването е начинът да се почувстваш значим и че не си сам. За тази цел организираме различни мероприятия и занимания.
- Безработицата е проблем и в община Кресна. Спечелихте проект за възраждането на училището в Долна Градешница, в което се помещава и дневният център. Какво точно предвижда и в какъв срок ще се изпълнява?
- Да, спечеленият проект е "Социално предприятие "Странични дейности" за 40 работни места. Целевите групи са хора с трайни увреждания, самотни родители и многодетни майки и лица от малцинствени етнически групи, които ще бъдат наети по трудов договор. Основната дейност на проекта е облагородяване, озеленяване и в помощ на Общинската администрация. Проектът е за една година, след което ще се трансформира като общинска дейност.
Да звъни !
Ти сама си даваш отговор на въпроса с това"НЕ ПОСМЯ". Не смеят хората, защото не очакват нищо добро от твоите кумири, които така себеотдайно защитаваш/с големия си език/, а и си пишеш името. ЗАЩО ЛИ?
ХОРАТА ЗНАЯТ ЗАЩО!!!
.... А колкото до Фани и дейността и, не съм казал нищо.
"За сведение тя издейства това заведение - рай зау увредени и стари хора много прледи ГЕРБ да си е помислял, че един ден ще управлява! "
За твое сведение Боро, много преди ГЕРБ да си е помислил, че един ден ще управлява, въпросната Фани е нямала понятие от социални услуги, камо ли да го е издействала "това заведение" според твоите думи, по простата причина, че няма как издейства нещо, за което няма и представа, че съществува. Още повече, че "това заведение" съществува от април миналата година и то благодарение на усилията на други хора.
Наздраве!
Аз ще остана с Фейлетоните на Алеко и ще ви нашепвам драги гореспоменати герои ...."Пази Боже сляпо да прогледа"..... а, да Василке Драчева..... с чужда пита помен правиш.....
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.