Селски управници не жалят сили и от десетилетия реставрират църква "Рождество Богородично"
Уникалната църква "Рождество Богородично" в кюстендилското село Ръсово, за която легендите разказват, че притежава лековита сила, е напълно реставрирана и обновена, хвали се не без гордост селският управник Ивайло Кръстев.
Откакто съм кмет, три ремонта правихме на църквата, първо почистихме иконите, защото бяха опушени, много труд беше нужен, за да се възстанови всичко. От старите хора в селото знам легендата за градежа на тази църква. Според нея преди повече от 100 години гурбетчии тръгнали на работа в Македония още през турско време, замръкнали на това място. Единият от дюлгерите, останали да пренощуват тук, бил ням. Сутринта, като се събудили, той проговорил. Тогава решили да построят параклис на това място. Заради това й се носи славата, че е лековита черквичка.
Срещу празника на храма, около 8 септември, тук често идват хора да преспят пред черквичката, разказват в Ръсово. Редно е църквата да бъде паметник на културата, за да може да се запази. Според данни от кюстендилския Исторически музей църквата е съградена преди малко повече от 100 години върху стари основи. Иконите са датирани от 1906 г.
Хора със здравословни проблеми са искали ключа и на определени празници отключват вратата сутрин и палят свещ, болни и бездетни са искали да пренощуват. Една от кметиците преди 10 години тук - Маргарита Христова, ми разказа, че преди години при нея дошли четирима монаси. Те пристигнали по поръка на баба Ванга. Казали, че непременно трябва да се махне мръсотията от главата на умрелите, ставало дума за овчарника, който бил над черквата. Някога на това място е имало голямо гробище. След това овчарникът бил махнат, разказва още Ивайло Кръстев.
Именно някогашната селска кметица Маргарита Христова е направила първия ремонт на почти разрушената сграда на църквата през 1990 година. Някога църквата е била с каменни плочи, а след това била покрита с турски керемиди. Преди 4 години по идея и настояване на баща си дъщерята на Ивайло Кръстев - Биляна, която е художник-реставратор, е реставрирала иконостаса на църквата, както и част от иконите, които буквално били изгорени, тъй като хората лепели свещите направо върху иконостаса.
Миналата година поисках от Дирекцията по вероизповеданията 5000 лв. за неотложни ремонтни дейности, оттам обаче ми отпуснаха само 3000 лв., но и с тях се справихме, разказва Ивайло Кръстев, който пъргаво изнася камбаната на храма, която се прибира след празник или служба, за да не попадне в ръцете на безбожници, мераклии да я предадат в пунктовете за вторични суровини.
Основният ни проблем е, че няма електричество. Кметът на Кюстендил Петър Паунов обеща съдействие, за да се прекара ток и да се сложи СОТ, защото този храм е уникален, а и наблизо няма друга черква, разказва още селският кмет. Сега за почистването и поддръжката на църквата "Рождество Богородично" се грижи основно клисарят Цветан Лукев. От няколко години вече храмът се отваря на празниците и който реши, може да запали свещичка за здраве или да пренощува в него с надежда и молитва за изцеление.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.