Шефът на гражданската колегия в Районен съд - Благоевград Ив. Петков: Лятото е сезонът на разделите

09 септември 2011 00:20   19 коментара   30604 прочита


От страх разводът да не се превърне в невъзможен лукс много двойки бързат да го реализират

Иван Петков е роден в град Дупница. Завършил е средното си образование с отличен в местното СОУ "Аверкий Попстоянов". Продължава обучението си в Софийски университет "Св. Климент Охридски", откъдето с оценка 5.98 е успешно дипломиран магистър по право със специализация по правораздаване и публична администрация.

От 18 март 2005 г. до 2 май 2007 г. е младши съдия в Окръжен съд - Хасково, където разглежда граждански, административни и наказателни дела. От 2 май 2007 г. е съдия в гражданското отделение на Районен съд - Благоевград, а от март тази година и негов ръководител. Успоредно с работата в съда преподава гражданско право и основи на правото в Колежа по икономика и мениджмънт в Благоевград.

- Съдия Петков, какъв е броят на бракоразводните дела, колко хора се развеждат в Районния съд годишно и ежедневно?

- Точна статистика не може да се направи за това точно колко двойки се развеждат както по взаимно съгласие, така и по исков ред, но като цяло може да се направи изводът, че е налице тенденция към увеличаване броя на бракоразводните дела. По принцип броят на разводите нараства през лятната ваканция. Забелязва се, че хора, които по принцип работят в чужбина и които прекарват лятната си почивка в България, предпочитат да използват този период от време, за да прекратят брака си. Известно е, че след като са български граждани и бракът е сключен тук, няма как да се разведат в чужбина.

- Какви са причините броят на тези дела да нараства?

- Причините не могат да бъдат посочени еднозначно. Може би има и хора, които са решили да направят тази стъпка, тъй като от известно време в публичното пространство се говори за увеличаване на съдебните такси. Към момента таксата за завеждане на бракоразводно дело и по взаимно съгласие, и по исков ред е 25 лв., като съдът със своето решение определя размер на таксата до 40 лв. Тъй като няма яснота по въпроса какви биха били таксите след тяхното евентуално увеличаване /проект, с който се е захванало сериозно Министерство на правосъдието/, аз си мисля, че много хора, не знаейки какъв точно ще бъде размерът и страхът разводът да не се превърне в един невъзможен лукс, избързват да го реализират.

- Млади или улегнали двойки се развеждат повече? Имате ли поглед върху възрастовата група?

- Има съпрузи, които желаят да се развеждат след около 20-30-годишен брак, и съответно такива, чиито брак е сключен преди 2-3 години. Това по-скоро е учудващо не толкова физически, колкото житейски, защото не може да не ти направи впечатление как хора след 30 години съвместен брак се решават на такава крачка, пък от друга страна е странно и за хора, които имат един краткотраен брак. Все пак това е период от време, в който е напълно възможно да има напасване на характери, пък от друга страна е учудващо защо са се решили изобщо на брак, при положение че не са се познавали.

Имахме случай, в който беше подадена молба от лице на 17,5 години, което сключило брак на 16,5 години с разрешение на председателя на Районния съд, защото съответната жена е била бременна. Следователно към този момент тя не е навършила минималната изискуема от закона 18-годишна възраст, която е необходима за сключване на брак. За лица, които са на възраст под 18 години, но са навършили 16, е необходимо разрешение от председателя на Районния съд. В този случай странното е, че този брак е продължил около година и вече имаше молба за неговото прекратяване.

- Двойките си тръгват доволни от съда... или?

- Да, хората си тръгват доволни, но целта на мен и колегите ми е в повечето случаи, дори тогава, когато делото не е започнало със споразумение, да ги стимулираме да постигнат такова в хода на процеса. Моята житейска и юридическа логика винаги е била, че страните най-добре познават своите отношения и деца, най-добре биха уредили тези специфични семейно-правни последици от прекратяването на брака. Те самите знаят към кого е повече привързано детето им, какви са възможностите им да осъществяват лични контакти с него. Разбира се, съдът в лицето на всички колеги има богата юридическа практика как да реши този въпрос. Това по принцип не е някакъв особен юридически проблем, но винаги нашите усилия са насочени към това на първо място да направим опит за тяхното помиряване, било изобщо да се откажат от развод.

- Имали ли сте такива случаи?

- На мен специално са ми известни един-два такива случая в Районен съд - Благоевград за последните 4-5 години. Много рядко се случва. В повечето случаи хората, които макар и да са склонни на споразумение, са твърдо решени в желанието си да се разведат. Тогава, разбира се, не следва да бъдат помирявани, тъй като те най-добре познават своите семейни взаимоотношения. Пак подчертавам обаче: нашият стремеж е първо да се направи някакъв фактически опит за споразумяването им, тъй като това е свързано и с по-малко държавни такси, които се заплащат. Сумите са едни, когато разводът е по исков ред или по споразумение, а са наполовина, когато е по взаимно съгласие.

- Как се развеждат повече хората - по взаимно съгласие или по исков ред?

- Напоследък има тенденция да нараства броят на развеждащите се по взаимно съгласие, било изначално тръгнали дела като такива, било като постигнато взаимно съгласие в хода на бракоразводния процес по исков ред.

- Няма ли голямо разминаване между размера на съдебната такса за съда и адвокатския хонорар за развод?

- Действително държавната такса по делото при образуване е 25 лв., а съдът с решението си определя размер до 40 лв. Моето лично мнение е, че адвокатските възнаграждения са безспорно високи, от една страна, на фона на самата държавна такса по бракоразводното дело /от 25 до 40 лв./, а от друга - на фона на икономическата обстановка. В момента има наредба за минималните размери на адвокатските възнаграждения. По силата й е определено: за развод по взаимно съгласие - минимално възнаграждение в размер на 300 лв., а за развод по исков ред - минимум 500 лв. адвокатски хонорар.

От друга страна, адвокатите нямат право да получават възнаграждение под определените минимални размери в посочената наредба, тъй като това би представлявало дисциплинарно нарушение. Именно затова се поставя въпросът за явното несъответствие между държавната такса и минималния размер на адвокатския хонорар. Моето лично мнение е, че при наличието на посочените размери на адвокатските възнаграждения таксата за развод трябва да бъде ограничена. Аз считам, че с цел да бъдат стимулирани съпрузите, които желаят да прекратят брака си, таксата за развод по взаимно съгласие трябва да бъде по-ниска, а таксата за развод по исков ред да бъде дори няколко пъти по-висока.

Крайната цел е съпрузите, които така или иначе са решили да се развеждат, да се замислят и да уредят доброволно своите отношения, тъй като една такава такса би ги спряла, а освен това ще доведе до възможност съдът да не се задръсти с множеството бракоразводни дела. Именно затова считам, че тук е голямата фактически роля и на адвоката, и на юридическите консултации. Когато отидат хората да ползват консултациите на колегите адвокати, те да им разясняват предимствата на по-ниските такси и хонорари и да ги стимулират към този метод.

- Какво ще кажете за търговските дела? Как вървят те, може би в последните години наблюдаваме бум на междуфирмената задлъжнялост?

- Да, налице е доста голямо учеличаване и на броя на търговските дела. Основната причина за това е отново все още непреминалата финансова криза в страната и междуфирмената задлъжнялост. Прави впечатление, че много от фирмите не са в състояние да изпълнят своите задължения доброволно поради обстоятелството, че други фирми по веригата пък на тях им дължат пари. В тази връзка трябва да се има предвид и нещо друго - вече не са рядкост и делата, които макар да завършват позитивно за определени фирми, те не са в състояние да съберат вземанията си, защото се оказва, че фирмата, срещу която са водили делото и която им дължи пари, реално няма никакво имущество. При такива случаи съдебните решения няма възможност да бъдат изпълнени.

- И какво се случва оттук нататък?

- В този случай остава единствено надеждата в един момент фирмата-длъжник, която е осъдена, да придобие някакво имущество и вземанията да бъдат изпълнени. И съдът, и съдия-изпълнителят са безсилни - няма какво да направят при липса на имущество. Затова моят съвет е, когато фирмите влизат в договорни взаимоотношения, да следят добре икономиеското състояние на своите контрагенти - дали става въпрос за една стабилна фирма, която се е утвърдила на пазара и има имущество. Освен това трябва да бъдат особено внимателни при договарянето примерно с фирми, за които не са чули или са си спечелили някаква лоша слава.

- Има доста крупни фирми, доказали се през годините, които също влязоха в съдебната хроника?

- Да, в Районен съд - Благоевгад има доста от големите фирми в района, които също изпаднаха в ситуацията да не могат да изпълнят задълженията, и то малки по размер. Имаше случаи, в които част от водещите фирми на пазара не бяха в състояние да платят свои задължения в размер на около 1000-1500 лв. и срещу тях бяха образувани дела. Трябва да се има предвид, че при образуването на едно дело освен дължимите по фактури суми фирмата-длъжник изключително се обременява с държавни такси, разноски и лихви.

- Има ли увеличение на броя на делата, образувани от лица, занимаващи се с лихварска дейност, срещу клиенти?

- Да, в Районен съд - Благоевград има образувани дела от лица, за които в общественото пространство се говори, че се занимават с лихварство. Както вие казахте, най-често това става с отпускането на заем, който се обезпечава с издаване на запис на заповед. Проблемът възниква в случаите, когато длъжниците започват да погасяват част или цялата сума по записа на заповед, а така наречените лихвари, които се явяват кредитори, отказват да им издадат документи.

Впоследствие, вече получили сумата, започват да предявяват претенциите си и пред съда. Доколкото записите на заповед се издават в писмена форма, строго формално е изискването и на ГПК, че за да се приеме, че действително има плащане на дълга, длъжникът да представи разписки, подписани от лихварите. Такива разписки обаче изобщо не са им съставяни и в един момент чисто юридически, а не житейски, се налага връщането на сумите по записите на заповед да стане два пъти. Подчертавам, че при липса на разписки, изхождащи от кредитора, съдът отново е безсилен. Най-голям ръст при делата сочат заповедните производства. Тази година спрямо миналата отчитаме нарастване с над 10%.

- Какъв съвет бихте дали на длъжниците и кредиторите?

- Наред с акта на съда длъжникът получава и бланка за възражение. Най-често без изобщо да прочетат какво пише в нея, я попълват и я връщат обратно на съда, а това е развнозначно на оспорване на дълга. При това положение започва исково производство, по време на което кредиторът установява вземането си. Зачестяват обаче случаите, при които хората идват в съдебна зала и заявяват, че всъщност не оспорват дълга, а подавайки възражеието, са си мислили, че съдът ще им го разсрочи.

Тук е мястото да отправя своя голям съвет към длъжниците, които получават подобни актове: Пускайте възражения само в случай, че наистина оспорвате дълга - било то защото твърдите, че не сте подписвали въпросния договор, било защото твърдите, че сте погасили задълженията си, но никога не подавайте заявление тогава, когато просто искате разсрочване на дълга, защото това е въпрос изцяло между вас и кредитора, а не в правомощията на съда.

Освен това, колкото повече процесът навлиза в по-нататъшната си фаза, толкова повече разноските нарастват и вместо дължимата към момента на получаване на акта на съда сума в края на процеса тя е в пъти по-голяма!


Още за: Ив. Петков   дела   развод   Още от: Отблизо

Принтирай статия
19 коментара
09 Септември 2011 07:26 | съдия
Оценка:
-6
 (
20
 гласа)

Ей тоя съдия е голям боклук.


09 Септември 2011 08:06 | Боби
Оценка:
2
 (
10
 гласа)

абе незнам дали е голям боклук, ама и той беше маша в ръцете на аршинкови


09 Септември 2011 08:19 | не се сдържах
Оценка:
15
 (
17
 гласа)

До горният. Айде пък сега съдята на теб ти е виновен.
Проблема на младите хора е финансивото полужение в страната.
Младите искат сега всичко да имат, а като се вземат осъзнават колко труден е семейният живот. Не е като мама да меси, тате да носи.
Както казват баба ми и дядо ми, който са на по 86г., те казват "Едно време чедо от две лъжици и две вилици сме тръгнали и за 57-58 години семеен живот са купили и апартамент, изучили са деца и т. н". А кола никога не са купували.
Сега младите искат хем апартанемт обзаведен в лукс, хем мерцедес, хем детето да е в детска количка за 1500лв. тези с трите колела, а сметките ако може да ги плащат мама, тате. баба или дедо. Искат всичко от веднъж е така не става. И като им се види трудно се разделят.
Ама като се женат там като им казват "в богатство и бедност, в тъга и радост и т. н. това после бързо се рабравя а и сегашанта младеж се подава твърде много на прелюбодейства.


09 Септември 2011 08:21 | хаха
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Да Аршинкови са гаден клан. Но лека по лека властта в съдебната система им се изплъзва от ръцете.


09 Септември 2011 11:24 | 81
Оценка:
8
 (
16
 гласа)

Иван е възможно най - коректният и добрия човек на света! Не Ви отива да плюете хора като него, но за съжаление нормалните хора винаги биват оплювани от "доброжелатели".


09 Септември 2011 11:48 | До Ванката
Оценка:
12
 (
12
 гласа)

Ванката Петков си е много точен даже, призовавам го да не обръща внимание на злобните коментари! Той сам си знае, че се пишат я от колеги-завистници, я от загубили дела при него..... на всички им е ясно, че един съдия няма как да го обичат всички, просто работата им е такава, в едно дело има две страни, почти във всички случаи едната губи делото, от акта на съда произтичат не много добри последици за една от страните. Такъв е живота обаче, работата на съдията е такава, гледа се буквата на закона. Така, че горе главата и успех на Петков!


09 Септември 2011 12:22 | Рая
Оценка:
10
 (
10
 гласа)

Един от малкото обективни магистрати, добър както в работата си, така и като човек! Дано има повече кадърни хора като него в съдебната ни система! Само напред и нагоре! Поздравления!


09 Септември 2011 12:36 | пенити
Оценка:
12
 (
12
 гласа)

Браво Ванка ! Не се притеснявай от тези недоброжелатели ! Те не могат да ти стигнат нивото никога. Радвам се, че те има и като приятел, и като колега юрист, и най- вече като човек с голямо "Ч"


09 Септември 2011 12:43 | адвокат 156
Оценка:
11
 (
17
 гласа)

Нямах намерение да пиша, но като видях написаното от първите, просто не издържах ! Нарочно не желая да напиша името си за да не ме упрекне някой, че утре като спечеля дадено дело, то е заради това че хваля съдията ! Аз съм от по- старото поколение адвокати, и за съжаление мога да кажа, че такива съдии като него днес са рядкост в Благоевград ! Просто не само за мен а за една голяма част от юридическата гилдия в града е чест и призвание да имаме дела при него. Винаги е усмихнат, чаровен и не е надмененен, за разлика от някои негови колеги ! Бъди все такъв


09 Септември 2011 12:44 | адвокат 156
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Нямах намерение да пиша, но като видях написаното от първите, просто не издържах ! Нарочно не желая да напиша името си за да не ме упрекне някой, че утре като спечеля дадено дело, то е заради това че хваля съдията ! Аз съм от по- старото поколение адвокати, и за съжаление мога да кажа, че такива съдии като него днес са рядкост в Благоевград ! Просто не само за мен а за една голяма част от юридическата гилдия в града е чест и призвание да имаме дела при него. Винаги е усмихнат, чаровен и не е надмененен, за разлика от някои негови колеги ! Бъди все такъв


09 Септември 2011 14:13 | ...
Оценка:
1
 (
13
 гласа)

156 ако искаш постни още 10 пъти едно и също мение.
Личи си, че си от по старото поколение не можеш и на комп. да пишеш.
Иначе като човек може съдята и да е точен, но винаги удря по едно рамо да делата на Аршинкова, да същата, съпругата на великият и незаменим Аршинков. Тя просто никога не е губила дело при него и защо ли, щото го е назначил познайте кой..... да същият с буквата А.
И не ми говорете, че се гледало буквата на закона. Гледат се интереса и феса.
Пък ако си обикновен човек и без $ си заминал.


09 Септември 2011 21:30 | Дупничанин
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

"Иван Петков е роден в град Дупница. Завършил е средното си образование с отличен в местното СОУ "Аверкий Попстоянов"... "
Човекът не го познавам, ама съм от Дупница и моля някой да ми обясни каде се намира споменатото училище, че аз за такова в живота си не сам чул!?!?!?


09 Септември 2011 21:35 | Дупничанин
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

И се извинявам за грешките, защото съм сигурен някой все ще се намери да ме порицае!!! Не беше умишлено, малко ми е трудно, защото не използвам често Кирилица на компютъра, но поне се старая. Знам че е много досадно да четеш на Латиница:)


10 Септември 2011 02:16 | Чичо от село
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Дупничанин, прочети правилата за публикуване преди да пишеш... толкова е лесно !!!И няма да има нужда да се извиняваш за това което си... Не се изисква много акъл или диплома за висше образование...


10 Септември 2011 11:02 | Запознат с нещата
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Браво на Иван за хубавото интервю! Интелигентен млад човек, със знания и желание да се развива! Най-подходящ е да ръководи гражданските съдии. Много добър и правилен ход на съдия Николова. Иване, не обръщай внимание на злобните подмятания и клевети! Хората знаят, че си свестен, честен и почтен. Да се пукат душманите! Който те мрази, под тебе да лази! Между другото, в гилдията се говори не от вчера, че глупостите за Иван ги разпространява не кой да е, ами съдията Ковачев, който на думи уж е приятел на Иван, но само на думи. Ковачев не можел да понесе мисълта, че вече не е председател на съда и че вече Иван, когото той е назначил за съдия, сега му е началник и му заповядва. Неприязънта на съдията Ковачев била и към секретарката на Иван - Вили - която навремето /така се говори/ отрязала мераците на Ковачев за интимна връзка между тях. Не зная дали тези слухове са верни, но при всички случаи Иван трябва да си пази гърба от подобни "колеги"! Успех, Иване, и само напред и нагоре!!!


10 Септември 2011 13:53 | иза
Оценка:
-9
 (
11
 гласа)

ае, ванка, спри сам да си се хвалиш, ако обичаш, всички знаем що за тип си и няма друг начин, в с. рила няма как да придобиеш градски маниер или някакви кой знае какви каества, а че сега се буташ нахално насам-натам, за да те забележат отново доказва колко комплекси се избиват, и стига обвинение към ковачев, много интриги за без повод


10 Септември 2011 16:10 | ужасни сте!
Оценка:
8
 (
10
 гласа)

стига глупости. какво обиждате на селяни и граждани. Мигар вие сте родени във Версай, или в двореца Тюйлери, може би?! що за простащини!? Ванката е кристално честен човек и съдия, за разлика от вас, жалки комплексарчета. и аз не съм роден на жълтите софийски павета, ама кво от това. Просто сте отвратителни. завистници и интриганти. Не сте достойни за местата, които заемате. Нямате никаква съвест. Засрамете се. Иван не е маша на никого, не е бил и няма и да бъде, така да знаете. Това че вие сте кукли на конци на някой, си е за ваша сметка! нека тежи на вашта съвест


26 Септември 2011 12:12 | Обективно
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Престанете да говорите глупости и злобеете за Ванката. Той е добър съдия, съвестен и отговорен и в административните си задължения, за което е и оценен подобаващо и обективно от когото трябва! Успех на колегата и дано и за в бъдеще си остане същият!


31 Март 2012 11:54 | ???
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Можем само да се гордеем с него.. И като съдя и като преподавател и не на последно място като човек върши си много добре работата.. Иване не обращай внимание на зависливите ти колеги продалжавай нагоре, а пък те нека си злобеят хахахахах




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар