Системата, на която отдадох живота си, се освободи от мен без капка признание

18 март 2011 00:20   17 коментара   26555 прочита


Бившият директор на закритото училище в село Покровник Кр. Стойнева: Ако не бях заминала за чужбина, Благоевград щеше да има спортно училище, дилемата беше работата или детето

Бившият директор на основното училище в с. Покровник Кръстанка Стойнева от 5 години е представител на издателство “Просвета” за Благоевградска област. Пълната с енергия усмихната дама има в биографията си над 20 години педагогически стаж. Тя шокира всички преди години, като напусна директорския пост в школото в Покровник след 9 г. упорита работа и замина на гурбет в Португалия. Колегите й и местните жители и досега са на мнение, че ако не го бе сторила, училището нямаше да бъде закрито и до днес щеше да функционира. Тя е от Пазарджик, но отдавна се представя навсякъде като благоевградчанка.

От студентската скамейка в полувисшия институт в Сливен в Пиринско я довела любовта. С бъдещия й съпруг Кирил още тогава седнали на една маса по номера, тъй като били един след друг, и така е и до днес. Двамата първо се оженили, после правили годеж. Трябвало да подпишат брак в срок от 3 дни, ако искат да ги разпределят заедно в едно и също населено място. Три години работили като учители в Якоруда, после 1 година Кръстанка преподавала в Симитли и в следващите 9 била учител по практика в Механотехникума в Благоевград. Завършва начална училищна педагогика в ЮЗУ и се преместила в ОУ - с. Покровник.

- Кръстанке, като директор на училището в Покровник работи доста упорито да го укрепиш и напълниш с деца, дали щеше да го спасиш от закриване, ако не бе напуснала?

- Три години след като оглавих училището с колегите ми издействахме то да се премести в нова сграда, беше през 1996 г., на 5 октомври. Старата сграда беше порутена, таваните в класните стаи падаха и успяхме да уредим част от сградата, строена за детска градина да се пригоди за училище. И това се случи в годината, в която се закриха 128 училища. По това време при нас учеха около 60 деца от селото, но не всички деца от Покровник учеха в местното училище, някои пътуваха до Благоевград. Затревихме игрище в двора, садяхме с децата цветя, от домостроителния комбинат ни направиха метални конструкции за баскетболни табла, но така и не се намери фирма, която да ги монтира без пари. Децата играеха футбол и на игрището в селото, което е много по-добро например от това в с. Рилци, защото има дренаж и не става кално. Работехме много активно по проекти, имахме един от първите компютърни кабинети, а първото училище в община Благоевград, в което се пусна интернет, бе нашето. Като разбрахме, че ще закриват поделението на трудови войски, ни хрумна идеята да превърнем училището в спортно, ако ни отстъпят да ползваме сградата за общежитие. Използвахме кръжочната форма за засилено извънкласно обучение по физкултура, а Георги Забунов, който сега е един от треньорите в школата на ПФК “Пирин”, беше при нас учител по физическо. Толкова се запалихме, че дори пуснахме обява в “Струма”, че набираме ученици от цялата област за спортен профил, на практика ние поставихме началото на ФК “Македонска слава”. Шестокласници от областта живееха в общежитието на спортния интернат и учеха при нас. И защото имаше място, привлякохме при нас да учат и децата от дома за сираци в Благоевград. Учителите ни ходеха да ги взимат от дома и ги връщаха пак там. Над 130 деца учеха вече в ОУ - Покровник.

- Защо тогава захвърли всичките си усилия на вятъра и с лека ръка подписа молбата си за напускане?

- Не беше с лека ръка и нямах намерение да напускам, но така се случи. Съпругът ми замина на гурбет в Португалия по най-баналната причина - финансови проблеми. Преместихме се да живеем в къща в Рилци, но парите не ни стигаха за нищо, нито ремонт, нито обзавеждане можехме да си позволим и той се реши да замине. След година вече имаше документи, които му позволяваха да се установи законно с цялото си семейство. Поисках отпуск и тогавашният началник на Регионалния инспекторат по образование Васил Василев ми разреши да замина в средата на II срок. След 1,5 година раздяла онова лято семейството ни се събра отново в гр. Албуфейра, Португалия, на брега на Атлантическия океан. Дъщерята, 12-годишна, беше в 7 клас, а синът - първокурсник в ЮЗУ по специалност “Музика”. За новата учебна година се прибрахме с дъщерята в България, а около Нова година мъжът ми подаде документи тя да се прехвърли да учи при него в основно училище в Португалия, още повече че и батко й остана там. През януари бе приета и трябваше веднага да замине и да започне училище от II срок. Поисках разрешение от новия вече началник на РИО Огнян Соколов за отпуск, за да заведа детето си и да остана поне няколко месеца с нея, докато свикне с новата среда и условия. Не съм мислила да напускам работата си, защото я обожавах, колегите бяха като членове на семейството ми, всички бяхме един страхотен екип. Шефът ми каза: Няма проблем, подготви си пътуването и остави заместник, и аз купих самолетни билети, пуснах заповед за заместване на колега, организирах прощално тържество на детето ми с класа и приятелите й...

- Защо тогава подаде молба за напускане? По това време толкова много не само директори, но и учители, си взимаха отпуск да работят в чужбина.

- Защото нямах избор. В деня преди заминаването след обяд отидохме със заместничката ми в РИО за подписване на документите и О. Соколов ме “обля със студент душ”, каза ми, че има заповед да не подписва отпуск на никого за заминаване в чужбина, защото много хора го били направили и от министерството забранили. Разпореждането било който иска да работи, да си остане тук, който иска чужбина - да напусне. Шокът за мен бе огромен! Съветът на Соколов бе да остана, но дилемата пред мен бе работата или детето ми. А дъщеря ми като че ли е предчувствала нещо, защото многократно ме питаше: “Мамо, ти нали няма да ме изоставиш?”. Полетът ни бе на следващата сутрин, нямах време да пусна искане до министъра и да изчакам евентуално разрешение, бях поставена пред свършен факт и единственото, което можех да направя, е да подам молбата си за напускане, за да не бъда уволнена дисциплинарно три дни по-късно.

- И сега ти се насълзяват очите като го разказваш, защо?

- Защото оставих много неща недовършени и добри идеи, може би ако тогава не бях напуснала, сега Благоевград щеше да има спортно училище и то щеше да е в с. Покровник. Заминах с много голяма болка, заради която 2,5 г. не стъпих обратно в България. Беше ми обидно, че при всичко, което бях дала от себе си за системата на образование, при стремежа ми за непрекъснато усъвършенстване /имам най-високия клас квалификация/, при толкова много неща, направени в името на децата, същата тази система се освободи от мен без капка признание и съжаление.

- Работодателите ти в Португалия знаеха ли, че тук си била директор на училище?

- Знаеха. И в началото гледаха с подозрение, мислеха, че ги лъжа, защото как да повярваш, че си оставил директорско място, за да отидеш да чистиш къщи и вили, да посрещаш и изпращаш англичани, които са изключително претенциозни гости?! И най-много съм се срамувала когато ме питаха каква заплата съм получавала в България, защото тогава учителските заплати бяха доста ниски, към 200- 250, а моята като директор беше 50-60 лв. отгоре. В училището на дъщерята бяха разбрали, че сме учителско семейство и се отнасяха с много голямо уважение, тъй като виждаха, че сме заинтересовани и осигуряваме всичко за обучението й. В Португалия живеехме в хубаво жилище, имахме хубави коли, не сме се лишавали от нищо, основното ни желание бе децата ни да се чувстват добре и да имат добър стандарт, а не да спестяваме с цената на мизерия. Мъжът ми бе първият българин, издържал техните изпити за спасител и работеше като такъв на плажа. Аз работех на 2 места и не съм се срамувала от това, през деня с хазяйките се грижех за къщите за гости, а вечер ходех в един английски ресторант.

- Колко време семейството ти живя в Португалия?

- Съпругът ми бе 7 г., дъщерята 6, а аз 4,5 г. Не издържах повече, при мен носталгията бе толкова силна, че като чуех “Моя страна, моя България” или химна ставах на крака и се разплаквах.

- Какво ти липсваше от тая България, която не оцени труда ти, която принуди мъжа ти да тръгне на гурбет, в която учителите не могат да осигурят на семейството си стандарт на живот, какъвто в Португалия например не е проблем за обслужващия персонал?

- Това там не беше моята работа. Мъжът ми ме питаше като теб: “Какво искаш повече?!”, а отговорът ми беше: Аз не съм учила да работя това! Имам къща, която е домът ми, имам приятели и колеги, които обичам. И малко като съберях пари - купувах си самолетен билет и идвах до България.

- Да разбирам ли, че не си се напечелила кой знае колко?

- Ама, разбира се, в Португалия стандартът на живот е доста по-висок. 405 евро беше минималната заплата когато тръгнах, но като работиш през лятото на 2 места, печелиш повече. Зимата, когато туризмът е замрял, си на борсата. Парите са достатъчни там да живееш без притеснения, но не можеш да спестяваш кой знае колко.

- Сега Португалия липсва ли ти?

- За тази страна и народа й винаги говоря с най-топли чувства, хората там са с нашия темперамент и Португалия винаги ще ни липсва. Ако заплатите тук са малко по-добри, поне веднъж в годината ще ходим там на почивка да видим приятелите си, защото оставихме много близки семейства - и българи, и чужденци.

- Как се оправяте след гурбета отново в родината?

- Първата година ми беше много трудно, бях без работа, не можах за съжаление да започна като учител, но се откри възможност към издателство “Просвета” на половин щат в началото, после временно като възпитател в спортния интернат... Добре че имах някакви спестявания от Португалия, та поне финансово можех да се оправям в началото. Мъжът ми и дъщерята останаха там, докато тя завърши гимназия, а ние със сина бяхме тук.

- Като теглиш чертата, колко спечелихте, банковата ти сметка в момента оправдава ли гурбета? Струваше ли си нервите?

- За каква банкова сметка ми говориш, парите, които успяхме да спестим, отидоха в къщата ни и успяхме да постегнем и обзаведем един етаж. Купихме си и една кола на старо. Но там имахме великолепни отношения в българската общност, посланикът ни тогава Максим Гайтанджиев често ни гостуваше със семейството си и казваше, че се чувства като у дома. Струваше си дори само заради чуждите езици - португалски и английски, които децата ми научиха отлично, приятелствата, пътуванията и екскурзиите в Европа, заради културата - все безценни “подаръци”.

- Сега имаш добра работа, хубаво семейство, обзаведен дом, липсва ли ти нещо?

- Моята работа е да съм учител - за това съм учила, това обичам да правя и го правя с цялото си сърце. Окончателно се убедих неотдавна, когато замествах в Симитли колежка, по ирония на съдбата тя бе отишла на гурбет, както аз някога, и бе в неплатен отпуск. Работата в училище страшно ми липсва, там съм на мястото си и се надявам един ден отново да се върна в класната стая при децата.

17 коментара
18 Март 2011 06:59 | запознат
Оценка:
0
 (
14
 гласа)

Нека да разкаже как е станала предсавител на Просвета и дали някога е била агент на ДС.


18 Март 2011 08:41 | колега
Оценка:
10
 (
12
 гласа)

Един невероятен човек, пълен с енергия и идеи за новаторство! Танче, успех в новите начинания, дано намериш съмишленици и подкрепа от управляващите! Ти си роден лидер!


18 Март 2011 11:12 | Избирател
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Във всяка система в Българие е така Който работи за нея го изоставят после За това ако няма и сега при ГЕРБ сдправедливост-младите българки и българи да работят само за себе си защото признание няма а бедност ще има Така е при Капитализма особенно в България


18 Март 2011 14:35 | Василева
Оценка:
-2
 (
10
 гласа)

Защо не я попитате как стана представител на ПРОСВЕТА . ИЗПОЛЗВАЧКА. Ухапа ръката която я хранеше. Спомни си Кръстанке


18 Март 2011 19:17 | отговор
Оценка:
2
 (
8
 гласа)

Никога не съм била агент на държавна сигурност. Това можете да проверите.
Позволих да ме интервюират, защото разбрах, че има хора, които още питат защо и как съм напуснала работата си в училище.
Когато се върнах, уважаван от мен колега ме препоръча на Просвета и започнах на половин щат с граждански договор. Две години по-късно имаше съкращения в цяла България, както и проверки и ревизии по местка. Нямах друга работа, освен тази и ми предложиха трудов догов на пълен щат с 6 месеца изпитателен срок. По-късно договора стана постоянен. Това реших не аз, а шефовете в София. А хляб трябва да има за всеки, особено ако храни и деца.
Благодаря на всички, които написаха хубави думи. Бъдете живи и здрави и вие, които грешите в мислите си! Всеки има право на собствено мнение


18 Март 2011 21:01 | учителка
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

Този уважаван от теб колега те взе на работа, за да храниш децата си, а ти от благодарност го измести и чрез интриги и подмазване към шефовете на Просвета зае неговото място! Странно чувство за "Уважение" имаш наистина! И защо лъжеш читателите, че имаш най- високия клас квалификация? И кога точно в Покровнишкото училише е имало 130 ученика? Нещо малко бъркаш! Права е г-жа Василева! Храни куче, да те лае!


18 Март 2011 21:13 | приятел ???
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Хубава статия, но поне малко скромност да имаше! Но пък много навременна - сега се избират учебниците на издателствата. Интересен начин да се рекламира Просвета и "достойната й" представителка! Добре, че много хора я познават - ще предаде и най-уважаваните си колеги - за да се облагодетелства!


18 Март 2011 22:24 | запознат
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Абсолютна поръчка. Покровник и 130 ученика! Кога? И за колко години? Ясно е защо точно сега е дадено интервюто. А за ДС е ясно, че няма да си признаеш.


18 Март 2011 22:26 | запознат
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Старите комуняги сте интересна порода. Държите се здравата и не пускате кокала. Горката само нейните деца останали гладни та се наложило да работи като комисионер.


19 Март 2011 10:08 | от кухнята
Оценка:
-1
 (
5
 гласа)

Много сте злобни, вие запознатите! Уволниха другите двама, защото не са си вършили работата, както трябва!!! На всичкото отгоре и много мръснишко писмо са писали до София, та това май е изиграло още по-голяма роля за тяхното уволнение! Иначе защо ще оставят госпожата на този пост вече толкова години и то след като си беше подала молбата за напускане? Не тя се подмазваше, а те и се помолиха!


19 Март 2011 15:17 | Еко Око - Eco Eye
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Кръстанке, мила, а помниш ли как имитира подписа на В. Т. през 2000г. за да вземеш чужди пари, без да споменаваме другите фалшификации. Я малко по-скромно, знаем се.


19 Март 2011 19:31 | запознат
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

всичко се знае. А злобари сте Вие. Но скоро ще я изпратят и нея за НЕсвършена работа. Смотани нещастни комуняги.


20 Март 2011 10:24 | колежка
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Не сте много запознати! Поне не пишете глупости! И ако искате да обвинявате, не бъдете анонимни! За всичко има документи ! Който не вярва, нека провери!


21 Март 2011 09:10 | Харизма
Оценка:
-1
 (
7
 гласа)

За тази жена мога да дам само едно определение-ХАРИЗМА! Част от коментарите са писани от окаяни и непросветени некадърници и са плод на неосъществените им болни амбиции, които в комбинация със злобата и завистта им се превръщат в отрова за собственото им мизерно съществуване и нереализирани мечти!!!


21 Март 2011 14:27 | БГ
Оценка:
-2
 (
2
 гласа)

другарката Стойнева ми беше учителка в Механото през 1985-86. Много готина и добра жена и ми писа Отличен .....


07 Юни 2012 21:32 | Мария
Оценка:
-3
 (
3
 гласа)

Ако Кръстанка СТойнева не беше заминала, училището в Покровник сега щеше да цъфти напук на некадърните управници в общината които го съсипаха умишлено. И аз като работещ в това училище потвърждавам данните за бройките на децата. Тя е професионалист, находчив и амбициозен човек. Жалко и за прекрасния колектив.


08 Януари 2015 06:39 | От кухнята
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

По повод написаното за ВТ - след трансфера на парите за хонорари, ВТ си получи заплащането чрез пощенски запис и това може да се докаже. Така, че не пишете неверни неща, колежке от Еко-око.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар